Starý papír

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Starý papír

Příspěvek od Srneček » 24 dub 2007, 08:51

Na všeobecnou žádost jedné slečny, která právě odešla...

SBĚR PAPÍRU

Současný systém sběru papíru není vyhovující. Papír se musí v domácnostech celý měsíc hromadit, musí se hlídat termín svozu a dávat pozor, aby nepršelo. Proto hodně lidí vozí svůj vytříděný papír do pražských kontejnerů, což je škoda.
Proto navrhuji současný systém sběru papíru změnit/rozšířit. Současný svoz jednou měsíčně by byl zachován s tou vyjimkou, že by se v případě deště neodkládal na další sobotu (tak jak bylo doposud určeno). Železo, které se sváží společně s papírem zmoknout může a papír si každý může v případě, že by pršelo odvézt sám, nebo si počká na další pravidelný svoz.
Papír by bylo možné odkládat na více místech - za tímto účelem by bylo zakoupeno 10 modrých plastových popelnic na kolečkách o objemu 240 l, což by byl asi jediný výdaj (15 000,- Kč), který by obec do nového systému musela vložit. V případě přechodu na jiný systém sběru je možné popelnice využít na svoz TKO.
Popelnice by se umístily v budovách ZŠ,MŠ a OÚ, byly by přístupné po dobu "otvírací doby" jednotlivých institucí, přesný provozní řád by se určil po dohodě s paní ředitelkou a panem starostou. Další popelnice by měly své stanoviště před bránou "sběrného dvora" nad hřbitovem, ty by byly přístupné nonstop.
Prezentace nového systému sběru by měla být pod hlavičkou ZŠ a MŠ, jednak jsou utržené peníze jejich příjmem, a také je sebraný papír započítáván do soutěže o hodnotné ceny, které se každým rokem účastní. Fakt, že se jedná o sběr pro místní ZŠ, může být pozitivně motivující.
Kromě seznámení občanů, kdy a kam mohou papír odkládat, je třeba také zdůraznit, že má být papír svázaný (vzhledem k tomu, že ho stejně budou muset občané přivézt autem -popelnice nebude stát před jejich barákem - neměl by to být problém). Také bude potřeba jednoznačně určit (po dohodě s odběratelem papíru), jaký papír se může/nemůže do popelnice vhodit.
Obecní zaměstnanci pak sebraný papír na sběrném dvoře přetřídí, odpadky vyhodí, balíky naskládají do zastřešené buňky a ostatní nesvázaný papír (všichni nebudou tak disciplinovaní) sesypou do volných popelnic popř. pytlů.
Až už nebude kam papír ukládat, zavolá se kontejner ze sběrných surovin (stejně jak doposud), nesvázaný papír se do něj vysype, balíky a kartony narovnají, všechny popelnice vyprázdní (10 x 240 l = 2,4 kubíku) a začne se střádat nanovo.
Pro občany to bude rozšíření služeb, budou moci odložit papír kdykoliv budou potřebovat a to na několika místech - nebudou muset čekat na 1. sobotu v měsíci tak jak doposud.
Škola bude mít větší příjem - množství sebraného papíru se podle mne zvýší. Obec dostane větší příspěvek od firmy Ekokom za třídění odpadů.
Časem by stálo za to zvážit, zda by se nevyplatilo mít svůj vlastní kontejner na avii. Popelnice a ostatní svážený papír by se mohl rovnou vysypávat a odpadlo by tak nepraktické meziskladování papíru v buňce.

Budu rád, když se najde někdo, kdo bude tento návrh připomínkovat, kritizovat, opravovat a podobně tomu.
Srneček

Uživatelský avatar
Dádule
Příspěvky: 725
Registrován: 12 kvě 2006, 18:03
Bydliště: dum c. 10, U Dráhy 325
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý papír

Příspěvek od Dádule » 24 dub 2007, 09:05

No konecne rozumne slovo :wink:
Myslim, ze je to rozumny navrh a vyjde se vstric obema stranam.
Jen aby to proslo na urade, u reditelky apod.
Ja jsem pro. 8)

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Příspěvek od Martina2 » 24 dub 2007, 11:06

Určitě to pomůže, když bude před sběrným dvorem dostatek popelnic na papír, které budou přístupné nonstop a které budou takto i obecní zaměstnanci moci bez problémů uhlídat, aby papírem "nepřetékaly". (...což se právě teď děje na Hájích s kontejnery na plast - možná by se daly vyvážet častěji??)
Bude také potřeba sběrné místo zřetelně označit a také občany o tomto rozšíření služeb jasně informovat.
Díky!

obyvatel
Příspěvky: 372
Registrován: 04 říj 2006, 16:27
Bydliště: Chyne

Příspěvek od obyvatel » 24 dub 2007, 12:24

Nápad moc dobrý. V Rakousku má snad každá obec sběrné místo, jednoznačně rozlišené kontejnery, a co hlavní, všichni se chovají ke svému okolí ohleduplně a třídí, protože je to vyjde levnějí, než platby za netříděný domovní odpad!!! Když to jde jinde, proč by to nešlo i u nás.
Moc důležitá je informovanost.

MIr

Příspěvek od MIr » 24 dub 2007, 14:32

Tvůj návrh se mi líbí a jsem ráda, že třídění papíru někdo ze zástupců obce řeší.

Jak píšeš, je třeba zjistit, za kolik sběrna vykupuje kg netříděného papíru, případně zda platí víc za papír roztříděný (např. noviny a časopisy x lepenka, jak to bývalo dřív; četla jsem někde, že cena za kg papíru se dnes pohybuje od 0,4 Kč do 0,0 Kč za kg, to je děsivá představa). Taky by mě zajímalo, o kolik by se mohl zvýšit příspěvek pro obec od firmy Ekokom, o kterém píšeš. Můžou tyhle částky dostatečně kompenzovat zvýšené náklady na tento systém?

Zvýšení nákladů předpokládám v důsledku větší pracnosti - tento systém zatíží obecní zaměstnance více než dosud - popelnice budou muset zřejmě vyvážet častěji než 1x měsíčně, a navíc budou muset papír dotřiďovat a ten nesvázaný strkat do pytlů, jak píšeš. Nebude jich tedy potřeba najmout více, a nebude tudíž celý systém pro obec mnohem nákladnější než teď?

Obávám se, že občanů, kteří papír správně roztřídí, a dokonce svážou, bude menšina (papírový odpad se dá přivézt k popelnici v tašce a na místě vysypat). Stačí se podívat na Hájích, pro kolik lidí je přijatelné nerozložené a nerozřezané kartony odložit u popelnice, která k tomu ani není určená. Navíc se bojím, že volně přístupné popelnice u sběrného dvora budou lákat neukázněné občany z celého okolí k odhození čehokoliv (a potenciálně jich bude víc než těch, kdo jsou ochotni vyhodit odpadky do strouhy).

(pokud jde o informovanost, upozornění jak a jaký papír do popelnice házet, lze nalepit i přímo na popelnici :D)

Abych to shrnula, líbí se mi nápad s popelnicemi na papír na OU, v MŠ a ZŠ, problém vidím ve volně přístupných popelnicích před sběrným dvorem.
Naposledy upravil(a) MIr dne 24 dub 2007, 14:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Příspěvek od Martina2 » 24 dub 2007, 14:38

Ano, budou i neukáznění občané, ale těm se nevyhneme nikdy.
Pokud budou popelnice pouze na OU, MŠ, ZŠ , tak se konkrétně pro mě a troufám si tvrdit, že ani pro naprostou většinu ostatních pracujících obyvatel nic nezlepší - ve své pracovní době se prostě k "hlídaným" popelnicím nedostaneme.

MIr

Příspěvek od MIr » 24 dub 2007, 14:43

Úřední hodiny sice bývají na OU do 18 hodin, ale řekla bych, že zasedací místnost je často využívaná až do večerních hodin, a hlavní vchod OU tak bývá otevřený i mnohem déle. Je tady někdo, kdo na tohle může přesněji odpovědět?

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kryglik » 24 dub 2007, 14:44

Martina2 píše:Ano, budou i neukáznění občané, ale těm se nevyhneme nikdy.
Pokud budou popelnice pouze na OU, MŠ, ZŠ , tak se konkrétně pro mě a troufám si tvrdit, že ani pro naprostou většinu ostatních pracujících obyvatel nic nezlepší - ve své pracovní době se prostě k "hlídaným" popelnicím nedostaneme.

Souhlasim. Vice se mi zamlouva non-stop pristup. I za cenu toho rizika (kdyz by se ukazalo, ze to bude problem, da se to prece kdykoliv zmenit).

MIr

Příspěvek od MIr » 24 dub 2007, 14:48

nevím, jak moc zásadní je pro obec jednorázový výdaj 15 000 za popelnice (a jestli se teda dá tak snadno risknout). Nevím, zda mají obecní zaměstnanci ještě nějaké volné kapacity v případě, že tento systém bude vyžadovat více práce. Já to vidím především jako otázku peněz. Vím, že obecní pokladna zrovna nepřetéká, a tak mám obavu z příliš drahého luxusu :lol:

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

popelnice na OÚ

Příspěvek od Srneček » 24 dub 2007, 14:55

Zapomněl jsem použít citaci a než jsem to stačil poslat, tak se sem narvaly další dva příspěvky. Odpovídám na úřední hodiny na OÚ - aby bylo jasno.
Tady bych byl zatím opatrný, nejdřív s tím musí OÚ souhlasit. Úřední dny jsou v pondělí a ve středu - tady platí ta 18tá hodina, jinak je ale zavřeno. Pokud by se popelnice dala hned za hlavní dveře OÚ, byla by přístupná i v době ordinačních hodin místních doktorů, což je tuším každý den.
Srneček

Uživatelský avatar
irwinka
Příspěvky: 226
Registrován: 02 říj 2006, 13:28
Bydliště: na Chýni už jen vzpomínám..

Re: popelnice na OÚ

Příspěvek od irwinka » 24 dub 2007, 16:28

Srneček píše:Zapomněl jsem použít citaci a než jsem to stačil poslat, tak se sem narvaly další dva příspěvky. Odpovídám na úřední hodiny na OÚ - aby bylo jasno.
Tady bych byl zatím opatrný, nejdřív s tím musí OÚ souhlasit. Úřední dny jsou v pondělí a ve středu - tady platí ta 18tá hodina, jinak je ale zavřeno. Pokud by se popelnice dala hned za hlavní dveře OÚ, byla by přístupná i v době ordinačních hodin místních doktorů, což je tuším každý den.
a to svazovani je nezbytne nutne? ja skladam papir na placato vzdycky do nejake krabice a kdyz je plna tak ji vyhodim.. i takhle rozlozene kartony a papiry ve stosu se musi svazat? vem si, ze spousta papirku (uctenky, maly krabicky, cokoliv..) jsou mrnavya nebude to drzet pohromade..

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Srneček » 24 dub 2007, 22:57

Doposud se svazovalo hlavně kvůli přepravě papíru - musel se svézt od baráků, pak přenosit do boudy a pak zas naskládat do kontejneru. Alternativou svázání byly právě i ty krabice, o kterých píšeš. Také se jedná o lepší využití místa v kontejneru, dokonce jsem slyšel něco v tom smyslu, že podle hmotnosti kontejneru se pak určuje cena za jedno kilo, tj. čím hutnější papír, tím vyšší platba, ale spíš se jednalo o rozpočítání přepravních nákladů. Stručně řečeno: důležité bude zjistit ve sběrně, kolik za který papír platí a podle toho se zachovat.
Srneček

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Srneček » 24 dub 2007, 23:06

kryglik píše:
Martina2 píše:Ano, budou i neukáznění občané, ale těm se nevyhneme nikdy.
Pokud budou popelnice pouze na OU, MŠ, ZŠ , tak se konkrétně pro mě a troufám si tvrdit, že ani pro naprostou většinu ostatních pracujících obyvatel nic nezlepší - ve své pracovní době se prostě k "hlídaným" popelnicím nedostaneme.

Souhlasim. Vice se mi zamlouva non-stop pristup. I za cenu toho rizika (kdyz by se ukazalo, ze to bude problem, da se to prece kdykoliv zmenit).
A já si myslím to samé. Ostatně pořád mi přijde lepší odklízet nepořádek (bordel) od popelnic, než ho vyhrabovat z příkopů.
Srneček

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Srneček » 24 dub 2007, 23:49

MIr píše:nevím, jak moc zásadní je pro obec jednorázový výdaj 15 000 za popelnice (a jestli se teda dá tak snadno risknout). Nevím, zda mají obecní zaměstnanci ještě nějaké volné kapacity v případě, že tento systém bude vyžadovat více práce. Já to vidím především jako otázku peněz. Vím, že obecní pokladna zrovna nepřetéká, a tak mám obavu z příliš drahého luxusu :lol:
Šlo by třeba začít jen s pěti popelnicemi...a víc práce to nemusí znamenat - když to trochu překroutím, tak papír, co přivezou starousedlíci, usnadní práci při sobotním svozu (je lepší mít papír před branou, než si pro něj jezdit k barákům). To samé platí i pro papír z Hájů, který je kolikrát ještě rozlítaný všude možně -tj. sbírá se ještě komplikovaněji. A luxusu se neboj, jednak nebude tak drahý a ostatně ani tak luxusní :lol:
Srneček

MIr

Příspěvek od MIr » 25 dub 2007, 15:16

dovolím si jeden odkaz širšího dosahu... http://www.hraozemi.cz/p_vetrelec.shtml#odpady

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti