Návrhy na drobné akce na příští rok

Odkazy a jiné věci, které kdo našel a můžou se hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Palat » 09 lis 2016, 23:06

Kdo ještě nezaznamenal, doporučuji Vaší pozornosti: https://www.chyne.cz/starostuvblocek/21 ... ipace-2017

Jde o první pokus, nazvěme to "pilotním projektem", jak zapojit občany do rozhodování o tom, co se u nás v obci další rok bude budovat. Nejprve se sbírají nápady a návrhy, v dalším kole pak budou mít trvale hlášení občané možnost o návrzích hlasovat. Vítězný návrh (či návrhy, podle nákladnosti) budou příští rok realizovány.

Návrhy může podat kdokoli, pro hlasování je nutné se zaregisrovat, viz zde: https://www.chyne.cz/obecniurad/informa ... o-z-domova

Pro příští rok je na tuto položku rozpočtu vyhrazena relativně nízká částka 300 000 Kč. Není to extra hodně, ale dá se za to udělat spousta příjemných a užitečných věcí. Pokud se systém osvědčí, bude snad možné v dalších letech částku navýšit.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Palat » 30 lis 2016, 21:06

Dnes a zítra probíhá hlasování. Hlasovací lístek je dostupný zde, prohlédnout si jej lze i bez přihlášení: https://vote.d21.me/vote/N1SEYwBzM

Kdo se zaregistroval, může se přihlásit pomocí PINu, který byl rozeslán e-mailem. Kdo se nezaregistroval a chtěl by hlasovat, má pořád ještě možnost to dohnat a volby se zúčastnit, viz https://www.chyne.cz/obecniurad/informa ... a-pohodlne.

Zatím se zaregistrovalo přes 20% oprávněných voličů, což je pěkné číslo. Uvidíme, kolik zaregistrovaných bude také volit. Sám jsem velmi zvědavý, jak hlasování dopadne.

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Martina2 » 30 lis 2016, 23:21

Koukala jsem se a asi polovina návrhů se vůbec nedostala do hlasování, protože prý nesplňovaly dané podmínky, např. nepotřebují stavební povolení - ale kde ty podmínky byly uvedeny? Já si všimla jediné podmínky, ato že odhadovaná cena má být max. 300 000,-Kč. Docela by mě zajímaly i ty nezveřejněné návrhy, s vysvětlením, proč byly vyřazeny.

Pilař
Příspěvky: 27
Registrován: 08 pro 2015, 07:35

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Pilař » 01 pro 2016, 09:31

- Dobrý den, to mohu potvrdit. Např. z mého návrhu obec použila jen nadpis ale výrok je již práce někoho jiného, proč to tak je nevím. Jedinou podmínku, kterou jsem zaznamenal je 300 tis. kč.
- Vhodné by bylo zveřejnit všechny záměry a obec by k nim napsala odůvodnění proč je zařadí či nikoliv. Součástí odůvodnění by mohl být i návrh na úpravu záměru tak aby odpovídal podmínkám, které si obec stanoví.
- Také je škoda, že systém neumožňuje občanům jednotlivé záměry komentovat. Bylo by zajímavé se dozvědět důvody proč lidé dali záměru - či +
- Další drobnou nevýhodu vidím v tom, že je možné hlasovat pouze dva dny. K některým záměrům by se mohla rozběhnout diskuze alespoň zde ale na to není čas.
- Příště už to bude lepší, napoprvé se vychytávají mouchy.

Sára I.
Příspěvky: 53
Registrován: 03 dub 2014, 07:37
Bydliště: Okružní

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Sára I. » 01 pro 2016, 17:37

Ano, diskuze by se k některým projektům rozjet mohla - například o umístění workoutového hřiště, kde přesně vysadit stromy atp. :)

Sára I.
Příspěvky: 53
Registrován: 03 dub 2014, 07:37
Bydliště: Okružní

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Sára I. » 02 pro 2016, 14:00

vysledky chyne.pdf
(85.91 KiB) Staženo 487 x
Tak výsledky už známe. Překvapilo mne, že z třítisícové Chýně se účastnilo hlasování ani ne 250 lidí.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Palat » 02 pro 2016, 21:25

Zde jsou výsledky k nahlédnutí on-line s přehledem, kolik bylo plusových a kolik mínusových hlasů: https://vote.d21.me/vote/N1SEYwBzM/resu ... e=detailed

Co se kritérií týče, hlavním byla opravdu cena a dlouhá řada projektů se do té ceny nevešla - včetně několika návrhů na rekonstrukci chodníků a další infrastrukturu. Dalším podstatným kritériem byla proveditelnost a nezávislost na třetích stranách. Toto krítérium nesplnil např. návrh na propojení obou větví asfaltky za tratí - propojka je v plánu, ale vede z velké části po katastru Úhonic, takže to není v silách obce. No a posledním kritériem byla přílišná vágnost návrhu. To je asi nejsubjektivnější kritérium a některé návrhy byly hodně na hraně (třeba "stromy po obci"), ale vyřazen byl např. návrh "modré z nebe". :D

Diskuse k návrhům by určitě byla možná a vhodná, příští rok by to mělo klapnout, tento rok na to bylo málo času.

Seznam všech návrhů s odůvodněním, proč byly některé vyřazeny, bude zveřejněn.

Ad Pilař: Váš text návrhu z hlasovacího lístku určitě nebyl vyřazen záměrně. Pokud se to stalo, chyba vznikla asi při slučování návrhů, které přišly víckrát. Můžete mi napsat (třeba přes SZ, pokud Vám nevadí drobná ztráta anonymity), o který návrh se jedná? Podíval bych se na to. Teď už se na věci samozřejmě nic nezmění, ale i tak je dobré vědět, kde se děly chyby, pro příště.

Osobně si myslím, že hlasování dopadlo dobře (tj. především nenastal žádný úlet). Některé výsledky mě překvapily (mile), především velká podpora vybudování pěšin v okolí Strahováku a plůdkových rybníčků.

Co se účasti týče, oprávněných voliču je asi 1850, účast tedy byla asi 13%. To se nezdá mnoho, v porovnání s jinými obcemi je to celkem dobrý výsledek.

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Martina2 » 02 pro 2016, 22:34

Díky za nápad a provedení, hlasování online je rozhodně skvělá věc a doufejme, že i příště bude o čem hlasovat a vychytají se chybičky. Například docela by se mi také líbila původní možnost udělit jedinému návrhu třeba všechny své kladné respektive záporné hlasy, nehlasovat jen po jednom hlasu, jak to bylo tentokrát.

Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 247
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Forsyte » 03 pro 2016, 08:53

Vyřazeny byly také návrhy, které v plánu realizace už jsou - formou žádosti o dotaci (např. polní cesta v biocentru Uhlířka) nebo s jejich realizací počítáme v příštím roce (strážník).

Přestože jsem byl původně k celé akci spíše skeptický, nakonec byl mile překvapen:
- velkým zájmem o registraci v systému (dokonce musel být prodloužen termín pro registraci - nakonec tuším více než 400 registraci)
- počtem návrhů a jejich kvalitou (opravdu až na jednotlivosti :wink: )
- a jak už uvádí palat, velikou podporou zbudování polních cest a okruhů

Trošku mě zaskočila "nevůle" vůči spolkům - oba návrhy podporující jejich činnost získaly vysoký počet mínusů

Drobnosti pro příští rok vychytáme a věřím, že se povede i o něco navýšit částka pro participativní rozpočtování. Líbí se mi i možnost dát jednomu návrhu více než jeden (kladný i záporný) hlas.Myslím, že se podařilo nastartovat něco velkého a chtěl bych poděkovat paní starostce, která s myšlenkou přišla, vypořádala se s celou řadou překážek a celý projekt protlačila. :clap:

ps: na zmiňovaném propojení cest podél silnice Hájek - Úhonice je výsadba větrolamu plánována v rámci pozemkových úprav. Paní starostka už se svou novou kolegyní v Úhonicích téma otevřela a získala podporu. Pokud vše dobře dopadne, už v roce 2017 proběhne výsadba (Srneček nás určitě bude včas informovat)

Pilař
Příspěvky: 27
Registrován: 08 pro 2015, 07:35

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Pilař » 05 pro 2016, 11:47

Dobrý den,
Ad. Palát - rád zareaguji přímo sem. Můj záměr se týkal obecního hřiště, jen byl sepsán trochu jinak. Spíše než revitalizace samotného trávníku se týkal dalších prvků. Např. košů na basketbal a s tím související zlepšení kvality betonového plácku aby se na něm mohlo lépe sportovat či jeho náhrady za antuku nebo tartan vhodné např. pro tenis či nohejbal. Uvědomuji si ale, že tato akce by asi přesáhla svými náklady stanovenou max. částku. Úprava obecního hřiště se i tak dostala na 5 místo a za to jsem rád :) Je to velmi cenný prostor přímo v centru obce a je vidět, že si to uvědomují i ostatní spoluobčané.
Ad. Forsyte
Dovolte mi se vyjádřit k Vámi zmiňované podpoře spolků. Nemyslím, že by lidé tyto spolky nepodporovali, jen jsou priority občanů asi trochu jinde a asi se radši zahlasuje pro přechod pro chodce než pro zvukařskou aparaturu. Osobně myslím, že spolky by měly být podporovány pravidelnými dotacemi a jak s penězi naloží bude pak jejich věc. Např. já jsme členem jednoho spolku v blízké vesnici a na podobné technické zázemí si šetříme z dobrovolného vstupného.

Osobně se mi líbí myšlenka obecního plesu. Je pravdou, že v okolních vesnicích fungují dobře ale myslím, že rozpočet 80 tis. je zbytečně nadnesený a proto dostal tolik mínusů. Nevím kolik si řekne pan Kuchař za pronájem sálu ale slušná kapela se dá sehnat za cca 10 tis. (např. Index z Rudné, který hraje na většině plesů v okolí) tombolu mohou zajistit sponzoři a moderátor? Stačí několik slov paní starostky a pak už se bude každý bavit po svém ;)
Až se Chýně ještě více rozroste a v rámci školy bude i nějaký prostor pro pořádání akcí, divadel, koncertů atd. určitě by se hodila funkce jakéhosi kulturního referenta, který bude mít roční rozpočet a oživí obec kulturně, to by bylo fajn.

Ale za hlasování děkuji, je hezké do toho zastupitelstvu malinko kecat :)

Jana111
Příspěvky: 15
Registrován: 04 lis 2016, 12:59

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Jana111 » 16 pro 2016, 10:24

Tak mě by teď zajímalo, jaké budou další kroky. Bude se realizovat pouze první vítězný návrh (který není úplně konkrétní), nebo kombinace prvních dvou-tří?

Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 247
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Forsyte » 16 pro 2016, 16:38

Jana111 píše:Tak mě by teď zajímalo, jaké budou další kroky. Bude se realizovat pouze první vítězný návrh (který není úplně konkrétní), nebo kombinace prvních dvou-tří?
Bude to velmi pravděpodobně kombinace. Vítězný návrh je opravdu obecný a závislý i na možnostech Ropidu. Takže postup bude takový, že zjistíme možnosti rozšíření stávajících linek a patrně formou dalšího hlasování bude vybrána vhodná forma posílení dopravy (konkrétní čas). Zbytek prostředků bude proinvestován na druhý návrh (pěšina u Strahováku), no a zbyde-li ještě něco, přibyde několik košů.
Přestože nám průběh ukázal na některá "procesně" slabá místa (definice jednotlivých projektů, jejich rozpracování, ocenění a proveditelnost, celková časová náročnost) výsledek snad bude stát za to.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Palat » 05 říj 2017, 09:21

Opět byl vyhlášen sběr návrhů pro participativní rozpočtování. Až teď jsem si uvědomil, že se neobjevilo upozornění zde na fóru. Oficiální uzávěrka je zítra, ale pokud by někdo měl zajímavý návrh, který by rád přihlásil, ale do zítřka ho nestihne zpracovat, jistě by se dalo najít řešení - ozvěte se buď mně nebo přímo na obecnímu úřadě. Oproti minulému roku nasataly některé změny, které by měly zamezit problémům, se kterými jsme se potýkali loni. Více zde: https://www.chyne.cz/starostuvblocek/23 ... pocet-2018

Pilař
Příspěvky: 27
Registrován: 08 pro 2015, 07:35

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Pilař » 06 říj 2017, 07:57

Aha, on už probíhá sběr návrhů. Vůbec jsem to z obecního webu nepostřehl. Bohužel o tom nebyla zmínka na hlavní stránce či v novinkách ale pouze v sekci Bloček. Tak do příště vím, že musím pravidelně sledovat i tuto část obecního webu. Vlastní návrh bohužel nestihnu zpracovat ale těším se na návrhy ostatních. Osobně hlasuji pro zkultivování a rekonstrukci "fotbalového" hřiště v centru obce a velmi se mi také líbí nápad na využití hnojného plata za dráhou ke sportovním účelům, tak uvidíme.
Rozvoji veřejného prostoru zdar!

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Návrhy na drobné akce na příští rok

Příspěvek od Palat » 10 říj 2017, 20:40

Pilař píše: 06 říj 2017, 07:57 Aha, on už probíhá sběr návrhů. Vůbec jsem to z obecního webu nepostřehl. Bohužel o tom nebyla zmínka na hlavní stránce...
To je mrzuté, že to uniklo Vaší pozornosti, a jak se ukázalo, nejen Vaší, ale zprávy z bločku se na hlavní stránce objevují a tato nebyla výjimkou. Ještě teď ji na hlavní stránce najdete, je pátá shora. Problém asi nastal tím, že byla publikována v době, kdy se objevovaly taky informace o otevření školy a tak asi brzy klesla z prvního místa.

Informace o vyhlášení sběru návrhů se objevila také ve zpravodaji, ale bohužel ji letos nikdo nedal sem na fórum (respektive dal, ale pozdě). :-(

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host