Názvy nových ulic

Háje, Kamenice, Kaliště, Vyhlídka, Slunečné údolí, Bemett, Nová Chýně... Jak se nám tu bydli?
Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 247
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Názvy nových ulic

Příspěvek od Forsyte » 16 led 2016, 09:25

Určitě. Nejedná se jen o tyto ulice. Použiju výtah z průvodní zprávy...

Ulice v nových lokalitách v Chýni byly pojmenovávány tematicky – pro danou lokalitu bývá charakteristické označení dle zvolené oblasti. Ulice pojmenované geometrickými názvy (Točivá, Dlouhá, Příčná) najdeme na Hájích, stromové a květinové ( Buková, Liliová, Zvonková) na Kališti a Kamenici. Na Vyhlídce bylo zvoleno pojmenováni podle světových stran ( Severní, Západní..)

Pro lokalitu V Roklích jsme zvolili inspiraci nejstarší historií Chýně. Zvolené názvy a jejich přiřazení mají logiku posloupnosti, umožňující v budoucnosti vytvoření „dějepisné procházky po historii Chýně“ - třeba pro děti ze školy. Předpokládáme umístění cedulek s profily jednotlivých osobností.

Stručný popis: Osídlení v oblasti dnešní Chýně je velmi staré, jak dokazují četné nálezy. První doložená zmínka pochází z roku 1273 a dokládá Chýni (Kayn) ve vlastnictví kláštera na Strahově. Ve 14. století nacházíme ves rozdělenou na část vladyckou a klášterní. Zhruba od poloviny století Chýně sjednocena v držení kláštera.
Laténská – četné nálezy z doby laténské ( tavící pece na železo, spona, keramika, polozemnice) bezpečně prokazují keltské osídlení.
Premonstrátů - Premonstráti ze Strahova vlastnili Chýni téměř nepřetržitě - s výjimkou krátkých období husitských bouří, doby pobělohorské a komunistického znárodnění. Od r. 1848 ve vsi spravovali panský dvůr a řád zde dodnes zde vlastní řadu pozemků. Jde o řídký případ majetkové kontinuity od 13 století.
Mikulášova – Mikuláš Půš, původem snad z Kutné hory. Zdědil Chýni r 1353 a držel ji do r 1362
Bernardova – Bernard z Písku, získal Chýni od Mikuláše výměnou za Čestlice z 1362. Jde o prvního doloženého erbovního vlastníka.
Fránova – Frána z Chýně, syn Peslína ze Žatce. Držel klášterní část r 1377, patrně do r 1389
Zdenkova – Zdenko (Zdeněk) z Chýně – držel ves od roku 1378. S jeho jménem je nečastěji spojována stavba tvrze.
Pešíkova – Pešík z Kunwaldu – získal Chýni od císaře Zikmunda r 1436. Po Pešíkově smrti Chýni jeho žena Alžběta prodala Strahovu.
Hoškova – Tobiáš Hošek z Adlerbergu, strahovský úředník, držel v Chýni statek. Zajímavé je jeho aktivní vystupování proti robotám, znovuzavedeným r 1584.
Pražská – Název odkazuje na ostatní, méně známé držitele z řad pražských měšťanů - Jindřicha, Havla a Kunše. Zároveň je i poctou městu Praze, které svým sousedstvím bezprostředně ovlivňovalo a ovlivňuje naši historii. Praha je zároveň jediným městem v ČR, kde najdeme ulici Chýňskou (druhou najdeme v Chrášťanech)

Pro další ulice V Roklích plánujeme geologické názvy (Korycanská...), doplněné o ulici zmiňující existenci pískovny v letech 1948-92.

Na Opatovce vzniknou směrem ke škole nově ulice Ecksteinova a Bolzanova.
Ecksteinova – Jan Eckstein -Byl prvním učitelem dětí v Chýni. Mistr krejčovský a domkář z čísla 6, učil děti ve svém bytě při svém řemesle a malokrámském obchodu
Bolzanova - Bernard Bolzano byl vynikající učenec jak v humanitních, tak přírodních vědách. V matematické logice předběhl dobu, byl velmi schopný a oblíbený pedagog. Jeho jméno je umístěno na štítek pod okny Národního muzea v Praze společně se s 71 dalšími

V lokalitě nad Višňovkou ulice Za Ovčínem, nad Vyhlídkou ulice Za Horou.

Lokality chceme označovat nikoli podle markentingových názvů developerů, ale podle historických reálií. Název Nová Chýně je nesmyslný, za pár let tady bude řada ještě novějších Chýní. Jako výchozí bereme podrobnou mapu stabilního katastru (viz výřez výše) z roku 1840. Lokalita má pěkný název V Roklích, který bychom měli užívat. Lokalita, kde staví Bemett, nese malebný název Opatovka. Lokalita proti Hostivici - Jih Nese název Pod Horou (název se nevztahuje k chýňské skládce)

zajbo
Příspěvky: 18
Registrován: 28 kvě 2006, 23:07
Bydliště: tChyne V Haji

Re: Názvy nových ulic

Příspěvek od zajbo » 08 dub 2016, 15:05


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host