Palat píše: Jen ty metody se mi nelíbí, a ty jsem si dovolil pranýřovat ...
Ještě jeden komentář k příspěvkům Palata z 9.8. Pracovní metody jsou důležité, Palate. Můžete mít tisíc dobrých nápadů, ale bez dostatečného usilí a důslednosti je nezrealizujete. Nevím jak Vy, ale z práce mám zkušenosti, že málokdy jde něco jednoduše. Pracuji v telekomunikacích a nemůžu očekávat, že přijdu za zákazníkem, nabídnu mu 5 nových ústředen a 500 základnových stanic a on to hned vezme. Když to poprvé odmítne, tak to chce vymyslet upravené řešení, změnit cenu a zkusit to znovu. Když to nevyjde napodruhé tak se to zkouší znova a znova, třeba rok nebo dva.
To samé platí pro jednání s různými úřady a firmami v Chýni. Napoprvé to většinou nejde takže se musí bojovat. Od chvíle kdy jsme se sem s manželkou nastěhovali, se mi podařilo účinně přispět k realizaci čtyř věcí.
1. Zorganizoval jsem petici a tím zajistil realizaci provizorního chodníku ve Višňovce, který lidem sloužil několik měsíců a díky kterému, respektive podle kterého, se předělala původně plánovaná trasa finálního chodníku, který měl cca. třetinou trasy přímo sousedit s vozovkou a neměl být oddělen od silnice travnatým pruhem. Zde bylo bohužel nutno uplatnit metodu neústupnosti, protože přes fakt, že provizorní chodník byl schválen zastupitelstvem, se mě následně bývalá starostka Kovářová a pan Plaňanský opakovaně pokoušeli přesvědčit aby se toto řešení nedělalo.
2. Standa Barek a Pavel Mihula v lonském roce zjistili, že paní Kovářová půl roku zatajovala před zastupiteli a dalšími lidmi z obce výhodnou nabídku na přípojku pražské vody od TS Rudná. Díky jejich tlaku na paní Kovářovou se udělala analýza několika alternativ zajištění vody pro Chýni – stávající voda, voda z Hostivic, přípojka od TS Rudná nebo úplně nová přípojka, kterou by Chýně plně financovala. Analýza posuzovala data jako kvaliita vody, cena za jednotku, nutné investiční náklady atd. Začátkem tohoto roku se konalo zasedání zastupitelsva, na kterém se výsledky analýzy odprezentovaly, projekt TS Rudná vyšel nejlépe, nicméně paní Kovářová odmítla schválit jeho realizaci, přesvědčila většinu zastupitelů aby hlasovali proti realizaci projektu a odložila závazné rozhodnutí na neurčito. Moje přispění bylo v tom, že v tu chvíli jsem na ni začal tak trochu řvát, žádal jsem po ní důvody jejího jednání a snažil jsem se jí “vysvětlit“, že každý den zpoždění projektu znamená pro všechny obyvatele spoustu peněz navíc při nákupu prostředků na změkčování vody a především každodenní ničení spotřebičů, které přijdou do styku se stávající tvrdou vodou. Nebyl jsem samozřejmě sám, kdo s ní takto nesouhlasil a nakonec se soustředěným tlakem podařilo dosáhnout toho, že povolila nové hlasování, ve kterém již byla realizace projektu odsouhlasena.
3. Když se ve Višňovce začalo se stavbou finálního chodníku tak jsem od jednoho ze sousedů, pracujících ve stavebnictví, dostal informace o závažných technologických nedostatcích při stavbě. Díky špatnému stavebnímu dozoru šlo konkrétně například o použití špatného materiálu pro podklad, nedostatečnou tloušťku podkladu, přeschlý drolící se beton pro kotvení obrubníků, ničení asfaltového povrchu silnice Ke Skále patkami bagru atd. Na základě této informace jsem zavolal panu Kovářovi, dostal od něj kontakt na stavbyvedoucího, tomu jsem vynadal a vyzval ho k nápravě. Stavbyvedoucí navštívil stavbu, potvrdil, že všechny zmíněné nedostatky jsou oprávněné a zajistil předělání již hotové části a zlepšení postupu při stavbě zbytku. Srneček souběžně zajistil komunikaci o těchto nedostatcích na vedení obce.
4. Na přelomu 2010 a 2011 jsem začal pracovat v SDK a na schůzích jsme se starostou mluvili i o smlouvě Chýně s Oxesem, na základě které obec měla Oxesu umožnit realizaci vybraných investičních projektů a Oxes měl na oplátku obci dodat několik různých smluvních plnění. Bohužel v důsledku špatné komunikace paní Kovářové se všemi investory v Chýni Oxes tuto smlouvu jednostranně vypověděl a paní Kovářová proti tomuto kroku nic neudělala. Starostův názor na další postup byl bohužel velice konzervativní – Chýně s výpovědí nemůže nic dělat a budeme rádi, když Oxes dodá alespoň parkoviště u budoucí železniční zastávky. S tím jsem nesouhlasil, svolal jsem jednu ze schůzek SDK s hlavním cílem analyzovat smlouvu s Oxesem a starostu jsem na schůzku záměrně nepozval aby tuto aktivitu neblokoval. Požádal jsem Srnečka aby na schůzi přinesl text smlouvy a její výpovědi, dokumenty jsme všichni společně prozkoumali a shodli se v tom, že proti výpovědi Oxesu se lze účinně právně bránit. Další člen SDK Radim Šebek zajistil kvalitního právníka, který udělal odbornou analýzu smlouvy, výpovědi Oxesu a dalších okolností. Srneček seznámil starostu s našimi názory a přesvědčil ho aby se s právníkem sešel. Následně byla s Judr. Nigrinim uzavřena smlouva o spolupráci na právních krocích proti Oxesu která podle mých informacích pokračuje dodnes. Tím se obnovil nejen nárok Chýně na smluvní plnění ze strany Oxesu, ale zabránilo se i reálné možnosti vznesení nároku ze strany Oxesu na navrácení již dodaných plnění.
Bez spolupráce s dalšími lidmi z obce bych samozřejmě nedokázal nic a například v případě přípojky vody jsem se jenom aktivně zúčastnil rozhodující schůze. Nicméně kdyby se ve všech zmíněných projektech volily mírné metody tak by se provizorní chodník neudělal, projekt dobré vody se možná odložil o několik měsíců později, chodník ve Višňovce by byl udělán špatně a Chýně mohla být o pár milionů chudší.
Palate, opravdu nemám proč se za svoje “metody“ stydět