Popelnice - šlo by to platit jinak?

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Odpovědět
Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 08 bře 2016, 20:47

Forsyte vysvětlil hlavní důvod změny systému z plastových známek na kódy. Administrativně a technicky to začínalo být velmi náročné a vlastně i drahé a při očekávaném růstu počtu obyvatel někam k šesti tisícům už zcela nezvladatelné. Myslím, že komu současný systém známek vyhovuje, tomu nemůže nový systém vadit - pro drtivou většinu nemovitostí znamená výrazné zjednodušení (odpadne kupování a věšení známek) a pro tu menšinu, která bude potřebovat nějak označovat popelnici ke svezení, nedojde k žádné změně - jen místo známky budou věšet visačku nebo nastavovat hodiny. A ani ti už nebudou muset chodit na OÚ, aby si známky koupili. Ještě jsem nezmínil, že bude existovat také možnost označit popelnici samolepkou indikující svážení každý druhý týden, takže komu z nějakého důvodu vyhovuje tato frekvence svozu, označí si popelnici a také nebude mít už žádné další starosti.
Je ještě třeba dodat, že přechod ze známek na kódy se nedělá proto, aby se mohly zavést příspěvky pro trvale hlášené nebo aby se mohly upravit ceny za svoz - to by mohlo proběhnout i při zachování starého systému.
...ale to že obec trestá ludí s prechodným pobytom cez nový systém svozu odpadov mi nepríde moc vhodné. Argument obce určite bude, že ludia s prechodným pobytom využívajú "bohaté" zázemie obce a nič jej neprispievajú. No budiž, ale aj tak by sa to možno dalo riešiť inak než dotáciami obce pre ludí s trvalým pobytom a scanujúcimi popelármi. Samozrejme muselo by sa potom hladať iné zdovodnenie výrazného zvýšenia poplatku za jeden zvoz odpadu...
Předně, nejde o trestání. I lidé bez trvalého pobytu (a s průměrnou produkcí odpadu) zaplatí v novém systému v Chýni méně než se platí třeba v Rudné nebo v Hostivici! Jde o zvýhodnění trvale hlášených občanů. Je to jeden z mála legitimních nástrojů, které obec má, aby své obyvatele motivovala k přihlášení. Ve své větě "ale aj tak by sa to možno dalo riešiť inak než dotáciami obce pre ludí s trvalým pobytom" se bohužel mýlíte - žádný jiný rozumný způsob není, nebo jsme ho alespoň neobjevili. Pokud ovšem za rozumný způsob nepokládáme neustálé připomínání a prosby o to, aby se lidé přihlašovali - tento způsob se už ukázal jako velmi neúčinný.

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od juro » 08 bře 2016, 22:43

Zrovnávať poplatky za odpad v Chýni a Hostiviciach/Rudnej mi nepríde moc fér. To by ste potom museli porovnávať aj služby ktoré poskytuje Hostivice/Rudná svojim občanom (aj tým prechodným) a služby, ktoré poskytuje Chýně. Napriek tomu že obec "nemá nič" z prechodných obyvatelov si nemyslím, že je správne, aby obec vo svojej poplatkovej politike takto rozdelovala svojich občanov. Dokonca niesom ani presvedčený o správnosti toho, že obec tlačí kvoly polatkom zo štátneho rozpočtu alebo možno kvoly zriadeniu pošty na občanov, aby sa prihlásili k trvalému pobytu. Ak hovoríte o zvýhodnení jedných, iným slovami je to diskrimácia tých druhých (možno 1/4 - 1/5 občanov Chýně).

Ak by ste chceli motivovať občanov, aby sa hlásili k trvalému pobytu, možno by pomohla pozitívna motivácia (i keď neviem či je to reálne): neviem kolko obec dostáva za každého "trvalého" občana za štátneho rozpočtu, možno keby ste nejaké percento z tejto čiastky dali jednorázovo tomu kto sa trvalo prihlásil, možno by ste ich aj presvedčili.

Čo sa týka "digitálizacie" popolníc, hoc to príde trošku úsmevné, ak to zlepší,zjednoduší systém a ulahčí administratíve na OU..som za. :-)

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od kryglik » 09 bře 2016, 07:18

Ministerstvo planuje velke zmeny v zakone o evidenci obyvatel. Pokud to schvali, tak se tak jako tak vsichni, kdo tu realne bydli, budou muset od 2018 nahlasit. Tak proc se neprihlasit rovnou? Vzdyt nam to vsem v obci jen pomuze.

Vice zde: http://www.epravo.cz/top/clanky/priprav ... 98744.html

A mala citace:
...V současnosti je běžnou praxí mít hlášen trvalý pobyt na místě odlišném od místa bydliště, kde se občan reálně zdržuje a vyřizuje si své záležitosti. Tento faktický nesoulad s sebou nese problémy týkající se nejenom nerovnoměrností v rozdělování státních příspěvků na činnost státní správy, ale rovněž obtíže pokud jde o úkony spjaté s konkrétními fyzickými osobami....

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 09 bře 2016, 07:47

juro píše:Zrovnávať poplatky za odpad v Chýni a Hostiviciach/Rudnej mi nepríde moc fér. To by ste potom museli porovnávať aj služby ktoré poskytuje Hostivice/Rudná svojim občanom (aj tým prechodným) a služby, ktoré poskytuje Chýně.
S touto tezí nemohu souhlasit. Mluvíme o poplatcích za jednu službu, a to je svoz a nakládání s odpady. Nebylo by naopak fér výši poplatků za odpady odvozovat od jiných služeb, které obce poskytují či neposkytují. A co se odpadů týče, nemyslím si, že by Chýně poskytovala svým občanům horší služby než Rudná nebo Hostivice. Naopak, díky platbám za jednotlivé svozy si myslím, že systém v Chýni je lepší a hlavně spravedlivější než v ostatních obcích, a nově bude dokonce i jednodušší. Je také důležité zdůraznit, že poplatek za svoz směsného odpadu v sobě zahrnuje i příspěvek na likvidaci všeho ostatního odpadu, tj. plastů, papíru, skla, a nově také bioodpadu. Svoz bioodpadu bude od letošního roku v Chýni také zdarma!
juro píše:Napriek tomu že obec "nemá nič" z prechodných obyvatelov si nemyslím, že je správne, aby obec vo svojej poplatkovej politike takto rozdelovala svojich občanov. Dokonca niesom ani presvedčený o správnosti toho, že obec tlačí kvoly polatkom zo štátneho rozpočtu alebo možno kvoly zriadeniu pošty na občanov, aby sa prihlásili k trvalému pobytu.
V tomto bodě se zjevně neshodneme. Inu, to se nedá nic dělat, jsou horší věci na světě. :-) Dovolím si ale ještě jeden příměr. Obec je jako dům, ve kterém žijí lidé, kteří na jeho chod a údržbu přispívají a kupodivu také ti, kteří nepřispívají nic. Jedni i druzí se sprchují, vaří, topí a potřebují, aby dům fungoval. A všichni si sborem stěžují, že ten dům chátrá, že by to chtělo opravit střechu, rozvody už taky nic moc a ta fasáda... A nadávají správci, že by s tím teda fakt měl něco dělat. Správce má podle zákona velmi omezené možnosti, jak nepřispívače přimět k tomu, aby přispívat začali, nota bene když tito obyvatelé přitom přispívají na chod a opravy jiného domu! A tak se snaží dělat, co je v jeho silách, aby alespoň nějak poopořil ty zodpovědné, kteří přispívají... (Prosím, nezabřeďme teď do diskuse o tom, že někteří lidé se z různých více či méně závažných důvodu do Chýně přihlásit nemohou - to může být pravda, ale na podstatě věci to nic nemění).
juro píše:Ak by ste chceli motivovať občanov, aby sa hlásili k trvalému pobytu, možno by pomohla pozitívna motivácia (i keď neviem či je to reálne): neviem kolko obec dostáva za každého "trvalého" občana za štátneho rozpočtu, možno keby ste nejaké percento z tejto čiastky dali jednorázovo tomu kto sa trvalo prihlásil, možno by ste ich aj presvedčili.
I o tomto nápadu se už diskutovalo a možná ještě diskutovat bude. Teoreticky to sice asi možné je, ale nepřijde mi to moc vhodné. Místo abychom odměnili ty, kteří tu už hlášení jsou, budeme rozdávat peníze těm, kteří se teprve teď přihlašují? Jak k tomu přijdou ti zodpovědní, kteří s přihlášením neotáleli a přihlásili se pár dní či týdnů (či let) před zavedením příspěvku? Ti méně zodpovědní by paradoxně byli zvýhodněni... A pokud by ten příspěvek byl opravdu zajímavý (což by musel být, když by byl jednorázový), jak zabráníme tomu, aby se někteří vyukové nepřihlásili, nezkasírovali příspěvek a pak se zase neodhlásili? Trvalé zvýhodnění přihlášených, navíc nikoli formou rozdávání peněz, ale formou snížení nákladů spojených s bydlením v obci, mi přijde systémovější.

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od juro » 09 bře 2016, 08:43

Pri porovnávání obcí som Vám asi trocha nerozumel. Som myslel, že beriete poplatok za odpad ako časť celkových nákladov na život v obci, kam sa započítajú aj iné poplatky, koeficient z dane, vodné stočné,.. Myslím, že celkové náklady na život v týchto obciach budú zrovnatelné, no občianska vybavenosť v Chýni je výrazne horšia (zjdnodušene povedané za zrovnatelný peniaz dostávajú občania Chýně menej). Na druhú stranu treba povedať, že tento stav má svoje objektívne príčiny (obec Chýně bola nie tak dávno relativne malou obcou) a je vidieť snaha obce zmeniť veci k lepšiemu.
Čo sa týka samotného zvozu odpadov...nepoznám aký majú systém V Hostiviciach/Rudnej a je celkom možné, že systém v Chýní je lepší (mne ostatne príde terajší systém celkom spravodlivý, i keď ako hovoríte vydávanie plastových žetonov je do budúcna neudržatelné).

Občania "trvalý vs prechodný": rozumiem snahe obce získať čo najviac finančných prostriedkov, ale neviem či stojí za to deliť občanov na prechodných a trvalých, neviem aký je finančný rozdiel v dotácii zo ŠR keď má obec 2500 obyvatelov a keby mala o 500 viac...či kvoly tomu stojí za to zavádzať nejaký "dotačný program" do systému zvozu odpadov? Myslím, že obec má iné (možno spravodlivejšie) nástroje ako vyberať peniaze, napríklad cez koeficient dane z nemovitosti. Myslím, že vačšina prechodných občanov tu v nedávnej minulosti kúpila/postavila nemovitosť, akurát nemajú z nejakých dovodov potrebu teraz sa prihlasovať. Možno to chce len čas.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2498
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Srneček » 09 bře 2016, 09:59

juro píše:
Občania "trvalý vs prechodný": rozumiem snahe obce získať čo najviac finančných prostriedkov, ale neviem či stojí za to deliť občanov na prechodných a trvalých, neviem aký je finančný rozdiel v dotácii zo ŠR keď má obec 2500 obyvatelov a keby mala o 500 viac...či kvoly tomu stojí za to zavádzať nejaký "dotačný program" do systému zvozu odpadov? Myslím, že obec má iné (možno spravodlivejšie) nástroje ako vyberať peniaze, napríklad cez koeficient dane z nemovitosti. Myslím, že vačšina prechodných občanov tu v nedávnej minulosti kúpila/postavila nemovitosť, akurát nemajú z nejakých dovodov potrebu teraz sa prihlasovať. Možno to chce len čas.
Občanem obce je ten jedinec, který je v obci nahlášen k trvalému pobytu.
Institut přechodného bydliště už dávno neexistuje.
Je naprosto správné, aby se obec v prvé řadě starala o své občany a až v druhé řadě o občany cizích měst a obcí.
Státní příspěvek na jednoho občana naší obce dělal, co si pamatuji, cca 9 000,- Kč ročně.
Srneček

Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 243
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Forsyte » 09 bře 2016, 10:25

juro píše: neviem či stojí za to deliť občanov na prechodných a trvalých, neviem aký je finančný rozdiel v dotácii zo ŠR keď má obec 2500 obyvatelov a keby mala o 500 viac...
pro jednoduchost počítejme 8 000 na obyvatele. Při Vámi uvedeném čísle 500 obyvatel jde tedy o 4 miliony.
Skutečnost? Nepřihlášených spoluobčanů máme v Chýni cca 1300. A to je víc než 10 mega. Ročně. :shock:
Vypisovat, co všechno by se tu dalo za ty peníze udělat, snad ani nebudu.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 09 bře 2016, 10:38

Ad Juro: děkuji za vysvětlení i celkově za Váš příspěvek do diskuse - v takovémto duchu, věcně, bez osobních útoků - je radost debatovat, a to i pokud se třeba zrovna neshodujeme.

Myslím, že vše podstatné bylo řečeno, přidám jen pár čísel: obec dostává ze státního rozpočtu skoro 9000 Kč na jednoho (trvale hlášeného) občana. Pokud je v obci 2500 hlášených a 1000 nehlášených obyvatel (u těch nehlášených je to jen kvalifikovaný odhad, přesně to nejde zjistit), znamená to, že obecní rozpočet "tratí" v absolutních číslech skoro 9 miliónů Kč ročně.

Na toto číslo a jeho význam pro obecní finance je třeba se dívat ještě z trochu jiné perspektivy. Náklady na "chod obce", tj. běžné výdaje, činí cca 14 mil. Kč a na investice a zlepšování situace v obci zbývá asi 13 mil. Kč. Těch chybějících 9 miliónů by tedy volné investiční prostředky obce navýšilo o cca dvě třetiny. A s tím už by se toho dalo udělat opravdu hodně navíc, hlavně i v té občanské vybavenosti, kterou je v Chýni opravdu potřeba zlepšovat.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 09 bře 2016, 10:39

Ha, Forsyte mě předběhl. V počtu nehlášených obyvatel jsme se úplně nesešli, ale jak jsem psal, přesné číslo nikdo nezná, a na výsledném závěru to nic nemění...

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od juro » 09 bře 2016, 12:03

Forsyte píše:
juro píše: neviem či stojí za to deliť občanov na prechodných a trvalých, neviem aký je finančný rozdiel v dotácii zo ŠR keď má obec 2500 obyvatelov a keby mala o 500 viac...
pro jednoduchost počítejme 8 000 na obyvatele. Při Vámi uvedeném čísle 500 obyvatel jde tedy o 4 miliony.
Skutečnost? Nepřihlášených spoluobčanů máme v Chýni cca 1300. A to je víc než 10 mega. Ročně. :shock:
Vypisovat, co všechno by se tu dalo za ty peníze udělat, snad ani nebudu.
Ano, to číslo je hodne vysoké. Ničmenej som presvedčený, že to súvisí so stavebným boomom v Chýni v posledných rokoch. Časom (keď už nebude kde stavať) to číslo klesne na typickú, možno už konštantú hodnotu pre obce v blízkosti Prahy (i to bude asi celkom vysoké číslo). Ničmenej nemyslím, že je správne kalkulovať s nereálnymi peniazmi (keby sa všetci prihlásili) a hovoriť mohli by sme mať tolko a tolko, postaviť to a to, keby...Taký stav nikdy nebude.

Mňa osobne volakedy k trvalému pobytu neviedli pohnutky alebo nátlak obce (nebola to Chýně), ale boli to moje osobné dovody. A dovod, že som si prehlásil trvalý pobyt do Chýně bol ten istý ako u vačšiny iných, kúpa nemovitosti. Velkým pozitívom trvalého pobytu pre mňa bolo, že som tu mohol voliť v komunálnych volbách.

Lenka1
Příspěvky: 10
Registrován: 17 zář 2014, 14:38

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Lenka1 » 09 bře 2016, 12:09

Jistě Vás i ostatní zajímá, kolik bude nově stát svoz jedné popelnice a jaký bude onen přispěvek. Nechci a ani nemohu předjímat rozhodnutí zastupitelů, které definitivně padne na veřejném zasedání 23. března, ale debata zatím směruje k částce 90 Kč za popelnici 120 l a příspěvek 250 Kč na osobu. Tyto částky jsou nastaveny tak, aby trvale hlášený občan s průměrnou produkcí odpadu za rok za odpady zaplatil přibližně stejně jako doposud. Ještě jednou ale zdůrazňuji, že tato čísla jsou zatím předběžná, nerad bych dostal od kolegů zastupitelů vynadáno, že slibuji a vyhlašuji něco, co ještě neschválili.

No když to vezmu čistě hypoteticky, že by byly tyto částky schváleny, tak se nemohu nějak dopočítat toho, že bych platila přibližně stejně jako doposud.
Pokud by se platilo 90,- Kč za svoz = 90 x 52 týdnů = 4.680,- Kč
Příspěvek na osobu - předpokládám, že je to roční příplatek.
Nyní se účtuje 40,- za svoz = 40 x 52 týdnů = 2.080,- Kč
Počítám-li dále, tak 4.680 - 2.080 = 2.600,- Kč. Aby tedy občan platil přibližně stejně, muselo by být v jednom rodinném domku trvale hlášeno 10 lidí.

Nebo to chápu špatně?

juro
Příspěvky: 18
Registrován: 27 bře 2015, 10:55

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od juro » 09 bře 2016, 12:24

Lenka1 píše:Jistě Vás i ostatní zajímá, kolik bude nově stát svoz jedné popelnice a jaký bude onen přispěvek. Nechci a ani nemohu předjímat rozhodnutí zastupitelů, které definitivně padne na veřejném zasedání 23. března, ale debata zatím směruje k částce 90 Kč za popelnici 120 l a příspěvek 250 Kč na osobu. Tyto částky jsou nastaveny tak, aby trvale hlášený občan s průměrnou produkcí odpadu za rok za odpady zaplatil přibližně stejně jako doposud. Ještě jednou ale zdůrazňuji, že tato čísla jsou zatím předběžná, nerad bych dostal od kolegů zastupitelů vynadáno, že slibuji a vyhlašuji něco, co ještě neschválili.

No když to vezmu čistě hypoteticky, že by byly tyto částky schváleny, tak se nemohu nějak dopočítat toho, že bych platila přibližně stejně jako doposud.
Pokud by se platilo 90,- Kč za svoz = 90 x 52 týdnů = 4.680,- Kč
Příspěvek na osobu - předpokládám, že je to roční příplatek.
Nyní se účtuje 40,- za svoz = 40 x 52 týdnů = 2.080,- Kč
Počítám-li dále, tak 4.680 - 2.080 = 2.600,- Kč. Aby tedy občan platil přibližně stejně, muselo by být v jednom rodinném domku trvale hlášeno 10 lidí.

Nebo to chápu špatně?
Myslím, že predpokladom toho aby ste sa dostali na podobnú sumu aj pri tom príspevku je, že musíte tak 2 x lepšie triediť odpad :-) tzn.dať odpad vyviesť namiesto každého týžnňa, každý druhý týždeň

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 09 bře 2016, 13:01

Pro Lenku: výpočet jste udělala dobře, ale jak už podotknul Juro, použila jste poněkud netypický vstup. Napsal jsem, že to platí pro člověka s průměrnou produkcí odpadu - myslel jsem samozřejmě směsného odpadu. Ta se v Chýni pohybuje kolem 600 litrů odpadu na osobu a rok, tj. 5 popelnic. Postaru to tedy je 5*40=200 Kč na osobu. Ponovu to bude 5*90=450, minus příspěvek 250 Kč = 200 Kč na osobu. Pokud rodinný dům řekněme se čtyřmi obyvateli vyprodukuje 52 popelnic za rok, jedná se o extrémně (2.5x) vyšší produkci odpadu, než je normální.

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od pavel » 10 bře 2016, 11:43

Palat píše:... Pokud rodinný dům řekněme se čtyřmi obyvateli vyprodukuje 52 popelnic za rok, jedná se o extrémně (2.5x) vyšší produkci odpadu, než je normální.
Tak to vypada, ze v nasem RD nejsme normalni lide :)

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 11 bře 2016, 06:46

pavel píše:Tak to vypada, ze v nasem RD nejsme normalni lide :)
Ehm, slovo normální v mém příspěvku asi nebylo úplně nejvhodnější. Řekněme spíše "běžné" nebo prostě "průměrné". :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů