Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru?

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od pavel » 11 úno 2012, 16:35

Srneček píše:No, jeden dost závažný problém je to, že sběrný dvůr musí splňovat určité parametry, proto mu raději říkáme sběrné místo a nefunguje jako sběrný dvůr. Víc se mi to rozepisovat nechce :D Jinými slovy, v Chýni žádný sběrný dvůr není a tak ho ani nemůžeme veřejnosti zpřístupnit.
Tohle hraní se slovíčky mi silně připomíná například debatu o sklonu chodníku ve Višňovce, který má podstatně větší sklon než povolují normy a v zimním období je proto při zasněženém nebo zledovatělém povrchu těžko schůdný. K tomuto problému se vyjádřilo duo realizátorů chodníku Kovář+Kovářová výrokem: „Nejedná se o chodník, nýbrž o parkovou cestu, která žádné normy splňovat nemusí.“ A měli vyřešeno. To, že je cílem není vyhrát hru se slovíčky, ale udělat pro lidi fungující řešení to je pro ně a pro Tebe úplně sekundární záležitost.
Pro zajímavost shrnu Tvoje argumenty z tohoto fora proti většímu zpřístupnění sběrného místa.
1. „Problémy trochu vznikají např. s velkoobjemovým odpadem - pokud otevřeme sběrné místo každou sobotu, měl by tam stát i kontejner na velkoobjemový odpad, aby nevznikaly zmatky a aby lidi zas nenadávali, že vezli starý slamník (matraci ) a nebylo ho kam dát.“.
Tohle je při „rozmanitosti“ nakládání s odpady v Chýni opravdu úsměvný komentář. Když už se lidé musí zorientovat ve stávajícím systému tak tohle opravdu nemůže být problém. Navíc v letním období je přeci sběrné místo otevřené dvě soboty v měsíci a nikoho to nemate, nebo snad ano?
2. Komentáře na základě výstupů s debaty se zastupiteli:
- Sobotní služby zaměstnanců jsou v rámci jejich normální pracovní sumy - nejedná se o práci navíc, či o práci s příplatkem
- dle pracovních instrukcí mají být přítomni vždy dva, jednak aby mohli manipulovat s rozměrným velkoobjemovým odpadem a také aby mohli plynule odbavovat "zákazníky" a dohlížet na třídění a ukládání odpadu

Ani jeden z komentářů jaksi není překážkou proti většímu zpřístupnění sběrného místa veřejnosti. Navíc mi zatím nikdo nedokázal odpovědět na to, proč na rozdíl od jiných obcí musí být v Chýni minimálně dva placení zaměstnanci na obsluhu tak malého sběrného místa.
3. No, jeden dost závažný problém je to, že sběrný dvůr musí splňovat určité parametry, proto mu raději říkáme sběrné místo a nefunguje jako sběrný dvůr. Víc se mi to rozepisovat nechce Jinými slovy, v Chýni žádný sběrný dvůr není a tak ho ani nemůžeme veřejnosti zpřístupnit.
Je snad úplně jedno jak se to místo nazývá. Cílem by mělo být vytvoření funkčního systému pro nakládání s odpady, které by (jak se tady na mnoha místech opakuje) motivovalo občany k třídění odpadu. Jestliže již dle aktuálních pravidel je sběrné místo v jednom období otevřeno 1x měsíčně a v druhém období 2x měsíčně, tak je evidentní, že neexistuje žádná skutečná překážka pro to, aby bylo otevřeno třeba 3x nebo 4x. Tohle je spíš umělé vytváření argumentů proč by to nemělo jít.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od Srneček » 12 úno 2012, 20:57

Pavle, pokud se vrátíme ke kořenu problému, který tu řešíme, tj. kam odkládat sběrový papír, tak si myslím, že situace se zlepšuje. Hledá se místo na nejlepší umístění kontejnerů (viz náš průzkum vytíženosti) a nově se čtyři modré kontejnery přidávají. Na středeční schůzi chci navrhnout další alternativu likvidace papíru a sice dohodnout se ZŠ aby zde bylo možné odevzdávat svázané noviny a časopisy v rámci permanentního "bleskového" sběru.
Častější otevření sběrného místa nad hřbitovem zatím není na pořadu dne, osobně v něm nespatřuji všelék na problémy s odpadem. Odpadové hospodářství obce je ale v neustálém pohybu a tak jistě dojde i na rehabilitaci našeho sběrného místa, respektive na přeměnu sběrného místa na sběrný dvůr s patřičným zázemím a rozumnou otvírací dobou.
Srneček

Uživatelský avatar
Večernice
Příspěvky: 500
Registrován: 02 bře 2007, 23:39
Bydliště: Chyne

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od Večernice » 13 úno 2012, 22:50

pavel píše:................
Cílem by mělo být vytvoření funkčního systému pro nakládání s odpady, které by (jak se tady na mnoha místech opakuje) motivovalo občany k třídění odpadu. .................
Vždyt to tak je, jen vy to stále nevidíte :D Pavle

obyvatel
Příspěvky: 372
Registrován: 04 říj 2006, 16:27
Bydliště: Chyne

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od obyvatel » 14 úno 2012, 20:55

Když pozoruji tuto debatu, tak si myslím že pan Pavel má i jiné problémy, než jen likvidaci tříděného odpadu. Zároveň za sebe končím tuto diskusi, protože je to ztráta času. Mé pochybení vidím jen v tom, že řada jiných pozitivních diskutérů již nereaguje, protože odhadlo situaci dřív, než já. Mé mlčení neberte proto jako souhlas, ale úsporu mého času.

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od pavel » 18 úno 2012, 19:50

Srneček píše: No, jeden dost závažný problém je to, že sběrný dvůr musí splňovat určité parametry, proto mu raději říkáme sběrné místo a nefunguje jako sběrný dvůr. Víc se mi to rozepisovat nechce :D Jinými slovy, v Chýni žádný sběrný dvůr není a tak ho ani nemůžeme veřejnosti zpřístupnit.
Jak dopadla pondělní debata pana Palatinuse se starostou o odpadovém hospodářství? Je možné sdělit její závěry, pokud k nějakým došlo?
Já tedy předpokládám, že debata o větším zpřístupnění sběrného dvora je čistě formalitou, že je to samozřejmě v plánu a debaty zde na foru mají jediný účel - předvést veřejnosti že nejde o nějakou jednoduchou záležitost. Vy jste pěkní filutové vám řeknu. Naoko tady na foru děláte fóry a tvrdíte, že žádný sběrný dvůr ani neexistuje, a zatím jeho otevření potichounku připravujete a určitě se vší slávou.
Já jsem totiž objevil váš volební program!!!
A tam jsem ten váš tajný plán našel! Snad se nebudete zlobit že ho tady zveřejním.

Ve volebním programu "Chýně pro všechny" je to schované v sekci "Vedení obce"
Odpadové hospodářství
Umožníme občanům ukládat tříděný odpad ve sběrném dvoře, zaměříme se na zefektivnění odvozu bioodpadu.

http://www.chyneprovsechny.cz/pages/program.php

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od Palat » 18 úno 2012, 22:22

pavel píše:Jak dopadla pondělní debata pana Palatinuse se starostou o odpadovém hospodářství? Je možné sdělit její závěry, pokud k nějakým došlo?
Pane Jáchime, nevím, kde jste vzal, že jsem v pondělí vedl debatu se starostou o odpadovém hospodářství. Jestli jste to vydedukoval z toho, že jsem před týdnem ve vlákně o využití kontejnerů napsal, že něco doporučím starostovi, tak - a teď se na mě nezlobte - je to typický příklad Vašich dedukcí, které se míjejí s realitou. Když Vás na tento způsob vydávání Vašich dojmů za fakta velmi slušně upozornil Jirka Nývlt, odbyl jste ho tím, že na fóru si přece můžete psát své názory. Já dodávám - pište, ale nevydávejte je za fakta. Ale pak se nedivite, že se Vám na Vaše příspěvky dost často nedostává reakcí, které byste si přál. Určitě nejsem sám, koho unavuje ve Vašich příspěvcích oddělovat pravdivé jádro od Vašich dedukcí.

Aby nevznikla mýlka: docela věřím tomu, že jste tu otázku myslel ve vší slušnosti, a že jste nikomu nic nechtěl podsouvat. Že jste o tom byl sám přesvědčen, že ta debata proběhla nebo měla proběhnout. To ale bohužel na předchozím odstavci nic nemění.

Má odpověď tedy je: to, co jsem napsal tady na fóru, jsem v podstatě doslova poslal starostovi mailem. On mi poděkoval, a řekl, že to vezme v úvahu při hledání nových míst na kontejnery. Jak to dopadlo, to ještě nevím, neměl jsem čas a příležitost to zjišťovat. O tom, co Vás tak pálí - tj. sběr papíru i mimo kontejnery - debata probíhá, ale opravdu po mně nechtějte, abych tady na fóru zatepla vypisoval, s kým jsem se kdy o čem a s jakým výsledkem bavil u piva. Už proto ne, že by se pak se mnou asi brzo každý bavit přestal. Neutuchajícím veřejným popoháněním tady na fóru té debatě pramálo pomůžete.
pavel píše:Já tedy předpokládám, že debata o větším zpřístupnění sběrného dvora je čistě formalitou, že je to samozřejmě v plánu a debaty zde na foru mají jediný účel - předvést veřejnosti že nejde o nějakou jednoduchou záležitost. Vy jste pěkní filutové vám řeknu. Naoko tady na foru děláte fóry a tvrdíte, že žádný sběrný dvůr ani neexistuje, a zatím jeho otevření potichounku připravujete a určitě se vší slávou.
Já jsem totiž objevil váš volební program!!!
A tam jsem ten váš tajný plán našel! Snad se nebudete zlobit že ho tady zveřejním.

Ve volebním programu "Chýně pro všechny" je to schované v sekci "Vedení obce"
Odpadové hospodářství
Umožníme občanům ukládat tříděný odpad ve sběrném dvoře, zaměříme se na zefektivnění odvozu bioodpadu.

http://www.chyneprovsechny.cz/pages/program.php
Odpovím citací:
Srneček píše:Odpadové hospodářství obce je ale v neustálém pohybu a tak jistě dojde i na rehabilitaci našeho sběrného místa, respektive na přeměnu sběrného místa na sběrný dvůr s patřičným zázemím a rozumnou otvírací dobou.
A doplním: těžko to bude tento nebo příští týden. Pokud většina chýňských občanů vyjádří přesvědčení, že přeměna sběrného místa na sběrný dvůr je prioritou číslo jedna a nejpalčivějším problémem obce, může to možná být vcelku brzy. Já o tom ale mám své pochybnosti.

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Jiné možnosti likvidace tříděného odpadu a hlavně papíru

Příspěvek od pavel » 19 úno 2012, 11:12

Ano, svůj dotaz jsem napsal na základě vašeho příspěvku, cituji jeho část: "... Slíbil jsem starostovi, že mu do pondělka dám vědět, co vyplynulo z průzkumu. Pokud se tu tedy neobjeví nějaké nové, nečekané názory a nápady, napíšu mu asi toto: ... "
Jak jste sám potvrdil tak tato mailová komunikace proběhla a starosta na Vaše vstupy zareagoval tak jak jste popsal. Co podle Vás někomu podsouvám? Debata snad nemusí vždy znamenat schůzku, souhlasíte se mnou? Debaty jsou třeba i výměny názorů na tomto foru. Ale jestli to proběhlo na schůzce nebo mailem snad není důležité, nebo snad ano? Byl jsem zvědavý na výsledek a slušně jsem se zeptal. Stačilo prostě odpovědět třeba:
- ještě nemáme žádné finální rozhodnutí nebo
- obsah této debaty není zatím určen pro veřejnost
- nebo něco jiného.

Citovaný volební slib vašeho sdružení je velice jasně formulován, nekompromisně a jednoznačně říkáte "umožníme". Z celé dosavadní komunikace na tomto foru je ale evidentní, že paradoxně ukládání odpadu do sběrného dvora zvažujete až jako poslední případnou alternativu. Místo toho momentálně přemýšlíte o úplně jiném řešení prostřednictvím odkládání papíru v základní škole.
Co je dále evidentní, že opět neřešíte problém s odpadem komplexně. Ještě tu například máme plasty. Ty nám asi v základní škole nevezmou. Takže zase je vymýšlen systém, kdy jednu věc povezu na místo A a jinou věc povezu na místo B a navíc v jinou dobu. Tady si tedy dle svého stylu dovolím předpokládat, že plasty ve škole brát nebudou. Nebo ano? To byste nás všechny příjemně překvapili.

Tento přístup je přesně to, co jsem měl na mysli v jednom ze svých předchozích příspěvků - vy tady po svém opět vymýšlíte kolo. Místo toho abyste jednoduše zkopírovali fungující systém, který je osvědčen, troufnu si odhadnout, v 95% obcí v Čechách

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů