Dopravni predpisy

Háje, Kamenice, Kaliště, Vyhlídka, Slunečné údolí, Bemett, Nová Chýně... Jak se nám tu bydli?
Odpovědět
Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 11 čer 2010, 09:41

ovcak píše: Tak na tohle bych ti nedoporučoval se spoléhat. Pokud někdo vyjede z ulice Ke Skále na Rudenskou směr do centra obce a bude spoléhat, že ten co jede z centra obce a nebliká pojede taky do ulice Ke Skále, tak to brzy bude mít spočítaný :D Protože nikdo kdo pokračuje na Rudnou nebliká doleva. Viník nehody bude stoprocentní....ten kdo jede z vedlejší silnice. :shock:
Ano, plně souhlasím. Já vím, jaká je situace a kolik řidičů používá správně blinkry, když jsem na vedlejší, vždy dám přednost těm na hlavní i v případě, že to dle jejich blinkrů vypadá, že mi nebudou křížit směr. Už jsem to psal v předchozím příspěvku, ale předběhl jsi mě.
Protože nikdo kdo pokračuje na Rudnou nebliká doleva: ano, to je bohužel těch 95% řidičů, možná nakonec víc. Smutné, co?

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 11 čer 2010, 09:45

Dodatek: ano, viník bude 100% ten chudák jedoucí z vedlejší [oprava], ale spoluviníkem bude rovněž i ten, který dával špatné znamení o změně směru jízdy (v tomto případě nedával žádné).
I z tohoto hlediska bych radil hříšníkům ty blinkry používat, i když si třeba myslí, jaká je to frajeřina ;). Já myslím, že zmáčknout tu páčku pod volantem není zas tak nic složitého a únavného.

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kryglik » 11 čer 2010, 10:04

kubajs píše:
pavel píše:Já si to vytisknu a budu vozit sebou v aute
Vy si z toho děláte srandu, ale v provozu to zas taková sranda není, hlavně když vezmu v potaz, že někteří řidiči, i když jsou na vedlejší, se spoléhají pouze na znamení o změně směru jízdy druhého řidiče (což je samozřejmě špatně). Takovíhle řidiči vjedou s klidem z vedlejší na hlavní v domění, že druhý řidič jim nekříží směr jízdy a ejhle, bum a je vyděláno ;). Vina bohužel na straně toho, který vjel z vedlejší, i když spoluvinu měl i ten, který dával špatné znamení o změně směru jízdy.
Blinkry nejsou na autě namontovány pro srandu! Já vím, že je to v dnešní době velká frajeřina, nepoužívat je... Viděl jsem mnoho řidičů, kteří nepoužívají blinkry vůbec.
Kryglík: učivo autoškoly, hledat se mi nechce, ale zamysli se nad tím, dává to celkem smysl z logického hlediska.
Jinak ty dodatkové tabulky jsou umístěny naopak, než jsem psal. Ale to je jen detail ;).

Logicke mi to prijde, ale to jeste nic neznamena... Ja to docela googlil a nic nenasel, prave. A radeji mam overena fakta :)

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 11 čer 2010, 10:44

361/2000 Sb.

ZÁKON
ze dne 14. září 2000

o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

(zákon o silničním provozu)
Přílohy
o provozu.doc
(805.5 KiB) Staženo 264 x
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 11 čer 2010, 10:55

§ 30
Znamení o změně směru jízdy

(1) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

(2) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.

(3) Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi vozidlo vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením. Paží ohnutou v lokti nahoru se dává znamení o změně směru jízdy na opačnou stranu. Vyžadují-li to okolnosti, zejména není-li znamení dávané směrovými světly nebo paží dostatečně viditelné například pro šířku nákladu nebo za snížené viditelnosti, musí se dávat znamení jiným zřetelným způsobem, například způsobilou a náležitě poučenou osobou. Jinak smí řidič provést zamýšlený jízdní úkon jen tehdy a takovým způsobem, aby nebyli ohroženi ani omezeni ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích.

(4) Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí. Znamení o změně směru jízdy paží se dává jen před započetím jízdního úkonu.

(5) Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 11 čer 2010, 11:14

Taky jsem to nenašel. Spíš to bude někde v sekci jízda křižovatkou. Nicméně z toho textu, který posílaj Ondřej Fingrhut je to i patrné. Pouze tam není psané, že tvar křižovatky upravuje značka. Což zase bude uvedeno někde jinde :(.
Je jasné, že když jedeš po Rudenské směrem na Rudnou kolem hřbitova po hlavní silnici, měníš směr jízdy, i když stále jedeš po hlavní. Musíš v každém případě vyhodit levý blinkr. Směr jízdy neměníš, když jedeš do ulice Ke Skále = jedeš rovně, takže neblikáš. Pokud vyhodíš blinkr vpravo, musíš zabočit do Obloukové, NE jet rovně.
Od mého vynikajícího učitele autoškoly si dobře pamatuju větu: Při dávání znamení o změně směru jízdy se řiďte tvarem křižovatky, který je zakreslený na dodatkové tabulce pod značkou = blikejte podle dodatkové tabulky. Jistě víme, že na dodatkové tabulce je mnohdy zakreslený o dost jiný tvar, než je reálný tvar křižovatky. Bliká se ale právě podle té dotatkové tabulky. Naštěstí se v poslední době celkem standardizuje daná dodatková tabulka: ve většině případů se začala používat ta, která je nově osazena směrem od obce do ulice Ke Skále = samé pravé úhly, právě proto, aby bylo zcela jasné, jak dávat znamení o změně směru jízdy.

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 11 čer 2010, 11:21

Ok, shrňme to, aby to bylo jasnější:
Velmi častá chyba řidičů je, že si myslí, že znamení o změně směru jízdy se dává pouze v případě, kdy se opouští hlavní silnice, nebo se vjíždí na hlavní silnici z vedlejší. To je ale omyl.
Znamení o změně směru jízdy se musí dávat i v případě, kde stále jedete po hlavní (samozřejmě pouze v křižovatce), ale ta mění směr.
Tak je tomu právě ve zmíněné křižovatce na Rudenské, ze které vedou ulice k poště a škole. Když jedete po hlavní = měníte směr jízdy, je nutné dávat znamení o změně směru jízdy (v obou směrech).

PaMi
Příspěvky: 400
Registrován: 15 kvě 2006, 14:24
Bydliště: Chýně

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od PaMi » 11 čer 2010, 11:29

Tak a ještě se navíc musíš podívat, jestli to není německý nebo rakouský auto, protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). Je jasný, že by tady všichni řidiči měli dodržovat naše pravidla, ale buďme realisti...
Pro mě je z toho jediné resumé: když budu vyjíždět z ulice Ke Skále, tak počkám dokud nebude úplně jasné, kam auto jedoucí z Chýně míří (stejně jako jsem to dělal doposud).

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 11 čer 2010, 11:33

PaMi píše:Tak a ještě se navíc musíš podívat, jestli to není německý nebo rakouský auto, protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). Je jasný, že by tady všichni řidiči měli dodržovat naše pravidla, ale buďme realisti...
Pro mě je z toho jediné resumé: když budu vyjíždět z ulice Ke Skále, tak počkám dokud nebude úplně jasné, kam auto jedoucí z Chýně míří (stejně jako jsem to dělal doposud).
Ano, naprosto souhlasím.

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 11 čer 2010, 11:36

je to přesně tak, jak píše Kubajs, když jedete ze staré Chýně do satelitu ( u hřbitova), netřeba blikat, jedete stále rovně (že odbočujete z hlavní na vedlejší nevadí, povinnost blikat není), když jedete ze staré Chýně do Rudné (u hřbitova), je povinnost blikat, protože se silnice stáčí doleva (měníte tedy směr jízdy, to že jste stále na hlavní povinnost blikat neruší)
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Martina2 » 11 čer 2010, 20:55

Pro mě je z toho jediné resumé: když budu vyjíždět z ulice Ke Skále, tak počkám dokud nebude úplně jasné, kam auto jedoucí z Chýně míří (stejně jako jsem to dělal doposud).
Naprosto souhlasím, dělám to taky tak.

Uživatelský avatar
Večernice
Příspěvky: 500
Registrován: 02 bře 2007, 23:39
Bydliště: Chyne

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Večernice » 11 čer 2010, 22:58

PaMi píše:......protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). ...
tak to jsem si podle blikání některých řidičů myslela, že to platí i v Česku. :lol: ovšem uvítala bych, kdyby to tak platilo i u nás, je to rozumnější. :)

beny
Příspěvky: 103
Registrován: 26 zář 2006, 12:45
Bydliště: U Dráhy 325, Chýně

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od beny » 15 čer 2010, 14:01

kubajs píše:Ok, shrňme to, aby to bylo jasnější:
Velmi častá chyba řidičů je, že si myslí, že znamení o změně směru jízdy se dává pouze v případě, kdy se opouští hlavní silnice, nebo se vjíždí na hlavní silnici z vedlejší. To je ale omyl.
Kdybychom si vsichni mysleli,ze je tohle spravne, jak by bylo na krizovatkach "bezpecno" :lol: , samozrejme za "a)" je spravne :wink:

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 15 čer 2010, 14:12

Večernice píše:
PaMi píše:......protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). ...
tak to jsem si podle blikání některých řidičů myslela, že to platí i v Česku. :lol: ovšem uvítala bych, kdyby to tak platilo i u nás, je to rozumnější. :)
no jo, ale pak si tedy představ tu "naší" křižovatku u hřbitova směr Rudná, (že je v cizině) a chceš jet rovně do satelitu a tedy blikáš doprava (a jak poznají ostatní účastníci provozu, že neodbočuješ hned doprava (do Obloukové), ale jedeš rovně (Ke Skále)..... mě ten tuzemský systém (blikám při změně směru jízdy) přijde lepší
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 15 čer 2010, 16:25

Ondřej Fingerhut píše:
Večernice píše:
PaMi píše:......protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). ...
tak to jsem si podle blikání některých řidičů myslela, že to platí i v Česku. :lol: ovšem uvítala bych, kdyby to tak platilo i u nás, je to rozumnější. :)
no jo, ale pak si tedy představ tu "naší" křižovatku u hřbitova směr Rudná, (že je v cizině) a chceš jet rovně do satelitu a tedy blikáš doprava (a jak poznají ostatní účastníci provozu, že neodbočuješ hned doprava (do Obloukové), ale jedeš rovně (Ke Skále)..... mě ten tuzemský systém (blikám při změně směru jízdy) přijde lepší
Přesně tak.
Jinak někdo zmínil, že v Rakousku je to jinak, ale moc se mi to mu nechce věřit. Nemáte nějaký podklad pro Rakousko? Podle mě se tam před průjezdem křižovatkou bliká stejně jak u nás.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 41 hostů