Změna v příjmech obce z daní

Máte nápad, připomínku, dotaz k chodu obce?
luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od luky » 24 črc 2012, 16:43

V novinách píšou jak se od příštího roku mění příjmy obcí z daní a jak na tom malý obce vidělaj. Čet sem o podobně velkejch vesnicích kolem dvou tří tisíc obyvatel jako je Chýně a že jim to prý přinese kolem pěti milionů navíc. Něco takového říkala i Věra Kovářová. Tak sem se chtěl zeptat co to přinese Chýni a co z toho plyne pro obyvatele. Jestli se díky tomu plánujou nějaký nový potřebný stavby. Třeba další rozšíření školky, nová škola nebo další etapa chodníků? Co obec připravuje?

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Jiří Nývlt » 24 črc 2012, 17:12


Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Palat » 25 črc 2012, 20:48

Právě touto dobou doděláváme ve finančním výboru analýzu finanční situace obce. Bude se to diskutovat na přístím zastupitelstvu. Otázka zvýšení příjmů díky změně RUD tam určitě taky bude probírána. Zároveň bude (snad) do příštího zastupitelstva hotové vyhodnocení dotazníkového šetření, které by mělo posloužit jako vodítko pro určení priorit. Proto doufám, že se dostane na přetřes právě i výhled investičních akcí obce v blízké budoucnosti.

Co se mě týče, byl bych určitě pro další rozšíření školky, a pro další etapu "revitalizace centra", ted opravy chodníků a přilehlé infrastruktury. Ale rozhodnutí záleží na zastupitelích a starostovi.

Pro tuto chvíli mějte prosím strpení - až analýzu financí doděláme a odprezentujeme ji na zastupitelstvu, bude z ní nějaký užitečný výcuc určitě k dispozici, snad jako článek na obecních stránkách. A výsledek diskuse na zastupitelstvu bude samozřejmě taky k dispozici jako zápis.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Srneček » 29 črc 2012, 00:19

Palat píše: Co se mě týče, byl bych určitě pro další rozšíření školky, a pro další etapu "revitalizace centra", ted opravy chodníků a přilehlé infrastruktury. Ale rozhodnutí záleží na zastupitelích a starostovi.
Obec je povinna zajistit podmínky pro plnění povinné
školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na
jejím území. Za tím účelem buď zřídí svou
základní školu, nebo se postará o plnění povinné
školní docházky v základní škole zřizované jinou
obcí nebo svazkem obcí.


Dále je povinna zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání
v posledním roce před zahájením povinné
školní docházky pro děti s trvalým pobytem na
území obce.


Z čehož jasně vyplývá, že je nutné veškerou sílu investovat do ZŠ a ne do MŠ.
Srneček

Mydlan

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Mydlan » 31 črc 2012, 11:38

Srnečku do první třídy ZŠ se přihlásilo 5 dětí, v mateřské školce odmítli snad 60 dětí.
Proč je ZŠ větší priorita než MŠ?

luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od luky » 31 črc 2012, 12:54

Mydlan píše:Srnečku do první třídy ZŠ se přihlásilo 5 dětí, v mateřské školce odmítli snad 60 dětí.
Proč je ZŠ větší priorita než MŠ?
Kde jste slyšel, že se do první třídy přihlásilo jen 5 dětí? Já myslel, že jen 5 dětí je v pátý třídě?
I já sem zastánce výstavby nejdřív školy, pak školky a pak teprve nějakejch chodníků a dalších vylepšeníček. Těch šedesát prťousů co nevzali do školky bude obec za pár let muset vzít do školy. U školky se z toho může vymluvit u školy ne, tak co pak bude dělat? Stavba školy není akce na rok. Příprava, sehnání pěněz, stavba to budou aspoň tři roky. Proto hlasuje pro školu. Chcete aby se do chýně lidi hlásili, ale to je potřeba jim tu školu a školku zajistit, aby měli kam dát děti. Jinak budou všichni alibisticky přihlášení v praze, aby jim tam děti do školy museli vzít nebo se nakonec ještě do tý prahy budou přehlašovat. Nejlepší by bylo prodat nějakej obecní majeteček, třeba hřiště jak myslím navrhoval mydlan a z těch peněz a zvýšenejch daní platit školu a školku. Ale rozumně. Školku kontajnerovou za dva míče jako to dělaj jinde a ne šestimilionovej luxus a školu taky rozumně. Nehledět na krásno, ale na účelno a peníze. Jsem chudý tam si žádnej luxus nemůžem dovolit.

luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od luky » 31 črc 2012, 13:05

Palat píše: Zároveň bude (snad) do příštího zastupitelstva hotové vyhodnocení dotazníkového šetření, které by mělo posloužit jako vodítko pro určení priorit. Proto doufám, že se dostane na přetřes právě i výhled investičních akcí obce v blízké budoucnosti.
Mě bylo zajímalo, proč nebyla v dotazníkový akci uvedena škola jako jedna z možností k výběru? Místo toho tam byl dům pro důchodce, kterej zřejmě v chýni rozhodně velkou prioritou není. Ona vůbec formulace některejch dotazů byla prachpodivná.
Jo A taky by mě zajímalo co tak dlouho trvá na vyhodnocení? Dyť to musí mít schopnej člověk za den hotový.

Iva
Příspěvky: 59
Registrován: 10 kvě 2011, 18:37

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Iva » 31 črc 2012, 13:14

Předností musí bejt školka.

Mydlan

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Mydlan » 31 črc 2012, 13:53

Asi všichni si uvědomujeme, že důležité je obojí, jak MŠ tak ZŠ, zastávám názor že obě dvě
věci by měli jít na prvním místě ruku v ruce. Pokud obci připadnou od příštího roku peníze
navíc, je to jenom dobře.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Srneček » 31 črc 2012, 14:50

Mydlan píše:Srnečku do první třídy ZŠ se přihlásilo 5 dětí, v mateřské školce odmítli snad 60 dětí.
Proč je ZŠ větší priorita než MŠ?
Už to tu v podstatě napsal Luky....
Obec se má postarat o povinnou školní docházku svých dětí. V případě, že nemá dostatečné kapacity, musí uhradit provozní náklady, které na "její" dítě musí vynaložit jiná škola. Vzhledem k tomu, že se v Chýni rodí přibližně dvě třídy dětí ročně a školní povinná docházka je devět let, potřebujeme mít školu o kapacitě 18 tříd, což nemáme.
Obec se ale také musí postarat o předškolní vzdělávání - jeden rok před nástupem do základní školy. Vzhledem k tomu, že má naše MŠ kapacitu 70 dětí a každý rok se jich rodí přibližně 50, jsme schopni dostát povinnosti na předškolní jednoroční vzdělávání.
Z pohledu obce by to tedy mělo být jasné, MŠ se nemůže rozšiřovat na úkor rozšiřování ZŠ, nepopulární, ale jasné. Jakmile bude ZŠ o dostatečné kapacitě, můžeme se vrhnout na zajištění míst i pro další děti do MŠ.
Srneček

Mydlan

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Mydlan » 31 črc 2012, 20:54

Základní škola v Chýni o 18-ti třídách, kdy je toto realizovatelné?

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Srneček » 31 črc 2012, 21:36

Za pomoci dotace, třeba za 6 let????? Nevím...
Ale musíme se přeci o to alespoň pokusit a na to budem potřebovat hodně peněz - proto bych byl v rozšiřování MŠ hodně opatrnej.
(nemusí to být nová škola o osmnácti třídách, dají se do toho započítat i stávající třídy ve staré ZŠ a vůbec osmnáct je maximum, pro začátek by mohlo stačit třeba devět...ale musí se začít)
Srneček

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Palat » 01 srp 2012, 00:13

Jo, uznávám, že ve svém komentáři na začátku jsem na ZŠ pozapomněl. Tedy nepozapomněl, ale je to investice, která je v tuto chvíli mimo možnosti obce. A s dotacemi to zatím taky nevypadá moc dobře. Jediná šance snad je dožadovat se u MŠMT. Vybudování plnohodnotné ZŠ přijde podle mě řádově na 50 MKč, a to jsem asi dost levný - stavaři mezi diskutujícími mě určitě opraví. Na to by obec při absolutním zastavení všech ostatních investičních akcí šetřila v nejlepším případě tak sedm let. Proto si myslím, že je nejprve třeba najít nějaký rozumný zdroj financování, než se o investici do školy začne konkrétně uvažovat. Ale jinak souhlasím se Srnečkem, že je třeba začít. Urbanistická studie umístění ZŠ byla schválena zastupitelstvem, teď je na čase řešit projekt. A samozřejmě se aktivně snažit zjistit, jak by šlo školu financovat.
luky píše:Mě bylo zajímalo, proč nebyla v dotazníkový akci uvedena škola jako jedna z možností k výběru? Místo toho tam byl dům pro důchodce, kterej zřejmě v chýni rozhodně velkou prioritou není. Ona vůbec formulace některejch dotazů byla prachpodivná.
Jo A taky by mě zajímalo co tak dlouho trvá na vyhodnocení? Dyť to musí mít schopnej člověk za den hotový.
Ano, škola v možnostech k výběru chyběla. Je to chyba, a nikdo z lidí, kteří měli dotazník k připomínkování před uveřejněním, si toho nevšiml. (Jedním z nich jsem byl i já, takže vina padá i na mě. Byli to ale také např. všichni zastupitelé - sorry Srnečku, že sem Tě prásk' :roll: ). Nicméně v rámci možnosti "Jiné" se lidi mohli vyjádřit k dalším aktuálním problémům, a škola tam jednoznačně figuruje, navíc "prosvítá" i dalšími otázkami, takže v dotaznících určitě je o problému školy slyšet.
Vyhodnocení je připraveno, bude se vbrzku prezentovat zastupitelům, a následně se samozřejmě i zveřejní. Luky, při vší úctě, za den hotový? Asi nemáte představu, co to je zpracovat cca 250 dotazníků. Jen přepsání komentářů z papírových dotazníků do elektronické formy zabralo spoustu času! A naklikání odpovědí z papírových dotazníků do elektronických další hodiny. A pak, automatický systém zpracování elektronických dotazníků vychrlí nesetříděnou změť grafů, textů a tabulek v počtu výrazně převyšujícím sto stran. Tohle zpracovat a udělat z toho nějaký výstup, to je na den práce tak možná pro Supermana. (Aby to nevypadalo, že se chlubím cizím peřím - já jsem to zpracování nedělal, jen jsem o tom slyšel barvitě vyprávět.)

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od tučňák » 01 srp 2012, 07:33

Plně souhlasím s názorem Ondřeje Jelínka. Prioritou by měla být výstavba školy. Přesně jak píše Ondřej, obec má povinnost ze zákona zajistit dětem školní docházku a asi nikdo nechceme, aby děti i z prvního stupně museli jezdit někam na Zličín nebo do Stodůlek, protože v Chýni se do školy nevejdou a v okolních obcích bude plno. Přesně jak bylo napsáno. Těch 50 nepřijatých dětí + ovšem nějakých 50 co ve školce jsou + ty co chodí do školky jinde nebo jsou doma půjdou během následujících 3 let do školy. Času už moc nezbývá.
Pokud je problém finanční, je možno stavbu školy rozdělit do dvou etap. Pavilon 1. stupně a následně teprve pavilon 2. stupně.

Pokud čísla o počtu dětí nepřijatých a přijatých do školky nejsou přesná, odhadoval jsem je, omlouvám se.

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna v příjmech obce z daní

Příspěvek od Jiří Nývlt » 01 srp 2012, 10:17

Shledávám školu též jako prioritu č. 1.
A to i bez dotazníkového šetření.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů