Popelnice - šlo by to platit jinak?

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Odpovědět
pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od pavel » 03 led 2011, 13:37

Když už tady řešíme ty odpady nešlo by vymyslet a zrealizovat nějaký jiný systém placení za vysypávání popelnic? Ten stávající formou plastových známek podle mě není moc vstřícný k běžně fungujícím osobám/ rodinám. Spousta lidí běžně řeší problém s časem a snaží se denně vyšetřit každou volnou minutu. Vzhledem k tomu, že nám nikdo neprodá známky na celý rok (a ani by to nebylo moc efektivní), v praxi to nyní znamená cca. 1x měsíčně třeba při cestě do práce zajet na úřad a známky zakoupit. Potřebných 45 minut měsíčně na první pohled nevypadá tragicky, ale v praxi je to nakonec vždycky složité.
Navíc v ranním shonu není problém zapomenout na to, že je středa. A pak má člověk celý týden smůlu.
V naprosté většině obcí se platba provádí formou paušálních plateb. Nešlo by to i u nás?
Jestli tomu dobře rozumím tak platné zákony neumožňují mít v praxi dva systémy plateb - například souběžně jednorázové známky a paušální platby. Ale podle mě by šlo vymyslet i nějaký kompromis. Například cena A za odvoz odpadu každý týden a cena B za odvoz jednou za dva týdny. Co vy na to? Popeláři to určitě pochopí a mnoha lidem to zpříjemní život.

obyvatel
Příspěvky: 372
Registrován: 04 říj 2006, 16:27
Bydliště: Chyne

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od obyvatel » 03 led 2011, 19:06

Dřív, než se začně uvažovat o změně systému, by chtělo udělat finanční rozvahu, jak by se taková změna promítla do ceny odvozu odpadu pro občany. Aby popelnice nestála výrazně víc než dnes. Jestli se nepletu, tak dnes vyvezení jedné 110 l popelnice stojí 40,- Kč.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Srneček » 03 led 2011, 20:45

Tohle už jsme tady řešili, osobně jsem zastáncem známkového systému. Platba za každou popelnici nejlépe odráží vztah mezi produkcí odpadu a platbou za jeho likvidaci, což je jednak spravedlivé a také motivující k třídění odpadu :lol: (to jsem to napsal moudře, že jo)
Srneček

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 03 led 2011, 21:09

Je to těžké. Jak píše Srneček, známkový systém je spravedlivý a motivuje lidi k třídění. Na druhou stranu taky motivuje k vytváření černých skládek a jinému pokoutnímu zbavování se odpadu. No a u předplatného je to obráceně. Mně se taky asi víc zamlouvá známkový systém, ať každý platí za to, co skutečně vyhodí. Bylo by ale potřeba to nějak zkombinovat s kontrolou, že se lidi nezbavují odpadu nelegální cestou. Pokud bydlí v rodinném domě rodina a za celý rok nekoupí ani jednu známku, je to poněkud podezřelé.

Přijde mi divné, že by nešlo koupit více známek dopředu. My jsme jich najednou koupili určitě víc než deset, a nezdálo se, že by na to byl jiný limit než počet fyzicky existujících plastových známek s konkrétním číslem. Takže myslím, že by neměl být problém nakoupit na tři i více měsíců dopředu.

obyvatel
Příspěvky: 372
Registrován: 04 říj 2006, 16:27
Bydliště: Chyne

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od obyvatel » 03 led 2011, 23:22

Také jsem pro zachování "známkové formy" placení odvozu odpadu.

clipperczech

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od clipperczech » 04 led 2011, 07:50

Dobrý den,

já osobně souhlasím s názorem Pavla. Přijde mi také stupidní kupovat si známky a neustále spoléhat na to, že někdo z baráku k tomu určený známku nezapomene dát na popelnici. V okamžiku kdy zapomene, tak nemáme týden odvezenou popelnicic a člověk neví kam s odpadem.
Nehledě na to , že se může stát případ, kdy si vyvěsíte ráno snámku na popelnici a člověk přijde známku vám vezme z popelnice a dá si ji k sobě na popelnici.

Pocházím z krasjkého města Teplice, kde se poplatky za odvoz odpadu neplatí vůbec. Je to ale ojedinělý případ. Co kde znám a vím , tak se převážně platí odpad paušální částkou na rok.

Co se týče třídění odpadu, tak si nemyslím , že by to bylo přímo vázané na způsob odvozu odpadu. Třídění je o lidech a v okamžiku, kdy budeme mít k dispozici v blízkém okolí ( není to 1 kontejner na ulici u dráhy ) cca do 20m kontejner na různé druhy odpadu tak věřím, že bude třídit každý. Jakmile vím, že je kontejner na sklo v půli ulice u Dráhy a k tomu je i neustále přeplněn , tak za sebe řeknu, že se ani nenamáhám třídit sklo.
1. nemám v bytě prostory k tomu abych si zde třídil sklo
2. je pro mě kontejner daleko na to, abych tam chodil se sklem.

Momentálně je stejně situace taková, že kdykoliv jdu do směšné popelnice, tak tam stejně vidím koberce, stromky , sklo apod.

Řešením by bylo spíše více kontejnerů a paušální platby na každého občana jako je to všude jinde.

obyvatel
Příspěvky: 372
Registrován: 04 říj 2006, 16:27
Bydliště: Chyne

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od obyvatel » 04 led 2011, 19:11

Představa o tom, že budeme mít kontejnery na tříděný odpad do 20 m od bydliště je úsměvný. Kde takový servis v ČR je? To nedokáže ani pan Kubera -senátor a primátor Teplic. A že to je pořádný pašák! :D

Selkin
Příspěvky: 28
Registrován: 29 pro 2010, 21:42
Bydliště: Háje Točivá

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Selkin » 04 led 2011, 22:11

Jsme také pro známkový systém, člověk si nechá vyvézt odpadky dle potřeby. Dcera bydlí v sousední obci, popelnici sice vyvážejí pravidelně 1x týdně, ale vždy poloprázdnou. Pokud člověk třídí odpadky, nemá do popelnice téměř co dát.

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 04 led 2011, 22:15

Já myslím, že se to tu řešilo dokonce už 2x. Je to tak, jak psal Lukáš, tedy, že známek je na každé číslo popisné vyrobených min. 10 kusů. Takže i když by byla třeba náhodou ještě jedna na cestě (od popelářů na úřad), tak se jich dá koupit ještě devět (nevím tedy, zda ten počet platí i pro velké kontejnery u BD). Určitě se tedy vzhledem k týdennímu intervalu odvozu u RD nedají spotřebovat za měsíc (určitě tedy nutná každoměsíční návštěva na úřadě). Navíc odhaduji, že důsledným tříděním se dá domovní odpad vytřídit přibližně na: 70% plastu, 15% papír a sklo, 5% bioodpad a jen cca zbylých 10% je opravdu směsný odpad patřící do popelnice. Takže si myslím, že pak běžná domácnost většinou ani popelnici za 1 týden nenaplní.
Z ekonomického hlediska je nejspravedlivější platit jen za to, co skutečně spotřebuji. Když už nezapomenu popelnici ve středu vyndat, nezapomenu na ní ani připevnit známku. Krást by se známky také neměly, když je na nich vyražené číslo domu. Osobně mi nevadí dojít 1x týdně se sklem z Točivé až k točně autobusu, za týden většinou nenaplníme sklem ani běžnou igelitku, takže to moc místa doma nezabere, takže já jsem zajedno se srnečkem a obyvatelem a hlasuji pro zachování stávajícího systému.
Ondřej Fingerhut

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od pavel » 04 led 2011, 23:25

Ondřej Fingerhut píše:Navíc odhaduji, že důsledným tříděním se dá domovní odpad vytřídit přibližně na: 70% plastu, 15% papír a sklo, 5% bioodpad a jen cca zbylých 10% je opravdu směsný odpad patřící do popelnice. Takže si myslím, že pak běžná domácnost většinou ani popelnici za 1 týden nenaplní.
Z ekonomického hlediska je nejspravedlivější platit jen za to, co skutečně spotřebuji. Když už nezapomenu popelnici ve středu vyndat, nezapomenu na ní ani připevnit známku. Krást by se známky také neměly, když je na nich vyražené číslo domu.
No, moc s tim rozdelenim odpadu nesouhlasim. 70% plastu a 10% smesneho odpadu asi nebude typicka domacnost ...
Ale i kdyby:
- kdyz uz tedy vsichni mame tolik plastu, mame taky fungujici system na odkladani a sber takoveho mnozstvi plastu? Ja myslim, ze ne, kam lze v Chyni kdykoli a podle potreby odkladat plasty?
- jestli me opravdu obec nuti k duslednemu trideni odpadu, tak mi prosim dejte nejakou solidni a rozumnou moznost ten vytrideny odpad nekam lifrovat, a ne napriklad zatim prezentovanou moznost odkladat papir jednu sobotu v mesici v delce dvou hodin, to je trochu nedomysleny system
- rozumim tomu tak, ze me timto systemem mimo jine obec nuti koupit si nadobu na bioodpad a platit si rocni poplatek za jeji vyprazdnovani? To mi tedy neprijde moc "kamaradsky" pristup. Proc v pripade bioodpadu nefunguje znamkovy system a obec nastavila rocni pausal? Nemela by fungovat stejna logika?
- jedine, co je podle me celkem slusne zajisteno, jsou kontejnery na sklo, ale to zase neni ta hlavni odpadni priorita.

Myslim, ze by se obec mela zamyslet nad otazkou odpadu trochu komplexne. A pokud tedy nuti sve obcany k duslednemu trideni, tak ale taky zajistit skutecnou moznost tridit. A ne me nutit k tomu, abych skladoval papir cely mesic a kdyz mi to nahodou nevyjde dorazit na sberne misto ve spravnou dobu tak skladovat dalsi mesic.

Pokud ma nekdo za tyden pouze poloprazdnou popelnici tak proc tedy nevyuzit tu druhou moznost - cena B, vyvazeni jednou za 14 dni? A meli bychom ten spravedlivy system - kazdy si zaplati odvoz v takovem mnozstvi, v jakem to opravdu potrebuje

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 04 led 2011, 23:41

Nám to tak s tím plastem přibližně tak vychází (většina potravin ale i ostatního zboží je dnes balená do plastů), co jiného nežli plasty vyhazujete vy, pokud vám to přijde v typické domácnosti jiné? (úplně typická domácnost asi nebudeme, protože děti vyžadují kupovat balenou vodu :D ) Neberte to tak konfrontačně, já jsem jen argumentoval proti některým informacím v příspěvcích, např., že je nutné chodit každý měsíc pro známky a strávit tam 3/4 hodiny (já jsem byl při poslední návštěvě obsloužený za 15 minut a to jsem kromě známek nakoupil i plastové pytle a stihl ještě zaplatit hrobové místo), anebo to, že se známky kradou.
Je to prostě všechno o penězích, proč má obec platit za svoz papíru třeba každý týden, když je to drahé? A proč mám já platit třeba měsíčně 160 kč. za popelnici, když v současnosti platím méně? Jen proto, že je to pro někoho pohodlnější řešit paušálem? Současný systém je i ekologičtější, protože pokud bych měl při paušální platbě pravidelně vyndavat poloprázdnou popelnici, tak bych tam z pohodlnosti házel i ten plast, který teď poctivě separuji. Ale demokracie je volba většiny, pokud si bude většina přát paušál, tak se přizpůsobím. Já ale odhaduji, že v případě referenda vyhraje stávající systém, protože o peníze jde každému až v první řadě :) A dvojí systém? Jak by se to rozlišovalo?, zase nějakou známkou, pro kterou se musí na úřad? (no, možná by řešením bylo pro nás ortodoxní známkaře ponechat stávající systém a pro paušálisty zavést nějakou nálepku (roční?) na popelnici a ti by pak měli právo jí vystrčit každý týden (platba =počet týdnů v roce x 40 Kč.) ale je otázka co by na komlikovanější evidenci a výběr peněz řekl OÚ a také co na to popeláři.....)
Ondřej Fingerhut

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od pavel » 05 led 2011, 07:37

Popelari se i v tuto chvili musi podivat, jestli je na popelnici znamka nebo ne. V pripade znamek by se proste podivali na to JAKA je na popelnici nalepena znamka.

Ale opravdu by se vedeni obce melo zamyslet nad odpadem trochu komplexne. Jestli ma byt logika odvozu a plateb smesneho odpadu sladena s tridenym odpadem at je tedy rozumne zajistena i likvidace:
- papiru - ne 2 hodiny mesicne
- plastu - vetsina domacnosti jich ma opravdu hodne, v Chyni nemame tomu odpovidajici system likvidace plastu
- bioodpadu - mam si napriklad pausalne platit odvazeni bioodpadu jenom kvuli nekolika slupkam z citronu, slupek z pomerance a melounu, tady treba obci neni prosti srsti pozadovat po obcanech pausalni platby. PROC?
Vedeni obce by se melo napadnout, ze ne kazdy chce mit doma cely mesic (a navic je tomu nutne vyclenit dostatecny prostor) uskladneny pytle s plasty, hromadu papiru, hromadu hnijiciho bioodpadu a hromadu lahvi

Uživatelský avatar
Dádule
Příspěvky: 725
Registrován: 12 kvě 2006, 18:03
Bydliště: dum c. 10, U Dráhy 325
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Dádule » 05 led 2011, 08:28

Ja si teda myslim, ze kdo chce, tak bude tridit at ma pausal nebo znamky. Je to o pristupu. Bydlime v bytovem dome..mame kontejner jeden na smesny odpad, jeden na plast. Ten na plast je spolecny pro 3 byt. domy. Jako system likvidace techto odpadu mi prijde dobry. To, ze nekdy jsou popelnice plne se holt stava vsude. Smesny odpad vyvazime opravdu jednou za uherak...da se usetrit (v lete nechame vyvezt i prazdnejsi kvuli vosam, smradu apod.). Znamky vzdy kupujeme ve velkem...ale tusim, ze za lonsky rok jsme jich pouzili asi 15 max.

Sklo je rozmistene take dobre...holt nekteri jsou lini dojit i tech par desitek metru...nebo zastavit autem kdyz jedou do prace apod. Ti by museli mit vsechny kontejnery u baraku a to je opravdu velky luxus na nasi obec.

Jediny problem mam ja s papirem - momentalne ho vozime do Prahy ci Berouna..podle toho kam je cesta. Ale az bude fungovat sberny dvur kazdy vikend, tak nemam problem to odvezt tam.

Proti pausalu je i to, ze v obci ma trvale bydliste mene lidi nez tu bydli a tim padem by neplatili, ale odvoz vyuzivali.

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od tučňák » 05 led 2011, 08:56

Dádule píše: Proti pausalu je i to, ze v obci ma trvale bydliste mene lidi nez tu bydli a tim padem by neplatili, ale odvoz vyuzivali.
Obvykle se neplatí podle trvalého bydliště, ale za číslo popisné. Záleží na obci, jak si to stanoví ve vyhlášce.

Se známkama je to nějaké podivné. Zřejmě jich existuje pro každý dům jinak. Nám jich na obci dali nejdříve pět. Pak se nějak poztráceli (zřejmě zamrzli někde mezi obcí a Rumpoldem), takže nám obec nechala přidělat na naší žádost dalších pět a teď jsem na devíti. Asi by stálo za to nechat udělat pro každé číslo popisné deset až patnáct známek, takže by se člověk mohl předzásobit na nějaké tři - čtyři měsíce.

Osobně mě je systém platby jedno. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že platba známkou za jednotlivé odvozy sice vede k tomu, že lidé přemýšlí o množství vyprodukovaného odpadu, ale zároveň vede ke vzniku černých skládek v okolí Chýně. Řada "šetřílků" než by hodila odpad do popelnice a zaplatila za jeho odvoz ho radši vyhodí někde v tašce nebo pytli do polí. Pak okolí Chýně vypadá tak jak vypadá. Černé skládky skoro na všech výjezdech. Nedílnou součástí známkového systému, by totiž měla být kontrola, zda množství vyváženého odpadu (nakoupených a uplatněných známek) odpovídá velikosti domácnosti.

Já bych se hlavně přimlouval za vybudování sběrného místa, třeba u té Hájovny, kam by bylo možné kdykoli vyhodit papír, sklo a plast.

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od pavel » 05 led 2011, 10:23

Dádule píše:Bydlime v bytovem dome..mame kontejner jeden na smesny odpad, jeden na plast. Ten na plast je spolecny pro 3 byt. domy. Jako system likvidace techto odpadu mi prijde dobry.

Sklo je rozmistene take dobre...holt nekteri jsou lini dojit i tech par desitek metru...nebo zastavit autem kdyz jedou do prace apod. Ti by museli mit vsechny kontejnery u baraku a to je opravdu velky luxus na nasi obec.
Dobře, pochopil jsem, že co se týče plastů jste VY v pohodě. Ale připomínám, že v Chýni je také ještě "několik" rodinných domů, které problém likvidace plastů musí řešit také. Šlo by to vymyslet i nějaký systém likvidace plastů pro nás v rodinných domech?
Nebo mám informaci o kontejnerech u bytových domů chápat jako doporučení, že máme plasty házet tam? Jestli ano, tak OK, děkuji.
Ohledně skla - nevim koho tím líným máte na mysli. Já jsem ve svém příspěvku psal, že konkrétně systém likvidace skla považuji za jediný rozumně nastavený a fungující a taky sklo do těch kontejnerů odkládám

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host