Pokuty za parkování

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 03 dub 2015, 21:58

Keďže polícia v obci začala rozdávať pokuty za parkovanie na chodníkoch a botičky, bolo by možno dobré keby sa OU, resp. polícia najprv pozrela do katastrálnych map, kde sa chodníky aj nachádzajú a popri tom si prečítala rozhodnutie najvyššieho správneho súdu , tuším z roku 2008 v tejto veci. Aby obec mohla pokutovať nesprávne parkovanie na chodníku, mala by vedieť preukázať, že sa o chodník jedná. Súd za relevantný dokaz považuje výpis z KN. To že je niekde obrubník a zámková dlažba právne neznamená, že sa jedná o chodník....takže pokuty by som neplatil a celú vec posunul do správneho konania. Inak dúfam že sa OU rozhodne pokutovať aj iné formy nesprávneho parkovania, ako je minimálna vzdialenosť auta od križovatky, minimálna volná jednosmerná alebo obojsmerná komunikácia,...inak by sa mohlo jednať o velmi selektívny výklad vyhlášky o parkovaní.

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od kryglik » 04 dub 2015, 08:20

Jen tak ze zvedavosti, o kterou ulici se jedna?

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 04 dub 2015, 09:19

Jedná sa o Smrkovú ulicu, čo je úzka jednosmerka. V KN je od jednej hranice súkromenho pozemku k druhej hranici sukromneho pozemku len "ostatní komunikace".nie chodník, nie komunikace pro pěší...i keď samozrejme "chodník" tam spravený je. Ďalší problém tam je, že z jednej aj druhej strany komunikácie sú pozemky vo svahu. Len aby bolo jasno, ja niesom za to, aby auta parkovali na chodníkoch. Samozrejme na "Hlavní" alebo iných rušných komunikáciach, kde chodí auto za autom nieje možné na chodníku parkovať, tam by to bolo asi o život. Len sú v Chýni miesta, vačšinou odlahlé od "centra", kde sú jednosmerky a kde návšteva, obchodník či stavebník alebo i moje auto keď idem domov len na otočku, nezaparkuje inak len na chodníku, aby neblokoval prejazd. A rady "vnímavých" spoluobčanov, aby sme parkovali v iných uliciach, kde sa porušujú iné pravidla parkovania, si možu niekam strčiť. Stačilo by keby sa OU, obecná policia riadili zdravým rozumom a niektorí spoluobčania boli trocha tolerantnejší.

Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 247
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od Forsyte » 04 dub 2015, 17:08

juro píše: To že je niekde obrubník a zámková dlažba právne neznamená, že sa jedná o chodník....
Právní hledisko rozebírat nebudu, ale věřím, že každému dojde, že se o chodník jedná a tudíž se zde parkovat NEMÁ. Ale souhlasím, že pokuty nejsou ideální řešení. Lepší by bylo předepsat rozježděné obrubníky a zničené chodníky k úhradě parkujícím celé. V Chýni spíše potřebujeme dodělávat chodníky chybějící než opravovat ty téměř nové. Mluvíte o toleranci spoluobčanů a zdravém rozumu. Ani jedno mi s ničením obecního majetku nejde dohromady.

petr.medek
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2011, 11:18
Bydliště: Kamenice

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od petr.medek » 05 dub 2015, 20:40

Podle zdraveho rozumu policista asi nepozna, zda tam auto stoji jen na chvili nebo dlouhodobe.
Zrovna ve Smrkove si kdosi s tim sluzebnim Loganem udelal z chodinku stale parkovaci misto a vsichni s kocarky (nejen) museli pekne sjizdet do silnice.
Osobne me to dost stvalo, ted uz stoji za rohem, takze za me palec nahoru :-)

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od Palat » 06 dub 2015, 11:01

juro píše:...rozhodnutie najvyššieho správneho súdu , tuším z roku 2008 v tejto veci. Aby obec mohla pokutovať nesprávne parkovanie na chodníku, mala by vedieť preukázať, že sa o chodník jedná. Súd za relevantný dokaz považuje výpis z KN.
Můžete napsat o tom rozhodnutí NSS něco bližšího? Při rychlém hledání mi pan Google vyhodil link na tento případ z předminulého roku, kde se - podle toho článku - soud vyslovil přesně obráceně, tj. že chodník není nikde přesně definován, ale za chodník se považuje prostě to, co jako chodník vypadá.
Dále jsem se kouknul do katastru a nikde jsem nenašel, že by nějaká parcela byla přímo definována jako chodník. Vždy je to prostě "ostatní komunikace". Takže podle toho striktního výkladu "chodník je to, co je jako chodník zaneseno v katastru", by chodník nebyl v Chýni asi nikde a parkovat by se mohlo všude.

Což nic nemění na tom, že podstatou věci není, jak je chodník definován, ale že auta stojící na chodníku ztěžují, občas i znemožňují chodcům průchod a že najížděním na chodník, který není na pojezd aut stavěný, dochází k ničení obecního majetku - tedy majetku, na kterém by mělo záležet nám všem.

Zároveň je samozřejmě pravda, že otázka parkování v celé lokalitě Háje-Kaliště-Kamenice je špatně vyřešená. Je to průšvih, který nemá dobré řešení. Ale nelze proto rezignovat na dodržování elementárních dopravních a bezpečnostních předpisů a udělat z celé oblasti dopravní divoký západ. Je mi líto (a vím, že si to tu slíznu a že se dozvím, že tam nebydlím, tak co kecám), ale není jiné řešení než využívat k parkování buď vlastní pozemek, nebo jiné legální parkování v oblasti, i když by to bylo třeba pár set metrů daleko.

Uživatelský avatar
Batáta
Příspěvky: 264
Registrován: 20 led 2013, 20:00

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od Batáta » 06 dub 2015, 15:17

Myslím, že je to naprosto správné. Jen více pokut a větší netoleranci policie. Stejně tak se stavět k průjezdům ulic v protisměru, rychlé jízdě, parkování v křižovatce atd. Ať se trefí policie do kohokoliv! Nikdy toho není dost pro bezpečnost a za každou hloupost by se v tomto směru mělo platit. Je tu spousta dětí a čím více bude bezpečno, tím lépe.
Ipomoea batatas

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 06 dub 2015, 17:28

to forsyte: ja som nepísal, aby sa ničil obecný majetok, ostatne na ničenie obrubníkov nepotrebujete zaparkované osobné auta.A čo sa týka toho právneho hladiska..ak sa tvarime, že žijeme v právnom štáte, tak s pocitmi by ste u sudu asi nemali obstáť. tu je nejaký starší článok http://zpravy.idnes.cz/urady-musi-pri-p ... _domaci_dp . Či to platí alebo nie sa uvídí asi až dostanem pokutu ja a pošlem to do správneho konania.

to palat: Zaparkované auto, hoci i na chodníku, kde sa nedá nijako inak zaparkovať, nepovažujem za divoký západ, o tom mám iné predstavy.. Skúsim sa obrátiť aj na OU, aby by dala nejaké stanovisko, kde na tejto ulici parkovať. Ničmenej dúfam že si OU nemyslí, že necham navštevy alebo nejakých opravárov zaparkovať na tom centralom parkovisku v strede obce alebo nebodaj na Zličíne, len preto, že v oblasti Kamenice sa neriešilo pri výstavbe parkovanie...

to batata: naprostý súhlas, najlepšie by bolo keby v tej novej škole - komunitnom centre bola zriadená aj šatlava a tam všetkých hriešnikov zatvarať.

to petr. medek: buď sa parkovať može alebo nemože..to by ste tu museli zaviesť časové parkovacie lístky, čo je samozrejme sci-fi. Inak parkovanie na tej Borovej ulici tiež zrovna nieje košer, rano sa tam skoro nedá vytočiť, keďže auta parkujú prakticky v križovatkách a o minimálne 3 metroch volnej komunikácie by som tiež silno pochyboval

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od kryglik » 06 dub 2015, 18:42

Palat píše:Zároveň je samozřejmě pravda, že otázka parkování v celé lokalitě Háje-Kaliště-Kamenice je špatně vyřešená. Je to průšvih, který nemá dobré řešení. Ale nelze proto rezignovat na dodržování elementárních dopravních a bezpečnostních předpisů a udělat z celé oblasti dopravní divoký západ. Je mi líto (a vím, že si to tu slíznu a že se dozvím, že tam nebydlím, tak co kecám), ale není jiné řešení než využívat k parkování buď vlastní pozemek, nebo jiné legální parkování v oblasti, i když by to bylo třeba pár set metrů daleko.
Ja te podporim, i kdyz tady bydlim. To, ze situace je tu naprd, je bohuzel jasne a bylo to jasne uz pri stehovani. Ale rezignovat na pravidla bychom nemeli, kdyz to nejde jinak, odjedu autem a delnas ci navsteva pak zaparkuje na nasem miste.

Pri nastehovani se tu (U Drahy) resilo parkovani na chodniku a vybojovali jsme si znacku zakazu stani. Jinak to nejde, at se to libi ci nikoliv. Kdyz pominu, ze se tim nici chodnik, tak se dost komplikuje (ne-li znemoznuje) vyjizdeni z parkovacich mist bytovek a pohyb po chodniku je pak taky nemozny.

Tehda se na tu znacku nadavalo (i se to resilo zde), ale po chvili si zvykli a myslim, ze to slouzi k lepsimu. Takze souhlas s batatou.

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 06 dub 2015, 19:02

to kryglik...Kgrygliku neviem aká je situácia U dráhy, ale myslím, že tam je relativne viac možností ako zaparkovať. Len ja ak chcem napríklad vojst autom na moj pozemok, musím najet na ten "chránený" obrubník a chodík, inak sa domov nedostanem. To by som musel mať vrata u suseda alebo parkovacie stánie do šikma, cez celý pozemok. Mne tu nepomože, že by som svoje auto preparkoval, pretože ten opravar ani s mikrododávkou sa do toho svahoveho pozemku nevytočí ani nedokáže nijako zajet. Proste tá dopravná situácia, položenie parcel je tu trocha iné ako U Dráhy.

Uživatelský avatar
Batáta
Příspěvky: 264
Registrován: 20 led 2013, 20:00

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od Batáta » 07 dub 2015, 08:05

jj, před koupí je nutné promyslet všechna pro a proti
Ipomoea batatas

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 07 dub 2015, 08:43

to batáta: Batáto to máš pravdu, ale i keď som tu o blbom parkovaní vedel prevažovalo a aj stále prevažuje to "pro". Len som nejako, asi naivne očákaval, že keď má obec taký územný plán, v ktorom sa nepočíta, že do Kamenice budú jazdiť aj iný ludia, nielen jej obyvatelia, tak nebude robiť problémy kvoly parkovaniu. A samozrejme tiež som sklamaný z niektorých spoluobčanov, ktorí vedomi si situácie aká tu je, volajú políciu, aby tu urobila poriadok.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od Palat » 07 dub 2015, 21:04

to juro: o tom, co je nebo není divoký západ bychom asi mohli dlouho diskutovat. Ale pro mě je situace, kdy v jedné nepříliš dlouhé ulici stojí pět aut tak, že zcela blokují chodník, celkem jednoznačně za hranou toho, co lze tolerovat. Tuto situaci zaznamenaly kamery serveru mapy.cz 4.9.2013. Smrkovou jezdím jen zřídka, ale pokud je toto standardní stav, tak to opravdu není v pořádku. Vždyť ten chodník je pak neprůchozí a nepoužitelný.
Asi není problém, když tam jednou za čas zaparkuje opravář na pračku. Nalejme si čistého vína - o tyto příležitostné a krátké zastávky nejde. Jde o to, že tam auta takto parkují zcela běžně, některá pravidelně. A to prostě není přípustné.
Myslím, že situace např. v ulici U Dráhy je podobně špatná jako ve Smrkové - jako návštěva tam prostě nezaparkuju. Když tam jedu ke kamarádům, zaparkuju - legálně - v Točivé a pár set metrů to dojdu.
Na Kamenici je ale situace opravdu kritická, to uznávám. Jediné alespoň teoretické řešení, které mě napadá, je v celé oblasti "stromových ulic" na Kamenici chodníky úplně zrušit a udělat z celé Kamenice pěší zónu s absolutní předností chodců a s povolením vjezdu pouze rezidentům či autům se speciální kartou. Tu by vydával OÚ místním a ti by ji mohli půjčit třeba návštěvě. Zrušením chodníků by se rozšířil prostor ulice a dalo by se tam zřídit pár "veřejných" parkovacích míst.

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od juro » 08 dub 2015, 06:30

to plalát: Viete, v tejto časti je tak štvrtina pozemkov ešte nezastavaných. Zrovna tie prvé tri auta, ktoré máte na tej fotke stoja pred rozostavaným barákom, typoval by som že im tam robia "vnutro" domu. Neviem ako obstojíte u robotníkov alebo v budúcnosti u stavbárov, keď im poviete že budú parkovať o 200 m dalej? Ak sa tu zastavia všetky pozemky tak terajšie problémy s parkovaním budú nič oproti tomu čo bude potom. Viete keď si lejeme toho čistého vína, mne ide o princíp možnosti parkovania. Ja mam pozemok, kde si zaparkujem, ale občas keď idem domov na otočku necham auto vonku. Keď už može ten opravar pračky tu zaparkovať alebo ten stavbár, prečo nie napríklad moja navšteva?
A vjazd len rezidentom so špecialnou kartou?? Hmm, tak to necham bez vyjadrenia :-)

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokuty za parkování

Příspěvek od kryglik » 08 dub 2015, 07:28

juro píše:to plalát: Viete, v tejto časti je tak štvrtina pozemkov ešte nezastavaných. Zrovna tie prvé tri auta, ktoré máte na tej fotke stoja pred rozostavaným barákom, typoval by som že im tam robia "vnutro" domu. Neviem ako obstojíte u robotníkov alebo v budúcnosti u stavbárov, keď im poviete že budú parkovať o 200 m dalej? Ak sa tu zastavia všetky pozemky tak terajšie problémy s parkovaním budú nič oproti tomu čo bude potom. Viete keď si lejeme toho čistého vína, mne ide o princíp možnosti parkovania. Ja mam pozemok, kde si zaparkujem, ale občas keď idem domov na otočku necham auto vonku. Keď už može ten opravar pračky tu zaparkovať alebo ten stavbár, prečo nie napríklad moja navšteva?
A vjazd len rezidentom so špecialnou kartou?? Hmm, tak to necham bez vyjadrenia :-)
Ja porad nechapu v cem je v ulici Smrkova problem. Nejsou tam bytovky, sou tam rodinne domy, ktere maji kazdy aspon 2 parkovaci mista na pozemku tak jako tak. Az se cela ulice zastavi, bude to porad stejne. A to, ze si na 5 minut zastavite na ulici nikdo resit myslim nebude, ale proc blokovat jinak chodnik nechapu. U Drahy sou jak bytovky, tak domy a chodnik je v pohode pruchozi.

To, ze oxesi lokality sou navrzene na maximum zisku je holt fakt a tezko se s tim neco udela. Rezidentni karta uz mi osobne prijde taky trosku ulet. Neni nakonec lepsi parkovat v klidu na pozemku a tohle neresit?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 1 host