Popelnice - šlo by to platit jinak?

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vio
Příspěvky: 47
Registrován: 29 lis 2013, 10:25

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Vio » 23 bře 2016, 15:13

Souhrn:

V letě to bude hezké vonět neboť lide, kteří nejsou součásti "průměrné čtyřčlenné rodiny (dle představ obce)" budou šetřit.
Chápu že obyvatelé, kteří nejsou trvalé hlášené v Chýni by měli platit za odvoz víc, ale teď je vidět že se jedná o výrazné zdražení i pro ty ostatní (o cca 1.5-2x).
Naposledy upravil(a) Vio dne 23 bře 2016, 23:36, celkem upraveno 1 x.

gri4
Příspěvky: 8
Registrován: 23 bře 2016, 15:18

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od gri4 » 23 bře 2016, 21:33

Někdo vydělava, někdo za to plati. Ja i moje rodina, jako "ostatní" obyvatele Chýne (s trvalým pobytem) bohužel prodělavame...

martina.no
Příspěvky: 121
Registrován: 14 pro 2006, 22:04
Bydliště: Borová 307

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martina.no » 24 bře 2016, 21:12

Asi jsem paranoidní, ale jaká síla zabrání popelářům, aby nenačítali kódy i u nevyvezených kontejnerů? U popelnic u rodinných domků je to jednoduché, když není třeba vyvézt, tak je popelnice za plotem, ale kontejnery jsou stále přístupné.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 24 bře 2016, 21:34

martina.no píše:Asi jsem paranoidní, ale jaká síla zabrání popelářům, aby nenačítali kódy i u nevyvezených kontejnerů? U popelnic u rodinných domků je to jednoduché, když není třeba vyvézt, tak je popelnice za plotem, ale kontejnery jsou stále přístupné.
Popeláři nebudou mít žádnou motivaci to dělat, protože svozová firma nám bude odpad účtovat podle hmotnosti, ne podle počtu popelnic/kontejnerů. Chodit "odpípnout" kontejner, který nehodlají vyprázdnit, by pro ně tudíž byla úplně zbytečná práce navíc. Ze stejného důvodu nebudou mít ani motivaci načíst a vyvézt poloprázdný kontejner, který není k odvozu označený.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 25 bře 2016, 00:06

Zdá se mi, že nejvíc emocí stejně jitří otázka, kolik odpadu na hlavu je "normální" a jestli se tedy "normálním" lidem v novém systému odpady zdraží nebo ne. Zde je tedy ukázka dat, která na tuto otázku snad odpovídají. Nechtělo se mi do jejich zveřejnění jen tak, protože se bojím rozpoutání nekonečné diskuse o detailech, o tom, jak data interpretovat, jestli jsou nebo nejsou přesná atp. Ale dobrá, risknu to. Jsou to "tvrdá" čísla, vycházející přímo z účetních dokladů obce o počtu prodaných známek, tak snad jsou dostatečně nezpochybnitelná.
Na následujícím grafu vidíte dvě křivky. Každá z nich ukazuje rozložení počtu známek nakoupených v roce 2015 nemovitostmi se čtyřmi (modrá křivka) a pěti (červená křivka) trvale hlášenými obyvateli. To znamená, že v domě bydleli nejméně čtyři, resp. pět lidí, ale mohlo jich být i více (a ano, ve výjimečných případech i méně, když tam trvale hlášená osoba ve skutečnosti nežije). Zvolil jsem nemovitosti s těmito počty hlášených obyvatel, protože zde je slušná šance, že když jsou v domě hlášeni čtyři, resp. pět lidí, tak jsou snad hlášeni všichni, a případy, kdy to tak není, budou spíše výjimečné.
nemovitosti_a_znamky.png
nemovitosti_a_znamky.png (8.97 KiB) Zobrazeno 2819 x
Na obou křivkách vidíte obrovský rozptyl hodnot, od nemovitostí, které nakoupily minimum známek, po případy s více než 50 známkami za rok. Dá se předpokládat, že jak extrémně nízké, tak extrémně vysoké hodnoty jsou nějakých způsobem anomální. Nicméně pokud bych vzal čistě a slepě průměr, dostanu se na hodnotu 21,2 svozů za rok u nemovitostí se čtyřmi trvale hlášenými obyvateli (tj. 5,3 popelnice na osobu) a 24,5 svozů za rok u domů s pěti hlášenými obyvateli (tj. 4,9 popelnic za osobu). Větší vypovídací hodnotu má ovšem medián, tedy počet známek, pod nebo na který se vejde právě polovina všech nemovitostí. Tato hodnota není citlivá na extrémní hodnoty (ani na jedné, ani na druhé straně). Medián je pro domy se čtyřmi obyvateli 17 známek za rok (4,25 na osobu), pro domy s pěti obyvateli 20 známek za rok (4 na osobu). A jen poznamenávám, že všechny čtyřčlenné domácnosti, které mají méně než 20 svozů za rok, a pětičlenné s méně než 25 svozy za rok po přechodu na nový systém ušetří...

Jak jsem napsal na začátku, o přesné interpretaci dat se dá sáhodlouze diskutovat. Dá se říct, že počet zakoupených známek se nerovná přesně počtu svozů v tom roce, dá se spekulovat, že někteří odvážejí svůj odpad jinam, na druhou stranu se dá argumentovat, že skutečný počet obyvatel bude vyšší než počet hlášených obyvatel, takže průměr bude ve skutečnosti ještě níž... Prosím, neargumentujte tím, že méně než deset známek za rok je nesmysl, že nikoho takového neznáte a že to není možné. I takové domácnosti jsou, některé znám osobně a jsem si zcela jist, že žádné černé skládky netvoří, ani neházejí komunál do tříděného odpadu. Já zas neznám nikoho, kdo by svážel popelnici každý týden, a přesto je podle dat takových domů taky slušná řádka. Podstatné je, že za předpokladu nějakého normálního, standardního chování většiny populace jsou tyto extrémní případy a nejistoty v interpretaci dat pro určení průměru či mediánu zanedbatelné a vzájemně se rušící.

Snad jsou tato čísla dostatečnou ilustrací toho, co je v Chýni běžné a co ne a jak je to tedy s tím zdražením.

Uživatelský avatar
Vio
Příspěvky: 47
Registrován: 29 lis 2013, 10:25

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Vio » 25 bře 2016, 00:52

>>že někteří odvážejí svůj odpad jinam
Přesně tak, odvážejí

>>že méně než deset známek za rok je nesmysl
víz nahoře

>>Já zas neznám nikoho, kdo by svážel popelnici každý týden
Minimálně 3 ulice, co já vidím pokaždé, když jedu ráno.

No a dál - byl tedy vyhlášený nějaký tender na odvoz? Aneb všechny firmy jsou připravené na nový systém?

To jsem opravdu od vedení obcí neočekával.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 25 bře 2016, 07:00

>>Já zas neznám nikoho, kdo by svážel popelnici každý týden
Minimálně 3 ulice, co já vidím pokaždé, když jedu ráno.
A kde jsou jejich nákupy známek? V celé Chýni má 52 svozů 19 nemovitostí. Tak buď jsou všichni v těch třech ulicích, nebo je Chýně plná podvodníků, kteří neplatí za popelnice a podplácejí popeláře, aby jim svezli popelnici (dle hesla nechci slevu zadarmo...). A nebo se přece jen trochu pletete...
No a dál - byl tedy vyhlášený nějaký tender na odvoz?
Tender už dávno skončil. Psal jsem to i tady v té diskusi. Vyhrála ho firma Rumpold.
Aneb všechny firmy jsou připravené na nový systém?
Firma samozřejmě s novým systémem svozu počítá, je na něj připravená a všechno je s ní dopředu do detailu prokonzultováno. To si snad myslíte, že chceme za měsíc a kus spustit úplně nový systém a nemáme zajištěno, že to firma bude umět?

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 26 bře 2016, 10:47

Hezky graf, vypocty a priklady, ale nazyvejme to pravym jmenem, je to zdrazeni (pro nektere obyvatele Chyne) a treba pro mne citelne, ja se do skatulky ctyrclene domacnosti se ctyrmi prispevky treba nevejdu a chtel bych vyvazet odpad 1-3 mesicne

gri4
Příspěvky: 8
Registrován: 23 bře 2016, 15:18

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od gri4 » 26 bře 2016, 22:30

Jsem so starým systemem byl 100% spokojen. Je to bylo kvalitne, levne a flexibilne.
Popelari asi taky byli spokojeny. Meli prace a vydělávali. Jedine kdo nebyl spokojen - vedene obce. Ted mame zdrazeni sluzeb, méně flexibility (rocni pausal uz neni k dispozice) a "virtualny" vyhody. A to vse pro nas uvedeno jako skutecnost, bez moznosti ovlivnit proces rozhodovani. Co mam rict, perfektne...

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od kryglik » 27 bře 2016, 07:45

gri4 píše:... bez moznosti ovlivnit proces rozhodovani. ...
Tady si dovolim VELMI nesouhlasit. Tolik moznosti, kolik bylo v pripade noveho svozoveho systemu, je podle me neco co se jen tak nevidi. K systemu se kdokoliv mohl vyjadrit at uz zde na foru, zastupitelstvu nebo na zvlastni schuzce specialne pro novy system odpadu. To uz snad opravdu lepe nejde.

Palat si s tim dal opravdu hodne prace a sam lepsi moznost nevidim. Na druhou stranu, pokud bude mit obec mensi deficit, tak tim lip pro nas vsechny obyvatele, ne?

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2497
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Srneček » 27 bře 2016, 09:36

gri4 píše:méně flexibility (rocni pausal uz neni k dispozice)
Ale je, jen se nejmenuje roční paušál, pokud budeš mít popelnici před barákem, tak jí popeláři normálně každý týden vyvezou, je to prostě jako roční paušál.
Srneček

Sára I.
Příspěvky: 53
Registrován: 03 dub 2014, 07:37
Bydliště: Okružní

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Sára I. » 27 bře 2016, 20:10

Nevím, jestli si to někdo uvědomuje, ale řekla bych, že většina odpadu z domácnosti, která nejde vytřídit (plast, sklo, papír) nebo vyhodit do sběrného dvora, je právě bioodpad. A ten se nově bude svážet zdarma. Za sebe to vidím tak, že je to ohromná úspora. Takže ano, odvoz komunálního odpadu bude dražší, ale přibude další možnost jak ušetřit. Marně přemýšlím, co z běžného odpadu nejde nově vytřídit a napadají mne akorát plenky. Takže já jsem za změnu moc ráda... :clap:

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 28 bře 2016, 00:23

Sára I. píše:Nevím, jestli si to někdo uvědomuje, ale řekla bych, že většina odpadu z domácnosti, která nejde vytřídit (plast, sklo, papír) nebo vyhodit do sběrného dvora, je právě bioodpad. A ten se nově bude svážet zdarma. Za sebe to vidím tak, že je to ohromná úspora. Takže ano, odvoz komunálního odpadu bude dražší, ale přibude další možnost jak ušetřit. Marně přemýšlím, co z běžného odpadu nejde nově vytřídit a napadají mne akorát plenky. Takže já jsem za změnu moc ráda... :clap:
Netusim jake maji moznosti obyvatele bytovych domu k umisteni komposteru na zahradky, to ale asi nebude vetsina obyvatel Chyne, kteri by usetrili svozem bioodpadu, domnivam se, ze vetsina obyvatel ma komposter, nebo kompost na bioodpad

vejvonavej
Příspěvky: 92
Registrován: 16 zář 2010, 13:28

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od vejvonavej » 29 bře 2016, 11:45

Co jsme si zvolili, to máme, "Vše pro rodinu a hlavně pro děti", postavíme megalomanskou školu, zdražíme odpady a daň z nemovitosti, co tam máte dál?

Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Cizák » 30 bře 2016, 18:08

Přestaňme rozpoutávat hysterii kolem nového systému. Ve vyspělých zemích je běžné finančně motivovat lidi ke třídění odpadu.
Jsme čtyřčlenná rodina. Máme přibližně 26 svozu za rok (26x40 = 1040 Kč). Do tříděného odpadu jsme dávali jen větší papírové krabice.

Spustili jsme doma pokus s tříděním odpadu. Překvapivě, většina domácího odpadu patři do plastu, menši část do papíru, zbytek do směsného odpadu. Během dvou týdnu trvání experimentu se naše 120l popelnice zaplnila jen na třetinu.

Očekávaný výsledek:
- 12 svozu za rok: (12x90 Kč) - 4x250 Kč = 80 Kč
- roční úspora: 1040 - 80 = 960 Kč
- příjemný pocit z uspořených peněz

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů