SDK

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

SDK

Příspěvek od luky » 10 led 2012, 09:51

Re: Pavel Jáchim - důvody pro odchod z SDK

Zřejmě jsem svůj dotaz napsal do špatné kolonky, tak ho přemisťuji sem. Třeba si ho někdo zodpovědný všimne. :D

punker píše:
tabulka "projednávaných bodů sdk" aktualizována po schůzy sdk konané dne 18.7.2011 bude součástí zápisu ze schůze sdk a bude zvěřejněna na webu obce po mém návratu z dovolené. V současné době je zápis rozeslán jednotlivým členům sdk k doplnění a připomínkování.
Lukáš Belza
předseda stavebně-dopravní komise Chýně


Je ta avizovaná tabulka někde na obecním webu? Já jí nějak nenašel...?
A funguje vůbec ještě SDK?

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: SDK

Příspěvek od Palat » 10 led 2012, 22:11

Punker už na fóru drahnou dobu nebyl. Na dotaz ho upozorním.

luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Re: SDK

Příspěvek od luky » 11 led 2012, 09:13

Palat píše:Punker už na fóru drahnou dobu nebyl. Na dotaz ho upozorním.
Děkuji a doufám, že předseda SDK zareaguje. :D

On je to taky tak trochu dotaz nebo vlastně i rýpnutí do vedení obce. Funguje dopravně stavební komise (protože o její práce není nikde nic slyšet...) nebo se jí triu Plaňanský, Jáchim, Belza podařilo dokonale rozložit?
Domnívám se, že obec jako naše, kde probíhá výstavba o sto šest a kde se mohutná výstavba připravuje potřebuje fungující dopravně stavební komisi složenou ze stavebních odborníků ochotných pro obec obětovat trochu času a práce jako sůl.
To by se v obci nenašlo pár stavařu, projektantů, architektů ... ochotných pro obec něco udělat a fungovat ja smysluplná stavební komise, samozřejmě s tím, že by jim obec a hlavně starosta poskytli plnou podporu a součinost?
Má tady někdo zkušenostu s fungováním stavebních a dopravních komisí v jiných obcích?

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: SDK

Příspěvek od pavel » 11 led 2012, 11:13

luky píše: Funguje dopravně stavební komise (protože o její práce není nikde nic slyšet...) nebo se jí triu Plaňanský, Jáchim, Belza podařilo dokonale rozložit?
Zajimava poznamka. Stoji za tim nejaka konkretni informace nebo je to jen vystrel do tmy s cilem me nastvat a urazit?

languageguard
Příspěvky: 89
Registrován: 23 črc 2009, 10:33

Re: SDK

Příspěvek od languageguard » 11 led 2012, 13:21

luky píše: Funguje dopravně stavební komise (protože o její práce není nikde nic slyšet...) nebo se jí triu Plaňanský, Jáchim, Belza podařilo dokonale rozložit?
tak to jste si dovolil dost, protože dle jednoho příspěvku na této stránce viz. odkaz
http://www.forum-chyne.cz/zaplevelene-p ... 04-60.html
by se bez některých lidí už určitě zeměkoule dávno přestala otáčet.

P.S. jen ještě poznámka, jelikož jsem anonym, netřeba na mě reagovat ani není třeba mě upozorňovat, že jen srabák, který se nepředstaví , stejně se nehodlám představit. Jsem srabák, ale mě zase pro změnu smrdí samochvála :D

Iva
Příspěvky: 59
Registrován: 10 kvě 2011, 18:37

Re: SDK

Příspěvek od Iva » 13 led 2012, 10:38

Byla ta komise vůbec k něčemu? Jestli potichu zanikla, tak jí zřejmě nikdo nepostrádá.

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: SDK

Příspěvek od kubajs » 13 led 2012, 11:16

Upřímně se jejím členům ani nedivím, že nereagují. Já dělat něco dobrovolně a zadarmo pro blaho obce (nejsou za to placeni a investují vlastní čas, který by jinak mohli využít v zájmu svého osobního volna nebo své rodiny) a ještě poslouchat neustále naštvané lidi, kteří nepochválí absolutně nic, naopak vše pouze dokáží kritizovat, otrávalo by mě to okamžitě natolik, že bych toho okamžitě zanechal. Zkuste někdy taky něco pochválit, svět vám bude hned připadat lepší.

luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Re: SDK

Příspěvek od luky » 13 led 2012, 14:14

kubajs píše:Upřímně se jejím členům ani nedivím, že nereagují. Já dělat něco dobrovolně a zadarmo pro blaho obce (nejsou za to placeni a investují vlastní čas, který by jinak mohli využít v zájmu svého osobního volna nebo své rodiny) a ještě poslouchat neustále naštvané lidi, kteří nepochválí absolutně nic, naopak vše pouze dokáží kritizovat, otrávalo by mě to okamžitě natolik, že bych toho okamžitě zanechal. Zkuste někdy taky něco pochválit, svět vám bude hned připadat lepší.
Mě teda nepřijde, že by tady někdo z uživatelů SDK moc kritizoval. Co já jsem zaznamenal, tak to bylo jedině "vyřizování účtů" mezi některými členy SDK navzájem a mezi nimi a vedením obce.
A na otázce zda SDK funguje mě nepřijde nic divného. Vždyť na tu otázku nemusí odpovídat nikdo z SDK. Může na ní odpovědět třeba někdo z obecního úřadu nebo některý z informovaných zastupitelů.
Mě jen mrzí, že před volbami se tu ve všech pádech skloňovala informovanost obyvatel a skutek utek.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: SDK

Příspěvek od Palat » 13 led 2012, 18:31

luky píše:A na otázce zda SDK funguje mě nepřijde nic divného. Vždyť na tu otázku nemusí odpovídat nikdo z SDK. Může na ní odpovědět třeba někdo z obecního úřadu nebo některý z informovaných zastupitelů.
Souhlasím, že na té otázce nic špatného není. Nikdo nereaguje zřejmě proto, že sem nikdo z SDK ani jiný informovaný člověk nechodí dostatečně pravidelně. Já s SDK nemám nic společného, ale pokud vím, tak SDK se nerozpadla, ale v poslední době se moc nescházela, pokud vůbec. Jednotliví členové se nicméně některých akcí účastnili, především ve spojitosti se školkou.

K té informovanosti: prosím nepleťte si závazek zlepšit informovanost se závazkem promptně a bezpodmínečně reagovat zde na fóru. Navíc si myslím, že obojí se od dob předvolebních značně zlepšilo, i když v obojím samozřejmě ještě je co zlepšovat.

K zápisu z SDK: poptal jsem se, a vypadá to, že zápis sice byl rozeslán členům komise a na OÚ, ale na web se opravdu nedostal. Mj. je zde technický problém v tom, že na obecním webu není na takovouhle věc vhodná kolonka. Nicméně zkusím zatlačit na to, aby zápis i tak byl v nějaké formě co nejdřív zveřejněn. Jen prosím strpení v řádu dní spíš než hodin... :eusa-pray:

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: SDK

Příspěvek od Srneček » 13 led 2012, 23:15

Pro Lukyho a jiné zvědavce :D

Komise rady

Rada obce může rovněž zřídit své orgány, tyto se ex lege označují jako komise. Tyto orgány mají funkci iniciativní a poradní, nikoliv tedy kontrolní. Svá stanoviska a náměty předkládají zmíněné komise výhradně svému zřizovateli tedy radě obce. Komise je též výkonným orgánem, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti podle § 103 odst. 4 písm. c) z.č.128/2000 Sb.[20]

Komise je kolektivní fakultativní orgán, který se ex lege usnáší většinou hlasů všech svých členů, tedy nikoliv jen přítomných členů.[21] Odpovědnost můžeme rozlišit dvěma směry. Primárně je komise ze své činnosti odpovědna zřizovateli – tedy radě obce, nicméně ve věcech výkonu přenesené působnosti na svěřeném úseku ovšem odpovídá jinému orgánu odlišného od rady obce – a to starostovi (do 31.12.2002 byla podřízena v tomto směru okresnímu úřadu). Zde můžeme vidět jisté posílení pozice starosty obce.

Žádný právní předpis sice přímo neukládá komisi rady obce povinnost přijetí statutu předmětné komise, nicméně z důvodu právní jistoty nelze přijetí tohoto interního dokumentu než doporučit. Ve statutu mohou být např. upraveny práva a povinnosti členů nebo konkrétněji definován předmět vlastní činnosti.

Komise není orgánem obce, ale orgánem rady obce. Je zcela na uvážení rady jaké komise a na jak dlouho si zřídí.[22] Zákon o obcích dává radě obce právo zřizovat a zrušovat komise podle potřeby. Pro ilustraci uveďme typy v současnosti zřizovaných komisí: školská, investiční, bytová, životního prostředí, podnikatelská nebo majetková. De lege lata je teoreticky možné zřídit i komisi finanční, a to i přes obligatorní existenci finančního výboru zastupitelstva. Duplicita „stejného“ výboru zastupitelstva a komise rady není ničím zakázána[23] – byť by se do jisté míry jednalo o narušení zásady hospodárnosti a efektivnosti ve veřejné správě.

Takže v obci může současně fungovat jak např. výbor zastupitelstva pro životní prostředí, tak i komise rady pro životní prostředí.

Taktéž pouze radě přináleží jmenovat a odvolávat z funkce předsedu komise a členy. Počet členů rovněž stanoví výlučně rada.

Počet členů nemusí být lichý na rozdíl od počtu členů rady obce či výboru zastupitelstva. Předseda komise nemusí být zastupitelem, další rozdíl oproti výboru zastupitelstva obce. Právní úprava komisí rady je celkově stručnější, než úprava výborů zastupitelstva, nicméně nezastávám názor, že by se v rámci českého obecního zřízení jednalo o méně významné orgány než jsou zmíněné výbory zastupitelstva.

Podklady pro jednání komisí v praxi připravují nejčastěji věcně příslušné odbory městských (obecních) úřadů.[24] Činnost komisí je do značné míry ovlivněna principem transparentnosti[25], čehož legálním odrazem je fakt, že dle § 16 odst.2 písm.e) má každý občan obce, který dosáhl věku 18 let zákonné právo nahlížet do usnesení komisí rady obce a pořizovat si z nich výpisy.

Komise mají jistou legální vazbu i na zastupitelstvo resp. jeho členy, což je dáno tím, že dle ustanov.§ 82 písm. a) z.č.128/2000 Sb. má každý člen zastupitelstva obce při výkonu své funkce právo všem komisím předkládat návrhy na projednání, což je změna oproti předchozímu právnímu stavu (do 11.7.2002), kdy člen zastupitelstva mohl předkládat návrhy jen orgánům obce, jejichž je členem.

Zvláštní roli sehrávají komise na úseku přestupků. Starosta obce může určit, že přestupky bude projednávat přestupková komise zřízená jako komise rady. Zdůrazněme však, že starosta má v tomto bodě za povinnost projednat celou věc s ředitelem místně příslušného krajského úřadu. Předsedou komise musí být ex lege osoba s právnickým vzděláním (absolvent příslušného magisterského studia) nebo osoba, která má pro danou agendu zkoušku zvláštní odborné způsobilosti. Tato komise plní stejné úkoly jako komise přestupková zřízená coby zvláštní orgán obce, z hlediska svého statutu však mají odlišný způsob zřizování a ustanovování členů.[26]

Mezi zvláštní komise rady obce lze také zařadit tzv.povodňové komise. Nicméně tyto komise nemají svůj legální původ v obecním zřízení, ale ve zvláštním předpisu, kterým je z.č.254/2001 Sb. (vodní zákon). Podle § 78 tohoto zákona obecní rada může (avšak nemusí - zásada fakultativnosti) k plnění úkolů při ochraně před povodněmi, je-li v jejich územních obvodech možnost povodní, zřídit povodňovou komisi, jinak tuto činnost, tedy při nezřízení, zajišťuje přímo sama obecní rada. Záleží na radě obce, zda se úkolů vznikajících z „povodňové agendy“ ujme sama nebo pro ni zřídí zvláštní komisi. Předsedou povodňové komise obce musí být vždy starosta obce. Jedná se tu o zřejmou odlišnost oproti ostatním komisím rady obce konstituovaných dle obecního zřízení, kdy předsedou komise může být kdokoliv ze členů. Zákonodárce zde akcentoval velkou společenskou závažnost problematiky povodňové ochrany. Další členy komise jmenuje rada obce z členů obecního zastupitelstva a z fyzických a právnických osob, které jsou způsobilé k provádění opatření, popřípadě pomoci při ochraně před povodněmi.[27]

V neposlední řadě laskavého čtenáře upozorňujeme na fakt, že došlo ke zákonnému zrušení institutu komise pro výchovu a vzdělávání. Která existovala dle z.č. 564/1990 sb., o státní správě a samosprávě ve školství, kde v § 15 odst. 4 bylo stanoveno že, obec zpravidla zřizuje komisi pro výchovu a vzdělávání. Komise pro výchovu a vzdělávání se vždy zřizovala v obci s více než pěti školami.[28] Výše zmíněný z.č. 564/1990 sb., o státní správě a samosprávě ve školství byl zrušen a nahrazen novým školským zákonem (z.č.561/2004 Sb.) a tento zákon již obdobnou komisi neobsahuje.




JUDr. Petr Kolman, Ph.D.
Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno


Motto: Kdo slouží obci, ten má velice přísného pána. (staré bavorské přísloví)


Text jsem panu doktorovi nechtěl krátit a tak obsahuje i trochu balastu. Jen snad ještě na vysvětlenou, v obcích (jako je Chýně) které namají radu, je zřizovatelem komisí starosta. A jako "některý ze zastupitelů" odpovídám, že SDK funguje, jen nejsou v současné době její iniciativní a poradní aktivity tolik vidět.
Srneček

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: SDK

Příspěvek od tučňák » 14 led 2012, 11:53

Nalijme si čistého vína o SDK v Chýni

Ondřeji tvůj příspěvek mě však mírně řečeno nadzvedl ze židle, takže mě to nedá a reaguji na něj.
Pro úvod: Stavařinou se zabývám více než 15 let. Pracoval jsem na různých pozicích od stavbyvedoucího po ředitele stavební firmy, včetně práce na referátu regionálního rozvoje okresního úřadu. Čtyři roky jsem byl členem stavební komise v jiné obci u Prahy. Dovolím si tedy tvrdit, že stavební problematiku na obecní úrovni vč. činnosti stavebních komisí poměrně dobře znám a to z obou rovin. Jak občana a stavaře tak člena a úředníka. Co se týká stavební komise v Chýni, já sám nejsem jejím členem, ale o její práci něco vím. Dva moji sousedé jsou jejími členy a o práci této komise jsme mnohokrát diskutovali. (Pro upřesnění nyní je členem už pouze jeden.) Dle mého názoru stavební komise v Chýni nikdy nefungovala tak, jak by měla a jak je obvyklé v jiných obcích. Její práce byla nekoncepční a soustřeďovala se na minoritní problémy. To co je obvyklou náplní činnosti SDK v jiných obcích sev Chýni vůbec neřešilo.
Podle toho co já vím, se poslední zasedání stavební komise konalo někdy v červenci roku 2011 tedy před 7 měsíci. Výsledkem tohoto zasedání byl rozkol mezi členy SDK a odchod pana Jáchima z této komise. Od té doby nikdo členy SDK nebo minimálně jejich část nekontaktoval a žádné další zasedání neproběhlo. Tohle ti Ondřeji připadá normální? Mě rozhodně ne. Tento stav mě zaráží o to víc, že v Chýni probíhá nebo probíhala řada investičních akcí. Namátkou Višňovka, rekonstrukce školy, přístavba školky, veřejné osvětlení, rekonstrukce chodníků atd. Při přípravě a kontrole realizace těchto akcí by byla určitě pomoc odborníků z SDK více než přínosná. Všichni určitě máme v živé paměti nepravosti, které se děli při výstavbě chodníku ve Višňovce. V Chýni probíhá masová výstavba rodinných domků. V jiných obcích je zcela běžné, že se na vydávání stanoviska obce k jednotlivé výstavbě podílí poradním hlasem členové stavební komise. Proč tomu tak není v Chýni? V Chýni je veškerá moc týkající se výstavby soustředěna v rukách jediného člověka – investičního referenta. To je krajně neobvyklé. A ve mně to vzbuzuje dojem i v kontextu půlroční nečinnosti stavební komise, že se dělá vše pro to, aby to tak zůstalo. Proč asi? Nechci zde nepodloženě spekulovat. Ať se nad tím každý zamyslí sám. Zřejmě tu někdo nechce, aby se mu koukalo pod prsty.
Ondřeji, nediskredituj to ohromné množství kvalitní práce pro obec, které jsi vykonal, zveřejňováním polopravd jako si to udělal teď o stavební komisi. Nevím, jestli tě k tomu hnala snaha chránit obec nebo Lukáše Belzu nebo jen prostá neznalost problematiky. Ale tohle ničemu nepomůže. O problémech je potřeba mluvit a řešit je. A nezpochybnitelnou pravdou je, že Chýně s ohledem na výstavbu, která v ní probíhá a bude probíhat potřebuje dobře fungující stavební komisi se silným mandátem a podporou vedení obce složenou z odborníků. V tomto má Luky plnou pravdu!!! A pokud komise víc jak půl roku nezasedala a členové spolu nekomunikují je něco špatně!

David Pelnář

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: SDK

Příspěvek od Srneček » 14 led 2012, 12:28

Dyk jsem zas až tolik neproved :D jen jsem odpověděl Lukymu:

A jako "některý ze zastupitelů" odpovídám, že SDK funguje, jen nejsou v současné době její iniciativní a poradní aktivity tolik vidět.

Hlavně jsem se ale snažil pomocí přiloženého článku vysvětlit, že komise je poradním a iniciačním orgánem starosty, komise jako taková, nemá své pravomoci ani úkoly a pokud zřizovatel (starosta) nepotřebuje poradit komise nemá co dělat (je samozřejmě pravdou, že by se daly nastavit jiná pravidla a přidělit konkrétní úkoly a pravomoci, ale to se netýká naší SDK).

Pro obhajobu svého výroku ještě musím uvést, že třeba vím, že se například punker poradně inicioval :D při kolaudaci přístavby MŠ, před předáním stavby tam byl na nějaké "inspekci" a sepsal o tom zápis a co jsem tak slyšel, byl dost kritický. Pak jsem byl také přítomen sezení, na kterém byl jak punker tak Maxa a mluvilo se např. o zastávce u Višňovky - jak by měla vypadat...je toho víc, ale uznávám, že se jednalo spíš o iniciativu starosty a né o aktivitu SDK...nic méně nemám pocit, že by má odpověď Lukymu byla zas až tak zavádějící.
Srneček

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: SDK

Příspěvek od tučňák » 14 led 2012, 20:13

Srneček píše:nic méně nemám pocit, že by má odpověď Lukymu byla zas až tak zavádějící.
Promiň, ale pro mě je ta odpověď zavádějící.
Stále zastávám názor viz. moje vysvětlení výše, že stavební komise (potažmo celé řešení problematiky okolo výstavby) v Chýni nefunguje což je pro obec velká škoda.
To co píšeš "SDK je, ale nemá co dělat" je pro mě důkazem o nepochopení smyslu SDK ze strany tvé i starosty. Proto to bohužel v Chýni vypadá jak vypadá. Škoda.

Uživatelský avatar
Večernice
Příspěvky: 500
Registrován: 02 bře 2007, 23:39
Bydliště: Chyne

Re: SDK

Příspěvek od Večernice » 15 led 2012, 21:18

tučňák píše:
Srneček píše:nic méně nemám pocit, že by má odpověď Lukymu byla zas až tak zavádějící.
Promiň, ale pro mě je ta odpověď zavádějící.
Stále zastávám názor viz. moje vysvětlení výše, že stavební komise (potažmo celé řešení problematiky okolo výstavby) v Chýni nefunguje což je pro obec velká škoda.
To co píšeš "SDK je, ale nemá co dělat" je pro mě důkazem o nepochopení smyslu SDK ze strany tvé i starosty. Proto to bohužel v Chýni vypadá jak vypadá. Škoda.
Nejlepší odpovědí pro Vás Tučňáku by mohlo být členství v SDK :) :)

Mydlan

Re: SDK

Příspěvek od Mydlan » 16 led 2012, 09:30

Bylo by možné, prosím, aby se SDK zasadili o opravu teď už čtyř děr ve vozovce, které
jsou v budu spojení dole ulice Ke skále a Rudenská? Stále se to tam opakuje, párkrát se to
nějak zalátalo ale nevydrželo, auta tam pak najíždí do protisměru. Stojí tam voda a v tom je asi
ten "kočkopes":))). Mockráte díky za jakoukoli snahu.

Zamčeno

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů