Popelnice - šlo by to platit jinak?

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Odpovědět
Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Cizák » 30 bře 2016, 18:24

vejvonavej píše:Co jsme si zvolili, to máme, "Vše pro rodinu a hlavně pro děti", postavíme megalomanskou školu, zdražíme odpady a daň z nemovitosti, co tam máte dál?
Ano, máte pravdu. Předchozí vedení (taky mimochodem zvolené občany) povolilo stavbu vícepatrových domu v rozporu s uzemním planém obce a není z toho právní cesta zpět.
Jako výsledek nás čeká prudký narůst počtu obyvatel během krátkého období. Zanedbaná infrastruktura v obci není připravena na tento narůst. Nezbývá nic jiného, než hledat další zdroje přijmu do rozpočtu obce, aby se alespoň částečně napravila nečinnost předchozího vedení.

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 30 bře 2016, 21:40

Cizák píše:Přestaňme rozpoutávat hysterii kolem nového systému. Ve vyspělých zemích je běžné finančně motivovat lidi ke třídění odpadu.
Jsme čtyřčlenná rodina. Máme přibližně 26 svozu za rok (26x40 = 1040 Kč). Do tříděného odpadu jsme dávali jen větší papírové krabice.

Spustili jsme doma pokus s tříděním odpadu. Překvapivě, většina domácího odpadu patři do plastu, menši část do papíru, zbytek do směsného odpadu. Během dvou týdnu trvání experimentu se naše 120l popelnice zaplnila jen na třetinu.

Očekávaný výsledek:
- 12 svozu za rok: (12x90 Kč) - 4x250 Kč = 80 Kč
- roční úspora: 1040 - 80 = 960 Kč
- příjemný pocit z uspořených peněz
Nikdo nerozporuje ze 4clena domacnost se 4mi prispevky usetri, ale jsou tu i jine domacnosti, ktere dostanou jen jeden prispevek a z nejakych duvodu neni mozne prihlasit dalsi osoby, treba duchodkyne u ktere bydli vnucka s pritelem, deti rozvedenych rodicu, osoby ktere treba maji druzstevni byt v jinem meste a potrebuji tam mit trvale bydliste, deti ve stridave peci, proste duvodu muze byt vic.
Nyni 12 svozu 480 24 svozu 960 36 svozu 1440

Nove 12/ 1080 s jednim prispevkem 830/rok
24/ 2160 1910/rok
36/3240 2990/rok

rocni zdrazeni 350 resp. 950 resp 1550

Neprijemny pocit z utracenych penez.
Ano, da se zase argumentovat, ze vnucka se muze na cas prihlasit, ze muze babicce prispet, da se argumentovat vypocty u 3clenych domacnosti se 2ma prispevky a muzeme tu pocitat a ukazovat vypocty a grafy donekonecna.
Zaver: pro nekoho uspora, pro nekoho zdrazeni male, pro nekoho citelne.
Domnivam se, ze cesi jsou na tom ve trideni odpadu docela obstojne, i v porovnani vyspelych zemi.
Naposledy upravil(a) martinF dne 30 bře 2016, 22:41, celkem upraveno 1 x.

Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Cizák » 30 bře 2016, 22:38

martinF píše:
Cizák píše:Ano da se zase argumentovat,ze vnucka se muze na cas prihlasit,ze muze babicce prispet,da se argumentovat vypocty u 3clenych domacnosti se 2ma prispevky a muzeme tu pocitat a ukazovat vypocty a grafy donekonecna
Zaver:pro nekoho uspora,pro nekoho zdrazeni male,pro nekoho citelne
Nezbývá mi nic jiného, než s Vámi souhlasit.
Je to přesně to, k čemu nás novy systém má motivovat. Jen za přihlášené obyvatele obec dostává peníze od státu. Rozhodnuti je jen na nás: zda zaplatíme víc za služby a využijeme výhody jinde, anebo přispějeme na rozvoj obce, kde žijeme a kde vyrůstají naše děti.

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 30 bře 2016, 22:58

Cizák píše:
martinF píše:
Cizák píše:Ano da se zase argumentovat,ze vnucka se muze na cas prihlasit,ze muze babicce prispet,da se argumentovat vypocty u 3clenych domacnosti se 2ma prispevky a muzeme tu pocitat a ukazovat vypocty a grafy donekonecna
Zaver:pro nekoho uspora,pro nekoho zdrazeni male,pro nekoho citelne
Nezbývá mi nic jiného, než s Vámi souhlasit.
Je to přesně to, k čemu nás novy systém má motivovat. Jen za přihlášené obyvatele obec dostává peníze od státu. Rozhodnuti je jen na nás: zda zaplatíme víc za služby a využijeme výhody jinde, anebo přispějeme na rozvoj obce, kde žijeme a kde vyrůstají naše děti.
Tomu vyuzijeme vyhody jinde, anebo prispejeme na rozvoj obce jsem uplne neporozumel.To znamena ze az bude rozvedeny rodic odvazet deti, tak je odveze i s odpadky, nebo ze nekdo proda druzstevni byt, aby se mohl nahlasit v Chyni? Nebo jake vyhody jste mel na mysli? Jinak s vami souhlasim, ze motivovat zdrazeni bude, cas ukaze jestli k prihlaseni, k recyklovani, nebo k zakladani cernych skladek, osobne doufam ze snad jen k tomu pozitivnimu. Take se ukaze, jak to bude fungovat v bytovych domech, jestli budou muset zamykat kontejnery a jestli se domluvi nejak rozumne vsichni na recyklaci.
Jeste na zaver bych chtel napsat, ze proti novemu systemu nic nemam, nahradit znamky kodem, ani proti rozumnemu zvyseni castky za odvoz. Chtel js jen poukazat na to, ze pro nekoho je to i zdrazeni, abychom tady jen netleskali ze pro 4clenou rodinu s trvalym pobytem je to vyhodne.

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 31 bře 2016, 00:57

Palat píše:Tak ve čtvrtek proběhla avizovaná schůzka. Potěšilo mě, že vše proběhlo důstojně a i když nechyběly kritické hlasy, tak se nekonalo ani házení pukavců ani defenestrace. :-)
Na obecním webu je k dispozici PDF prezentace použité během schůzky. Ovšem skoro vše, co v ní je, zaznělo také během diskuse zde na fóru.
Myslite, ze by bylo mozne po nejakem case vyhodnotit, zda prispevek 250 korun rocne byl pro obyvatele motivujici k prihlaseni k pobytu? Chapu, ze to nebude nejaka presna statistika, to asi neni ani technicky mozne, ale spis vase zhodnoceni tohoto zameru.

vejvonavej
Příspěvky: 92
Registrován: 16 zář 2010, 13:28

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od vejvonavej » 31 bře 2016, 07:48

Cizák píše:
vejvonavej píše:Co jsme si zvolili, to máme, "Vše pro rodinu a hlavně pro děti", postavíme megalomanskou školu, zdražíme odpady a daň z nemovitosti, co tam máte dál?
Ano, máte pravdu. Předchozí vedení (taky mimochodem zvolené občany) povolilo stavbu vícepatrových domu v rozporu s uzemním planém obce a není z toho právní cesta zpět.
Jako výsledek nás čeká prudký narůst počtu obyvatel během krátkého období. Zanedbaná infrastruktura v obci není připravena na tento narůst. Nezbývá nic jiného, než hledat další zdroje přijmu do rozpočtu obce, aby se alespoň částečně napravila nečinnost předchozího vedení.
Připomínáte mi naše politiky, musíme zvedat daně a zdražovat, protože minulá vláda moc utrácela, blablabla, nejste náhodou ve vedení obce? To by dokázalo jakekoli vedení, vyždímat z lidí víc peněz a pak se chlubit tím co zlepšili. A ty výkřiky s těma našima vašima dětma, děti se na bydlení v satelitu u Prahy vyprdnou, jen co odrostou, pomažou do města za zábavou a kamarády, ale chápu, jestli to bylo heslo předvolební kampaně, tak se to musí opakovat. Minulé vedení dělalo všechno špatně, ale teď to máme v rukou my a to uvidíte ten rozvoj obce a kde budou vyrůstat naše děti blablabla. To ale hlásí každé nové vedení, že budeme žít lépe a radostněji.

vejvonavej
Příspěvky: 92
Registrován: 16 zář 2010, 13:28

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od vejvonavej » 31 bře 2016, 09:33

martinF píše:
Palat píše:Tak ve čtvrtek proběhla avizovaná schůzka. Potěšilo mě, že vše proběhlo důstojně a i když nechyběly kritické hlasy, tak se nekonalo ani házení pukavců ani defenestrace. :-)
Na obecním webu je k dispozici PDF prezentace použité během schůzky. Ovšem skoro vše, co v ní je, zaznělo také během diskuse zde na fóru.
Myslite, ze by bylo mozne po nejakem case vyhodnotit, zda prispevek 250 korun rocne byl pro obyvatele motivujici k prihlaseni k pobytu? Chapu, ze to nebude nejaka presna statistika, to asi neni ani technicky mozne, ale spis vase zhodnoceni tohoto zameru.
Asi se předpokládá, že pro majitele baráku za x mega na pozemku za dalších x mega, na Oxesím vršku, co projezdí měsíčně 3 litry za benzin dojížděním do Prahy za prací a objížděním kroužků s dětma, bude 20,83 Kč měsíčně pořádně motivující k přihlášení :D

nikdo
Příspěvky: 3
Registrován: 31 bře 2016, 09:43

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od nikdo » 31 bře 2016, 10:40

Můj názor
250 kaček na rok nikoho ke změně trvalýho bydliště nepřesvědčí.
zdražení z 40 na 90 kaček za popelnici je přemrštění.
zdůvodnění ze strany obce je pro mě nepřesvědčivý.
zavádí se zdarma odvoz bioodpadu to ale není služba pro všechny. Lidi z byťáku ji skoro nevyužijou a halda domkařů kompostuje takže argument, že se zdražuje i kvůli tomu u mě neobstojí.
neznám ze svýho okolí nikoho komu by stačilo 12 popelnic do roka. My spotřebujeme tak 20 a je to jen tak tak.

nikdo
Příspěvky: 3
Registrován: 31 bře 2016, 09:43

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od nikdo » 31 bře 2016, 10:52

vejvonavej píše:Co jsme si zvolili, to máme, "Vše pro rodinu a hlavně pro děti", postavíme megalomanskou školu, zdražíme odpady a daň z nemovitosti, co tam máte dál?
Pro rodinu a děti se toho v Chýni zas tak moc nedělá. Jinde dělaj i víc. Školu nutně potřebujeme o tom snad neni sporu. Jen jestli potřebujeme takhle luxusní a nabubřelou. Co mě vyrazilo dech, když místostarostka ve zpravodaji psala, že za těch necelejch 200 mega bude mít škola jen poloviční tělocvičnu a bude bez hříště. To mě hlava nebere.

Jo a jak píšete co jsme si zvolili to máme to máte pravdu. Ale je to pořád lepší než to minulý vedení. Fousek ani Notný nedělali nic. A na co šáhli to po.... . Stačí pomníčky jako propšvihlý dotace nebo nefunkční a hnusný žlaby u cest. Proti nim je tohle vedení zlatý.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od Palat » 31 bře 2016, 17:55

Ano, uznávám, že nové ceny svozu znamenají pro řadu domácností zdražení. Rozhodně to ani mně, ani, pokud vím, dalším zastupitelům není jedno, natož aby nás to těšilo. Ale požadavků, které na nový systém byly, bylo tolik, že výsledek je nutně kompromis. Pro někoho špatný, pro někoho dobrý, tak už to bývá. A je mi líto, že to dopadne i na ty, kteří jsou v tom v podstatě nevinně, ať už to jsou obyvatelé bytovek, kteří třídí, ale jejich sousedé na to kašlou, nebo ti, kteří tu nejsou hlášeni proto, že opravdu objektivně nemohou.

Na druhou stranu je zajímavé, že zdražení ze 40 na 90 Kč za popelnici, které znamená pro drtivou většinu domácností bez započtení příspěvku zdražení o méně (často podstatně méně) než 500 Kč na hlavu a rok (nebo, chcete-li, 40 Kč za měsíc), vyvolává takové emoce, je označováno za přemrštěné, nepřijatelné atd., ale příspěvek 250 Kč na hlavu, tj. částka se zdražením veskrze srovnatelná, je zesměšňována jako v podstatě zanedbatelná a k ničemu nemotivující. Dělá to na mě dojem, že stovka, kterou musím zaplatit, je tak nějak větší než stovka, kterou dostanu.

K bioodpadu zdarma snad jen to, že žádnou službu, která je zdarma nebo dotovaná, nevyužívají všichni stejně. Stačí se podívat na hromadnou dopravu. Podstatné je, jestli ta služba je potřebná a je k dispozici. Využít či nevyužít ji je právo a volba každého z nás. Ale využívat se bude, to je jisté, protože ji už teď využívá celá řada nemovitostí, přestože byla doposud placená. Proto také můžeme alespoň zhruba odhadnout, kolik to bude stát.

Děkuji Cizákovi i dalším za zastání - je jasné, že kritické názory v diskusi vždy převažují, ale o to víc potěší, když člověk vidí, že ne uplně všichni si myslí, že je všechno blbě. :-)

K obecné diskusi o "výkonech" současného vedení a o tom, co se s těmi penězi stane: nemá smysl tu vypočítávat, co všechno už se stalo a co se chystá. Stačí se podívat třeba do zpravodaje, do zápisů ze zasedání. Ani nechci debatovat o tom, jestli se v Chýni dělá dost pro rodiny a děti. Možná, že se někde opravdu dělá víc. Fakt je prostě ten, že na víc, než se dělá, v tuto chvíli obec jednoduše nemá finanční ani personální kapacitu. Snad se to časem zlepší. Ale myslím, že pokud tu na konci tohoto volebního období bude stát nová škola, že to vzhledem k situaci, která tu byla před volbami, bude doslova zázrak, a i kdyby se nestalo už nic jiného, tak to bude stát za to. A já jsem přesvědčený o tom, že se už povedla (nová školka, chodník v Rudenské) ale především ještě povede i řada dalších věcí, jen to chce nějaký čas.

obyvatelka
Příspěvky: 82
Registrován: 16 úno 2015, 12:39

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od obyvatelka » 31 bře 2016, 22:57

nikdo píše:
vejvonavej píše:C

Jo a jak píšete co jsme si zvolili to máme to máte pravdu. Ale je to pořád lepší než to minulý vedení. Fousek ani Notný nedělali nic. A na co šáhli to po.... . Stačí pomníčky jako propšvihlý dotace nebo nefunkční a hnusný žlaby u cest. Proti nim je tohle vedení zlatý.

No já myslím, že věděli přesně proč nic nedělají, určitě pan bývalý starosta Fousek. A co se týče nové ZŠ, tak určitě je dobře, že se postaví, otázka zní, proč byl vybrán tak drahý projekt. Nejde přeci jen o školu, ale celý zastavěný velký prostor, a jak bylo řečeno,tzv. nové chýňské náměstí. Tak to jsou fakt účelně vynaložené peníze. Ale co se divíme, když jen do Višňovky se nacpalo tolik peněz. Myslím, že za pár let bude obec řešit otázku co s kapacitou školy, protože děti odrostou a co s prostorami ve škole? No tak postavíme zase nějaké paneláky a děti budou :mrgreen:

vejvonavej
Příspěvky: 92
Registrován: 16 zář 2010, 13:28

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od vejvonavej » 01 dub 2016, 11:52

Palat píše: Na druhou stranu je zajímavé, že zdražení ze 40 na 90 Kč za popelnici, které znamená pro drtivou většinu domácností bez započtení příspěvku zdražení o méně (často podstatně méně) než 500 Kč na hlavu a rok (nebo, chcete-li, 40 Kč za měsíc), vyvolává takové emoce, je označováno za přemrštěné, nepřijatelné atd., ale příspěvek 250 Kč na hlavu, tj. částka se zdražením veskrze srovnatelná, je zesměšňována jako v podstatě zanedbatelná a k ničemu nemotivující. Dělá to na mě dojem, že stovka, kterou musím zaplatit, je tak nějak větší než stovka, kterou dostanu.
To už tak prostě je, že prokouřená stovka za marlborka denně je jiná než stovka za popelnici měsíčně :D

Stačilo prostě napsat:
Protože potřebujeme prachy, zdražujeme vám popelnice ze 40 na 90 měsíčně a jedna přihlášená osoba má od nás skoro tři svozy zdarma za to, že je tady přihlášená a my za ní inkasujeme od státu tolik a tolik peněz, zároveň s tím se změní systém známek za kódy, aby se z toho paní Procházková nezbláznila a vy, kdo tady ještě nejste přihlášení a nemáte nějaký důvod proč to nemůžete udělat, tak to prosím udělejte, protože nám to, jako obci finančně pomůže, i když pro vás ty skoro tři svozy zdarma třeba nic neznamenaj.
A ne nám místo toho mazat med kolem huby, jak ještě ušetříme, no a mohlo to být bejt bez hysterie a emocí, nebo aspoň v menší míře.

vejvonavej
Příspěvky: 92
Registrován: 16 zář 2010, 13:28

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od vejvonavej » 01 dub 2016, 13:19

Už to tu někdo počítal, při svozu jednou měsíčně je to zdražení o 350 korun, vy dáte 250 korun (jedné přihlášené osobě), při svozu dvakrát do měsíce je to zdražení o 950 korun, při svozu třikrát do měsíce je to zdražení o1550 korun, při svozu jednou týdně (bývala to taková obvyklá doba dříve pro odvoz odpadků, prostě se jednou týdně vyvážela popelnice, i když třeba nebyla plná, ale chápu, že se doba změnila a nemám nic proti ekologii a recyklování, taky recykluju) 4320 -250 = zdražení o 4070 korun (to už je tedy extrém a jedna osoba kdyby zaplnila jednu popelnici týdně je taky asi extrém).
Jestli je veskrze srovnatelná částka zdražení s příspěvkem neumím posoudit, pokud se bavíme o stokoruně rozdílu je pro bohatého člověka zanedbatelná a pro chudého asi taky, pokud jsem se ale loni vlezl se svozem jednou za 14 dní kolem litru za rok (spíš jsem tedy odvážel vícekrát, hlavně v létě, protože prostě nemám rád smradlavou popelnici) a po novu by mě to stálo přes dva litry mínus 2x 250 třeba 1660 korun, tak už umím posoudit jestli je to částka veskrze srovnatelná. A protože jsou lidi různě majetní, tak někým je zesměšňována jako zanedbatelná a u někoho jitří emoce, to že při vícečlenný domácnosti můžu ještě ušetřit tu také
zaznělo.
Pokud jsme tedy dva, oba nahlášení, budeme se chovat ekologicky a smíříme s tím, že nám bude popelnice v létě smrdět pár týdnů před barákem, tak nám dá obec pětikilo a chceme se tedy vejít kolem litru jako loni, tak můžu 11 vyvézt odpad na svoje náklady a obec mi vyveze 5,5 krát, takže cca jednou měsíčně, přesně tedy 1,375 x, proto jsem na začátku tady psal, obec mě nutí šetřit a proto si nechám v létě v horku 2-3 týdny před barákem páchnoucí odpad.

obyvatelka
Příspěvky: 82
Registrován: 16 úno 2015, 12:39

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od obyvatelka » 01 dub 2016, 13:29

No fakt je ten, že si obec dala práci s prezentací a se zdůvodnění, proč se tak děje, že s vybíráním známek má práci a nyní bude vydávat kódy, spravovat účet. Zajímalo by mě, kdo bude vybírat peníze od těch, kdo nechce odesílat peníze elektronicky. Neví proč bych měla obec dotovat na celý rok.

Zajímalo by mě kdy bude obec vydávat kódy, kdy zašle smlouvy a kdy přesně zašle příspěvky pro trvale přihlášené osoby. Myslím, že pro začátek mohu na svozy čerpat z těchto příspěvků.

martinF
Příspěvky: 73
Registrován: 20 dub 2007, 09:31
Bydliště: Praha6

Re: Popelnice - šlo by to platit jinak?

Příspěvek od martinF » 01 dub 2016, 19:01

Cizák píše:
martinF píše:
Cizák píše:
Nezbývá mi nic jiného, než s Vámi souhlasit.
Je to přesně to, k čemu nás novy systém má motivovat. Jen za přihlášené obyvatele obec dostává peníze od státu. Rozhodnuti je jen na nás: zda zaplatíme víc za služby a využijeme výhody jinde, anebo přispějeme na rozvoj obce, kde žijeme a kde vyrůstají naše děti.
Ac nerad, davam vam take za pravdu Cizaku zdejsi, dozvedel jsem se jednu vyhodu pobytu v Praze, pry by prisli o rezidentskou kartu na parkovani v modre zone, prispevek je nevytrhne a zakladka v Chyni jim je ukradena,v Praze je pry ZS kvalitni a deti stejne pujdou v sesty na gympl, modre zony se pry chystaji v dalsich castech a kdo tedy ma to stesti, ze ma pobyt i pracoviste v jedne mestske casti, tak by mel prehlaseni zvazit,eventuelne se prihlasit do Chyne a az to bude aktualni tak zpet, jeste zvazit prehlaseni auta, protoze musi mit eskovou SPZ a to nevi zda je zdarma, snad js to tlumocil spravne.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů