velká voda v Chýni

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Uživatelský avatar
Batáta
Příspěvky: 264
Registrován: 20 led 2013, 20:00

Re: velká voda v Chýni

Příspěvek od Batáta » 10 čer 2013, 08:17

Michale neber to ve zlým, spíš je to zlo na obci. Po týdnu vyvěrání by vám s tím už měla nějak pomoci.[quote="Michal"]V návaznosti na předchozí příspěvek bych chtěl uvést některá fakta ohledně aktuální situace v ulici Ke Skále. Ta logicky vyvolává otázky u všech, kteří ulicí projíždí a vznikají různé domněnky, které bychom rádi uvedli na pravou míru. Nejdůležitějším a základním faktem je to, že nedošlo k porušení žádné vodohospodářské infrastruktury naší stavební činností, jedná se o samovolně vyvěrající vodu následkem předchozích silných a dlouhotrvajících srážek. Odbornější vysvětlení a posouzení hydrogeologa budeme mít k dispozici příští týden.
Ipomoea batatas

evča
Příspěvky: 162
Registrován: 21 zář 2012, 10:19
Bydliště: Chýně Kaliště

Re: velká voda v Chýni

Příspěvek od evča » 10 čer 2013, 11:47

kryglik píše:
Batáta píše:Ale já přece neříkám, že mi jeho přístup vadí. Asi bych to tam taky v případě nutnosti pouštěl. Já se ptám, jak to komunikoval během té doby dál s obcí. Asi to musel nějak hlásit nebo to dát na vědomí, ne? Jestli by to po nějaké době nešlo jinam, jinak. Teče to tam nějakou dobu a té silnici to z valné části pomohlo. No a v poslední řadě to někdo zaplatí :-)
Porad nechapu jak to myslis... preci nejde rict, ze to budes v pripade nutnosti poustet - nemas moznost volby. Vyvera to prirozene, holt na cestu. Nevim jak to chces resit? Ucpat to nejde.
Takže když tam voda bude vyvěrat další rok, tak se prostě nechá téc po ulici. Tohle se snažíš naznačit? Řešení se určitě dá najít. Vodu jímat a přečerpávat do dešťové kanalizace. Vybudovat provizorní odtok podle cesty. A určitě se nejadou i další. Ale ne nechat vodu téct po silnici, dát tam pár značek a tvářit se že se nic neděje. Nikdo tady neobviňuje majitele pozemku Michala. On za to vlastně nemůže. Ale měl by se ve spolupráci s obcí pokusit najít řešení. Takhle to zůstat nemůže.
A nejde jen o vodu od Michala. Proudy vody tam tečou při každym většim dešti. Dřív tekly do višňovky teď proudem po silnici do obce. Až to vyplaví spodek obce jako teď v sobotu ve vesnicích kolem Kladna tak se nedivte.

Michal
Příspěvky: 68
Registrován: 16 srp 2012, 10:36
Bydliště: Háje

Re: velká voda v Chýni

Příspěvek od Michal » 10 čer 2013, 22:05

Tak nejdříve dobrá zpráva. V pátek jsem si půjčil od kolegy z práce druhé čerpadlo, přes víkend průtok vody přes náš pozemek postupně pomalu klesal a dnes odpoledne se dostal do rovnováhy s výkonem dvojice čerpadel. Takže z našeho pozemku nyní již na silnici nic nevytéká. Zvládáme vše přečerpávat do vsakovací jímky dešťovky ze střechy domu, která končí cca 40 m od silnice.

Co se týká výkonu čerpadel, ten udávaný je teoretický maximální. Ty naše mají 9m3 za hodinu, to ovšem platí jen při čerpání do nulové výšky a vzdálenosti. V našem případě je nutné překonat cca 2,5 m výškový rozdíl a pak ještě téměř 30 m protlačit coulovou hadicí. S výškou klesá výkon čerpadla téměř exponenciálně a uváděné maximum hloubky čerpání např. 8 m znamená, že při čerpání z 8 m je průtok v podstatě 0,0 nic :( Dnes subjektivně odhadujeme intenzitu „našeho pramenu“ cca na ¼ maxima z pondělka minulého týdne. Tj. abychom to na začátku zvládali, museli bychom těch čerpadel použít 8. Proto jsme to přerušili, nemělo to význam.

Co se týká dohody s obcí, je to jak píše Kryglík, my opravdu nic nevypouštíme, to „teče samo“. Pan starosta u nás byl ve středu a ve čtvrtek vždy dopoledne. V obou případech byly první věty ve stylu „co s tím budete dělat, koukejte to nějak zastavit, co jste to tu provedli, …“. Což když člověk čeká spíš vstřícnost a nabídku pomoci není moc dobrý začátek diskuze. Takže jsme se moc nedohodli, konstruktivní to bohužel nebylo. Ve čtvrtek to pokračovalo kontrolou z SÚ Hostivice, kterou k nám pan starosta poslal. Pán z SÚ situaci zkontroloval, doporučil zkoušet vodu v rámci možností odčerpávat a vyčkat, až nahromaděná spodní voda opadne. Do zápisu z kontroly uvedl, že jde o následek předchozích intenzivních dešťů.

Co se týká řešení, dotazovali jsme se u KOOP, zda nelze peníze na opravu získat z pojistky. Jediná možnost by údajně byla proplacení z pojistky obce, pokud obsahuje krytí na působení přírodních živlů.
Systémové dlouhodobé řešení by pak byla určitě nějaká strouha podél ulice Ke Skále. Protože jak tu bylo rovněž již také zmíněno, voda se ulicí valí při každém silnějším dešti bez ohledu na „náš pramen“. My jsme tu teprve krátce, ale od místních jsme slyšeli, že tam původně byla. Přišla ale za své při pokládání optiky pro kabelovku a při rozšiřování silnice.

Ještě jedno úsměvné pozitivum na závěr, potvrzující přísloví, že vše zlé je pro něco dobré. V minulém týdnu jsme zaregistrovali, že voda valící se přes nás na silnici působí jako přirozený retardér. Přesnou statistiku nemáme, ale odhadem tak tři čtvrtiny aut výrazně přibrzdila a některá u našich vrat i zastavovala :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti