bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Cizák » 17 úno 2012, 20:04

______________________________________________________________
"Usnesení č. 11/2012 zastupitelstva obce Chýně ze zasedání
zastupitelstva konaného dne 15.2.2012

Zastupitelstvo obce
schvaluje
a) bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace vč. čerpadel a dalšího vybavení (bez elektrického ovládání) do vlastnictví obce od všech majitelů těchto zařízení, u kterých je dosud v jejich vlastnictví, pokud tím budou souhlasit"

______________________________________________________________
Tomu nějak nerozumím...
Jak bude probíhat připadna údržba čerpadel a jímek pokud nějaká bude?
Jak se změní cena stočného?
Pokud nechci předat obci jímku a čerpadlo budu platit cenu za stočné sníženou o náklady na údržbu/výměnu čerpadel?

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od kryglik » 18 úno 2012, 08:59

Neskutecne! To co predminule vedeni zpackalo a minule vedeni nebylo schopne provest, tak se konecne podarilo?

Cena co se ted plati za vodu je v cele obci stejna - takze ti co jimku nevlastni maji znacnou vyhodu. My si tu musime platit veskere opravy a nakupy vlastnich cerpadel sami... Velmi rad jim tu nesmyslnou jimku (jsme na kopci!) predam.

Pokud nechci předat obci jímku a čerpadlo budu platit cenu za stočné sníženou o náklady na údržbu/výměnu čerpadel?
A proc bys ji nechtel predat???

Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Cizák » 18 úno 2012, 11:43

Předpokládám, že se jedna o převzetí několik set jímek a čerpadel. Mam obavy že se bude muset podstatně navýšit cena.
Propláchnuti jímky 2x ročně, údržba čerpadla 1x ročně jsou podmínkou pro spolehlivou funkci čerpadla.
Ke každému čerpadlu patři taky řidiči elektronika, která má taky vliv na životnost čerpadla. Kdo se bude o tohle starat a jak?
Kazdy se stára o svůj majetek zodpovědně. Jak to bude, až se to předa obci?

Osobně bych uvítal předáni všech jímek majitelům domu. A každý se o to postará sám...
A obci se taky uleví.

Mydlan

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Mydlan » 18 úno 2012, 17:27

Jen prosím o vysvětlení, naší společnou kanalizační šachtu + čerpadlo (tady na Hájích) která
je v našem osobním majetku te´d můžeme nějak oficiálně předat jen tak zdarma obci a ona se
nám o to bude starat? respektive když se třeba pokazí tak vytáhne x tisíc na opravu či výměnu a
zatáhne to ze svého? Nějak v tom nemám jasno, není někde nějaké vysvětlení - popis - podmínky,
jestli to chápu dobře?

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od pavel » 18 úno 2012, 18:27

Zatím schází nějaké podrobnosti. Taky se mi nějak nezdá že bych měl prostě jenom tak někomu předat ne zrovna levné zařízení, které jsme zaplatili.
Opravy těch čerpadel nejsou levné. Navíc se dost často rozbíjí když to člověk nejmíň potřebuje - víkend, svátky a podobně. No jestli to obec chce převzít tak je to sympatické.
Jsem zvědavý jak se to bude řešit právně - ta jímka v zemi to bude něco jako věcné břemeno a kdokoli kdykoli tam na to může přijít?
Mám v čerstvé paměti jiný nedávný případ. V nových lokalitách jsme museli zainvestovat do kabelové televize. A pak ji obec někomu prodala, za celkem směšné peníze. Takže jsme ty peníze vlastně vyhodili oknem, podle mě to byl takový malý podvod.
Jestli se to samé stane i v tomto případě tak se také za pár let může stát že někdo zazvoní na zvonek s tím, že si jde pro to "svoje" čerpadlo

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od kryglik » 18 úno 2012, 19:43

pavel píše:Zatím schází nějaké podrobnosti. Taky se mi nějak nezdá že bych měl prostě jenom tak někomu předat ne zrovna levné zařízení, které jsme zaplatili.
Opravy těch čerpadel nejsou levné. Navíc se dost často rozbíjí když to člověk nejmíň potřebuje - víkend, svátky a podobně. No jestli to obec chce převzít tak je to sympatické.
Jsem zvědavý jak se to bude řešit právně - ta jímka v zemi to bude něco jako věcné břemeno a kdokoli kdykoli tam na to může přijít?
Mám v čerstvé paměti jiný nedávný případ. V nových lokalitách jsme museli zainvestovat do kabelové televize. A pak ji obec někomu prodala, za celkem směšné peníze. Takže jsme ty peníze vlastně vyhodili oknem, podle mě to byl takový malý podvod.
Jestli se to samé stane i v tomto případě tak se také za pár let může stát že někdo zazvoní na zvonek s tím, že si jde pro to "svoje" čerpadlo
Kabely, co jsme si platili, vlastni obec - a pronajima je - pokud je mi znamo... Ne ze bych byl zastance toho, ze jsme si to museli kupovat (musi si ted lidi dole v obci kupovat kabel kabelovky? pochybuju - ale to je na jine vlakno)...

Taky by mne zajimaly detaily - dole v obci to tak udajne funguje, pokazi-li se to, oprava je na tom kdo aktualne spravuje vodovni rad (obec jej pronajima). Nicmene i my jsme jiz investovali nemale penize a ty nam asi tezko nekdo vrati. Fer by bylo zpetne vratit nase zbytecne preplacene stocne, ale to je nejspis utopie (lze-li to vubec nejak pravnicky provest)...

Mydlan

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Mydlan » 19 úno 2012, 09:02

Asi se shodneme tedy všichni na tom, že nám chybí vysvětlující informace.

Tak jako vždy by mohl pomoci Srneček, jako správně fungující "informační spojka".

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Srneček » 19 úno 2012, 11:46

hoši, hoši, nemám moc času, ale dobrá, něco Vám tedy řeknu :D

Jak už tady psal Kryglík, je potřeba narovnat vztahy - dole v obci jsou jímky spravovány obcí, respektive 1.Vodohospodářskou, která má vodovodní řad od obce v nájmu a provozuje ho. Nová zástavba si své jímky zřizuje, opravuje a udržuje sama (jen malá vsuvka - dole v obci 1.Vodohospodářská řeší pouze havarie jímek, udržbu neprovádí a pokud se prokáže , že čerpadlo bylo poškozeno např. spláchlou mincí do odpadu, hradí opravdu majitel nemovitosti). Stočné se počítá pro celou obec jednotně, jsou v něm tedy vlastně zahrnuty i náklady na opravu jímek dole v obci. Než se ale začnete bouřit uvědomte si, že je opravdu těžké tentoo oříšek rozlousknout a narovnat....dokonce jsem se včera v rámci masopustního veselí dozvěděl, že je klidně možné, že v rámci zákonů,vyhlášek, předpisů (či čeho vlastně) mají být už dávno jímky dole v obci ve vlastnictví jednotlivých majitelů nemovitostí, čímž by se vlastně celý problém celkem vyřešil.

A teď k věci:
Jsou vlastně dvě možnosti sjednocení systému.

1. předat všechny přípojky a jímky (tady musím ještě odbočit - elektrická výstroj jímek je i dole v obci ve vlastnictví majitelů nemovitostí a zřízení, opravy a napájení řeší jen oni) do vlastnictví majitelů nemovitosti. Toto řešení by mi přišlo nejčistší, bohužel ale zatím naráží na předpokládanou nechuť majitelů nemovitostí přebírat něco, co jim přinese jen starosti a právní nemožnost je ktomuto kroku přimět. (Pokud ale existuje nějaká právní norma, která by tento úkon posvětila, pak by byla situace jiná - budem to muset zjistit)

2. převzít všechny přípojky do vlastnictví obce, která by uzavřela s provozovatelem vodovodů a kanalizací smlouvu na údržbu všech čerpacích jímek (bez elektrických rozvodů) v obci, což sebou přináší další problémy, které už tady byly ventilovány, nebo ještě ventilovány budou

V současné době vlastní obec přibližně půlku čerpacích jímek a druhá půlka je ve vlastnictví majitelů nemovitostí (specialitou je lokalita Vyhlídka, kde má obec ve vlastnictví megajímku s megačerpadly do které jsou splašky z Vyhlídky sváděny samospádem)
Srneček

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Srneček » 19 úno 2012, 11:59

pavel píše: Mám v čerstvé paměti jiný nedávný případ. V nových lokalitách jsme museli zainvestovat do kabelové televize. A pak ji obec někomu prodala, za celkem směšné peníze. Takže jsme ty peníze vlastně vyhodili oknem, podle mě to byl takový malý podvod.
Je nutné ale poznamenat, že peníze za kabelové rozvody jste platili firmě Oxes, tj. peníze jste dobrovolně vyhodily oknem rovnou do šrajtofle této firmy, ne do obecní kasy.
Srneček

Mydlan

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Mydlan » 19 úno 2012, 12:02

Děkujeme Srnečku za příspěvek, ochotu a čas nám to trošičku objasnit.
Z toho zápisu jsem tomu vůbec nerozuměl, nás "tady nahoře" se to tedy netýká
a jde jen o "dolňáky" :).

Díky

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Srneček » 19 úno 2012, 12:16

No moment, týká se to přeci všech, stočné platí všichni a převzetí/nepřevzetí jímek se do něj promítne a v případě, že bude postupováno dle usnesení ze zasedání, tak brzy dostanete dopis s výzvou abyste svoují jímku s čerpadlem předali obci - což je přeci určitý zásah do suverenity majitele nemovitosti....další možný problém by byl, pokud bys chtěl postavit další baráček na Hájích a sotva bys dobudoval a zkolaudoval přípojku včetně jímky a čerpadla, předal bys jí zdrama obci - tohle mi přijde taky trochu citlivé téma. Hm, další problém může být kvalita čerpadel, některé bytové domy si tam nově instalovali nějaká super čerpadla s mělnícím zařízením, která sešrotuje i trenky a teď si představ, že takové čerpadlo předají, v průběhu času bude vyměněno za méně výkoné a následně se zasekne vhozeným spodním prádlem a po majiteli nemovitosti bude provozovatel chtít úhradu za poškození čerpadla....no, nebude to jednoduché.
Srneček

Mydlan

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Mydlan » 19 úno 2012, 12:30

Nějak to nechápu..., respektive nevím co s tím...
Chápu to dobře, že to tedy ikdyž jsme na Hájích můžeme také s nějakou smlouvou předat. Budeme si to čistit a servisovat sami, ale pak v případě, že čerpadlo zámává pápá, tak nasviští "nějaký vodohospodář", pěkně pozdraví a s úsměvem zdarma namontuje novou mašinu?

Cizák
Příspěvky: 28
Registrován: 21 úno 2011, 20:45

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Cizák » 19 úno 2012, 13:20

Tak to muže dopadnout jako z pojišťovnou - platíte pravidelně, poctivě nemalou částku a až se něco stane, tak z toho skoro nic nedostanete...
Ovšem, je to jen můj názor. Jsem si svoje čerpadlo zaplatil ze svého a rad se o to taky sám postarám.

Mydlan

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Mydlan » 19 úno 2012, 14:44

počkáme na ten dopis z obce, jak píše Srneček, pak se rozhodneme

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: bezúplatné převzetí jímek tlakové kanalizace...

Příspěvek od Srneček » 19 úno 2012, 15:19

Mydlan píše:Nějak to nechápu..., respektive nevím co s tím...
Chápu to dobře, že to tedy ikdyž jsme na Hájích můžeme také s nějakou smlouvou předat. Budeme si to čistit a servisovat sami, ale pak v případě, že čerpadlo zámává pápá, tak nasviští "nějaký vodohospodář", pěkně pozdraví a s úsměvem zdarma namontuje novou mašinu?
Jo, je to tak - usnesení se týkalo právě jímek co jsou na Hájích, Kamenici, Kališti atd. a pokud by se to sjednotilo a chodilo by to jako tady dole, tak pak by to mělo být jak píšeš - nejde Ti čerpadlo, zavoláš provozovateli on přijede, vyčerpá jímku, zjistí závadu a čerpadlo opraví, nebo vymění. V případě, že tam ale najde závadu, která vznikla tvým zaviněním, tak Ti pošle fakturu za opravu. Pokud bude závada na "straně čerpadla" tak se jeho oprava teoreticky promítne do stočného na další rok...tak nějak. Vydělat se na tom nedá, tlaková kanalizace prostě něco stojí, jde spíš jde o to nastavit jednotný systém.
Srneček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů