Dopravni predpisy

Háje, Kamenice, Kaliště, Vyhlídka, Slunečné údolí, Bemett, Nová Chýně... Jak se nám tu bydli?
Odpovědět
Uživatelský avatar
Večernice
Příspěvky: 500
Registrován: 02 bře 2007, 23:39
Bydliště: Chyne

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Večernice » 15 čer 2010, 18:45

Ondřej Fingerhut píše:
Večernice píše:
PaMi píše:......protože tam to mají tak že jedeš po hlavní NEBLIKÁŠ (i když se kroutí jak had), odbočuješ z hlavní BLIKÁŠ (i když pokračuješ rovně). ...
tak to jsem si podle blikání některých řidičů myslela, že to platí i v Česku. :lol: ovšem uvítala bych, kdyby to tak platilo i u nás, je to rozumnější. :)
no jo, ale pak si tedy představ tu "naší" křižovatku u hřbitova směr Rudná, (že je v cizině) a chceš jet rovně do satelitu a tedy blikáš doprava (a jak poznají ostatní účastníci provozu, že neodbočuješ hned doprava (do Obloukové), ale jedeš rovně (Ke Skále)..... mě ten tuzemský systém (blikám při změně směru jízdy) přijde lepší
začneš blikat o pár vteřin později :D
jojo, já vim, chtělo by to zdůraznit vodorovnýma směrovýma šipkama (možná) :)

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Jiří Nývlt » 16 čer 2010, 09:10

kubajs píše: Jinak někdo zmínil, že v Rakousku je to jinak, ale moc se mi to mu nechce věřit. Nemáte nějaký podklad pro Rakousko? Podle mě se tam před průjezdem křižovatkou bliká stejně jak u nás.
Můžu potvrdit, že to tak je i ve Švýcarsku.

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Jiří Nývlt » 16 čer 2010, 09:25

:character-marge:
Večernice píše: začneš blikat o pár vteřin později :D
jojo, já vim, chtělo by to zdůraznit vodorovnýma směrovýma šipkama (možná) :)
:character-marge:

Eua jako vždy konstruktivní. :D :lol: :happy-jumpeveryone:

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 16 čer 2010, 09:27

Jiří Nývlt píše:
kubajs píše: Jinak někdo zmínil, že v Rakousku je to jinak, ale moc se mi to mu nechce věřit. Nemáte nějaký podklad pro Rakousko? Podle mě se tam před průjezdem křižovatkou bliká stejně jak u nás.
Můžu potvrdit, že to tak je i ve Švýcarsku.
Jak tak? Jako u nás anebo jako (údajně) v Rakousku? :)
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Jiří Nývlt » 16 čer 2010, 09:43

Ondřej Fingerhut píše:
Jiří Nývlt píše:
kubajs píše: Jinak někdo zmínil, že v Rakousku je to jinak, ale moc se mi to mu nechce věřit. Nemáte nějaký podklad pro Rakousko? Podle mě se tam před průjezdem křižovatkou bliká stejně jak u nás.
Můžu potvrdit, že to tak je i ve Švýcarsku.
Jak tak? Jako u nás anebo jako (údajně) v Rakousku? :)
Jak v Rakousku. Sry.

Uživatelský avatar
Večernice
Příspěvky: 500
Registrován: 02 bře 2007, 23:39
Bydliště: Chyne

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Večernice » 16 čer 2010, 16:27

Jiří Nývlt píše::character-marge:
Večernice píše: začneš blikat o pár vteřin později :D
jojo, já vim, chtělo by to zdůraznit vodorovnýma směrovýma šipkama (možná) :)
:character-marge:

Eua jako vždy konstruktivní. :D :lol: :happy-jumpeveryone:
..konstruktivní tak jak např. i ve Švýcarsku :)

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 31 črc 2010, 15:23

kryglik píše:
kubajs píše:
pavel píše:Já si to vytisknu a budu vozit sebou v aute
Vy si z toho děláte srandu, ale v provozu to zas taková sranda není, hlavně když vezmu v potaz, že někteří řidiči, i když jsou na vedlejší, se spoléhají pouze na znamení o změně směru jízdy druhého řidiče (což je samozřejmě špatně). Takovíhle řidiči vjedou s klidem z vedlejší na hlavní v domění, že druhý řidič jim nekříží směr jízdy a ejhle, bum a je vyděláno ;). Vina bohužel na straně toho, který vjel z vedlejší, i když spoluvinu měl i ten, který dával špatné znamení o změně směru jízdy.
Blinkry nejsou na autě namontovány pro srandu! Já vím, že je to v dnešní době velká frajeřina, nepoužívat je... Viděl jsem mnoho řidičů, kteří nepoužívají blinkry vůbec.
Kryglík: učivo autoškoly, hledat se mi nechce, ale zamysli se nad tím, dává to celkem smysl z logického hlediska.
Jinak ty dodatkové tabulky jsou umístěny naopak, než jsem psal. Ale to je jen detail ;).

Logicke mi to prijde, ale to jeste nic neznamena... Ja to docela googlil a nic nenasel, prave. A radeji mam overena fakta :)
V učebnicích autoškoly podobný případ půjde najít.
Ale je to třeba i zde:
http://simane.cz/ShowTest.php?id=17
13. bod. Modré auto jede po hlavní (to že jede po hlavní je samozřejmě irelevantní) a má spravně zapnutý levý blinkr, neboť mění směr jízdy vlevo).
To samé platí v uvedených křižovatkách v Chýni.
Stručně a jasně, řidič motorového i nemotorového vozidla (cyklista či třeba jezdec na zvířeti :-) ) musí dát patřičné znamení o změně směru jízdy vždy, když není jasné z tvaru křižovatky, kam pojede, nebo nebo když prostě neprojíždí křižovatkou rovně. Pokud nedá v pravoúhlé křižovatce žádné znamení o změně směru jízdy, znamená to vždy, že jede ROVNĚ. Bez ohledu na to, zda je na hlavní či vedlejší (to je irelevantní). To, zda je na hlavní či vedlejší, pouze upravuje následnou přednost v jízdě, nic jiného. Dávání znamení o změně směru jízdy (= vyhození blinkru) nemá s pojmy hlavní a vedlejší silnice absolutně nic společného. Pouze s tvarem křižovatky.
To rovněž znamená, že pokud dodatková tabulka (tvar křižovatky) odpovídá (aspoň zhruba) tvaru fyzické křižovatky, pak se blinkry používají naprosto stejně, jako kdyby tam vůbec žádná značka, ani dodatková tabulka nebyla.
Nyní musí být vše jasné (crystal clear) a rovněž doufám, že jsem tímto zachránil pár zmařených životů či jen zmačkaných plechů;).
Na závěr pouze to, co je i v testech autoškoly: Řidič vyjíždějící z vedlejší musí dát přednost řidiči jedoucímu po hlavní bez ohledu na jeho případné chybné znamení o změně směru jízdy. To znamená, že na tu hlavní silnici nesmí vjet dříve, než si je 100% jistý tím, že řidič jedoucí po hlavní mu určitě nepřekříží jeho trasu. I když bliká mimo jeho trasu.
Bohužel ale ani toto pravidlo mnoho lidí nezná, a tak i proto je důležité správně blikat / ukazovat.
Kdo výše uvedené nezná či si nedokáže zapamatovat, klidně si to vytiskněte a nalepte do auta tak, abyste tím neomezili výhled z vozidla ;). Cyklisti nechť si to nalepí či napíší centrofixem na čelo (zrcadlově převrácené na způsob nápisu AMBULANCE na sanitkách :) ) a na řídítka namontují zpětná zrcátka, do kterých se vždy v případě nejasností mohou podívat ;).

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kryglik » 31 črc 2010, 16:02

kubajs píše:Ale je to třeba i zde:
http://simane.cz/ShowTest.php?id=17
13. bod. Modré auto jede po hlavní (to že jede po hlavní je samozřejmě irelevantní) a má spravně zapnutý levý blinkr, neboť mění směr jízdy vlevo).
To samé platí v uvedených křižovatkách v Chýni.
Stručně a jasně, řidič motorového i nemotorového vozidla (cyklista či třeba jezdec na zvířeti :-) ) musí dát patřičné znamení o změně směru jízdy vždy, když není jasné z tvaru křižovatky, kam pojede, nebo nebo když prostě neprojíždí křižovatkou rovně. Pokud nedá v pravoúhlé křižovatce žádné znamení o změně směru jízdy, znamená to vždy, že jede ROVNĚ. Bez ohledu na to, zda je na hlavní či vedlejší (to je irelevantní). To, zda je na hlavní či vedlejší, pouze upravuje následnou přednost v jízdě, nic jiného. Dávání znamení o změně směru jízdy (= vyhození blinkru) nemá s pojmy hlavní a vedlejší silnice absolutně nic společného. Pouze s tvarem křižovatky.
To rovněž znamená, že pokud dodatková tabulka (tvar křižovatky) odpovídá (aspoň zhruba) tvaru fyzické křižovatky, pak se blinkry používají naprosto stejně, jako kdyby tam vůbec žádná značka, ani dodatková tabulka nebyla.
Nyní musí být vše jasné (crystal clear) a rovněž doufám, že jsem tímto zachránil pár zmařených životů či jen zmačkaných plechů;).
Na závěr pouze to, co je i v testech autoškoly: Řidič vyjíždějící z vedlejší musí dát přednost řidiči jedoucímu po hlavní bez ohledu na jeho případné chybné znamení o změně směru jízdy. To znamená, že na tu hlavní silnici nesmí vjet dříve, než si je 100% jistý tím, že řidič jedoucí po hlavní mu určitě nepřekříží jeho trasu. I když bliká mimo jeho trasu.
Bohužel ale ani toto pravidlo mnoho lidí nezná, a tak i proto je důležité správně blikat / ukazovat.
Kdo výše uvedené nezná či si nedokáže zapamatovat, klidně si to vytiskněte a nalepte do auta tak, abyste tím neomezili výhled z vozidla ;). Cyklisti nechť si to nalepí či napíší centrofixem na čelo (zrcadlově převrácené na způsob nápisu AMBULANCE na sanitkách :) ) a na řídítka namontují zpětná zrcátka, do kterých se vždy v případě nejasností mohou podívat ;).
Podle me obrazek z 'knizky' neni moc prukazny, muze to tam byt jen proto aby bylo jasne kam to auto chce jet, tj. jen pro pochopeni k testu... Ja jsem patral a najit 100% prukazny text o tom co delat (tj. co presne je treba zmena smeru jizdy) jsem nenasel. Coz me trochu prekvapuje, preci jen tohle je docela bezna situace a aby tam byla nejistota mi prijde zvlastni. Pulka lidi co jsem se ptal ma zazito, ze na hlavni se neblika, dalsi pulka, ze blika ... Tak porad nevim, no.

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 31 črc 2010, 17:59

To v te knizce rozhodne nebude jen proto, aby lidi poznali, kam to auto chce jet. Pokud je tam auto vyobrazene s vyhozenym levym blinkrem, urcite to tam neni zbuhdarma (jen aby zaci 100% vedeli, ze opravdu odbocuje doleva), ale proto, ze se proste ma takhle blikat.
Ja domam nemam zadnou novejsi knizku autoskoly, na Internetu se tohle spatne hleda, ale jsem si temer jisty, ze v knizce autoskoly to urcite zjistis.
Je velmi zarazejici, ze tech nejakych "50%" lidi nevi, jak spravne blikat v krizovatce. Pak se divime, ze je v CR tak velky pocet dopravnich nehod? Ja se snad dokopu poslat do na ministerstvo dopravy, at s tim neco delaji - udelaji nejakou osvetu.
Jsem si 100% jist, ze se blika, jak jsem vysvetloval, ale dukaz taky neumim najit.

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kubajs » 31 črc 2010, 18:07

Nemame dukaz, vezmeme to z te stranky, ze dopravni predpisy davaji smysl = jsou psany tak, aby davaly logicky smysl.
Je logicke, ze se blika stylem, jak jsem popisoval, nebot pri vyhozeni blinkru vpravo v pravouhle krizovatce o 4 smerech (popisovane drive) by se nevedelo, zda ridic jedouci z hlavni chce jet rovne nebo doprava. To uz jsem ale jednou popisoval a bylo by to velmi nelogicke pravidlo.
Taky jsem psal, ze neverim, ze v Rakousku nebo Svycarsku maji jina pravidla nez u nas (co se tohoto tyka), nemate nekdo dukaz aspon od Rakusaku, kdyz to nemuzeme najit u nas?
Podle me se tam neblika jen v pripade krizovatky, kterou jsem daval ve svem jednom z poslednich prispevku za priklad (obrazek z ucebnice).
Rovnez jakykoliv dopravni policista sledujici toho vlakno by to mel znat (situaci v CR), nerikejte, ze tu mezi vami zadny neni ;)

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Srneček » 06 dub 2011, 10:21

A jsme tu zase :D

Včera jsem byl přítomen hovoru dvou místních politiků (jeden jsem byl já :lol: ) na téma blikání na křižovatce Rudenská x Ke Skále. Mým oponentem byl kritizován řidič, který zrovna jel z návsi do ulice Ke Skále. Dle mého názoru se ale zachoval naprosto vzorově: křižovatkou jel rovně, tudíž neblikal (jednak pro to, že jede rovně-to dá rozum, a také pro to, aby neuvedl ostatní v omyl, že chce zatočit do té odbočky v pravo). Sotva minul odbočku v pravo (tuším, že je to Oblouková) lehce bliknul pravým blinkrem (neboť blikat se může i v případě, že to "vyžaduje bezpečnost silničního provozu" a vzhledem k tomu, že jsme právě jeli proti, chtěl nás zřejmě ujistit, že opravdu jede nahoru a nehodlá odbočit na Rudnou). Můj oponent však razil myšlenku, že měl blikat celou dobu, páč přeci odbočuje z hlavní...se fakt pominu. Dnes jsem toto téma otevřel i v busu a zase jsem byl sám na dva zastánce, že se zohledňuje zda jedete po hlavní, či ne. Snad to budu muset opravdu někde nechat zjistit, ověřit a orazítkovat :angry-banghead:
Srneček

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od kryglik » 06 dub 2011, 12:11

No v debate jsme se zatim stejne nedostali k nejakemu vysledku - porad neni jasne co je spravne :) Ale taky by me to zajimalo...

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 06 dub 2011, 12:58

Asi není sporu o tom, že když pojedu ze staré Chýně směrem na Rudnou (kde se hlavní stáčí doleva), tak musím před křižovatkou u hřbitova dát levý blinkr, protože měním směr jízdy a je jedno, že jedu stále na hlavní.......prostě se bliká při změně směru jízdy, viz §30 zákona 361/2000 Sb o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu)
§ 30
Znamení o změně směru jízdy

(1) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.


pokud pojedu směrem do satelitu, tak asi nemusím blikat, protože jedu rovně, pokud by se ovšem na toto nevztáhl paragraf 21 stejného zákona

§ 21
Odbočování

(1) Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.
.

...tedy jde o to, zda i když jedu do satelitu stále rovně, tak jestli přesto náhodou nejde o odbočení..... ale v tom slovu odbočování mi zní tedy něco jako bokem, anebo boční , tak to asi jízda rovně není??
Ondřej Fingerhut

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Srneček » 06 dub 2011, 13:07

Já věděl, že se chytneš :-)) (taky Tě mám v záloze, jako svou podporu v případném sporu s ostatními zabedněnci).

Právě to blikání když se jede na Rudnou lidi stále nechápou a tvrdí mi, že jedou přece po hlavní, tak blikat nebudou! A ještě se rozčilují, že s nimi nesouhlasím...

Taky jsem něco našel, ještě to teda není ofišl důkaz, ale trochu to zase věc posouvá:

http://www.autoskolatras.cz/detail-aktu ... ne_34.html
Srneček

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Dopravni predpisy

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 06 dub 2011, 13:19

...teď mě tedy k tomu ještě napadá.......pokud tedy vlastně když jede do Rudné, tak musí blikat doleva, když pojede doprava do Obloukové, tak musí blikat doprava (v obou případech mění směr jízdy), tak z toho je jasné, že když nebliká, tak jede do satelitu ................(anebo je to pirát :D )
Ondřej Fingerhut

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů