Vodovod

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarda
Příspěvky: 12
Registrován: 18 led 2013, 08:46

Re: Vodovod

Příspěvek od Jarda » 18 led 2013, 09:21

Ahoj, všem,

včera jsem se pokusil určit podstatné parametry nové vody pomocí akvaristických testů (podotýkám, že nejsem chemik). Výsledky jsou následující : pH = 7,5, dGH = 6 stupňů (celková tvrdost), dKh = 3 stupně (uhličitanová tvrdost)

Pro srovnání mohu uvést parametry chýňské vody, které jsem naměřil cca před rokem: pH = 8,0, dGH = 28, dKH = 12

Takže z hlediska tvrdosti se jedná o výrazný posun k lepšímu, sledované parametry jsou v zásadě totožné s vodu, kterou jsem si do akvária vozil v kanystru z Barrandova.

Jarda

Pulcoun
Příspěvky: 74
Registrován: 13 lis 2006, 10:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovod

Příspěvek od Pulcoun » 18 led 2013, 09:42

Sodastream to může zabalit máme perlivku rovnou z kohoutku ;-)

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Vodovod

Příspěvek od pavel » 18 led 2013, 12:01

Volal jsem na 1.Vodohospodarskou. Jejich odpoved na perlivost/ bile zabarveni vody vicemene potvrzuje predchozi informace:
- jedna se o nasledek cisteni potrubi novou mekkou vodou, tzn. jeste pijeme trochu toho dlouholeteho bordelu, ktery se uvolnuje z celeho systemu
- tohle cisteni jeste nejakou dobu potrva, urcite minimalne nekolik tydnu.
Ujistila me, ze nyni jiz Chyne bude odebirat prazskou vodu bez jakehokoli mixovani z dalsich zdroju, tzn. zlepsena bude vyrazne jak tvrdost, tak i obsah dusicnanu

Jeste jsem se ji zeptal, proc v prilozene tabulce, ktera jeste evidentne neni aktualizovana (viz. take link v prispevku od Vaska), mela Chyne tak vyrazne nejhorsi vodu z obci, ktere jsou v tabulce uvedeny. Pry jsme byli jedini (v te tabulce), kteri odebirali vodu z Hostivickeho vrtu. Ostatni obce jiz byly napojeny na prazskou vodu.
Přílohy
Kvalita vody.jpg
Kvalita vody.jpg (64.53 KiB) Zobrazeno 6066 x

stavitel

Re: Vodovod

Příspěvek od stavitel » 18 led 2013, 12:06

Tak myslíte ještě používat filtry nebo již pijete a vaříte kávu bez omezení.
Jde mi o to, zda vodu již mohu prohnat automatem na kávu.

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Vodovod

Příspěvek od pavel » 18 led 2013, 12:49

Viz. prispevek od Jardy k jakemusi vyraznemu zlepseni uz doslo. Jak moc asi ted nejsme schopni posoudit - v jeho prispevku jde o jine jednotky tvrdosti, nez jsou jsou v tabulce. Nevim jak to prepocitat.
My osobne asi s plnym pouzivanim vody z kohoutku tyden dva pockame. Zatim jsem jen zmenil nastaveni mycky na nizsi tvrdost

Mydlan

Re: Vodovod

Příspěvek od Mydlan » 18 led 2013, 13:08

myčku jsem ze sedmičky nastavil na jedničku a je to v rychtiku,
blejská se to jako psí kulky :D

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Vodovod

Příspěvek od pavel » 18 led 2013, 13:58

Mydlan píše:myčku jsem ze sedmičky nastavil na jedničku a je to v rychtiku,
blejská se to jako psí kulky :D
Je to parada. Nase nadobi se uz ted taky blejska a navic jeste k tomu neni jako psi kulky chlupaty

Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 117
Registrován: 23 lis 2007, 21:48
Bydliště: Krátká

Re: Vodovod

Příspěvek od Vasek » 18 led 2013, 13:59

pavel píše:v jeho prispevku jde o jine jednotky tvrdosti, nez jsou jsou v tabulce. Nevim jak to prepocitat.
1 mmol/l = 5,6 °dH, nebo obracene 1 °dH = 0,18 mmol/l
Takze Jardovo 6 dH odpovida 1.08 mmol/l, coz odpovida tomu co jsme psali drive.

Mycky nekdy maji Francouzke jednotky °F:
1 mmol/l = 10 °F nebo obracene 1 °F = 0,1 mmol/l, takze pro Jardu je to 10.8 °F

viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Tvrdost_vody

Uživatelský avatar
Jarda
Příspěvky: 12
Registrován: 18 led 2013, 08:46

Re: Vodovod

Příspěvek od Jarda » 18 led 2013, 14:01

Přepočítávání stupňů (německé či francouzské) tvrdosti a dnes uváděných mmol/l je přibližně následující :

1 mmol/l = 5,6 °dH 1 °dH = 0,18 mmol/l
1 mmol/l = 10 °F 1 °F = 0,1 mmol/l
1 °dH = 1,7 °F 1 °F = 0,56 °dH

1 °dH = německý stupeň
1 °F = francouzský stupeň

převzato z http://cs.wikipedia.org/wiki/Tvrdost_vody

Jarda

Uživatelský avatar
Jiří Nývlt
Příspěvky: 1314
Registrován: 24 kvě 2006, 14:04
Bydliště: Hlavní ul. Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovod

Příspěvek od Jiří Nývlt » 18 led 2013, 14:17

Já sem z tejch vašich molů uplně namol. :-)
Novou vodu se zatím neodvažuju pít...
:beer: :obscene-drinkingcheers:

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Vodovod

Příspěvek od pavel » 18 led 2013, 14:21

Vasek píše: Takze Jardovo 6 dH odpovida 1.08 mmol/l, coz odpovida tomu co jsme psali drive.
Tak to je parada. To uz je opravdu tvrdost, respektive mekkost, stejna jako maji v Praze a okoli.

Na zaklade komentaru Vaska a Jardy jsem se teda taky podival na ten internet a koukam, ze v oznacovani tvrdosti je docela hokej nebot svoje oznacovani tvrdosti maji nejen jiz zmineni Francouzi a Nemci, ale i Americani (aH) a Anglicani (eH). To je zabava ...

Mydlan

Re: Vodovod

Příspěvek od Mydlan » 18 led 2013, 17:45

:D já jsem jí pil v pohodě celý ty roky :D

teď si ale úplně pomlaskávám,
na vojně jsme chlastali z louže nebo se ládovali v zákopu sněhem a taky se žilo :D :D :D

Ondra
Příspěvky: 4
Registrován: 09 led 2013, 08:25

Re: Vodovod

Příspěvek od Ondra » 20 led 2013, 13:12

Dle přesného měření je aktuální tvrdost vody 8.124081 dH ( německý stupeň tvrdosti ), což neni nejnižší stupeň tvrdosti pro myčky ( měřil servisák, který tu něco opravoval ). Mám wirphool a nastaveno na 3 stupeň , tedy normální , šlo by na 2 ( středně měkká ) . Dle mne se to na tu jedničku časem dostane.

Ty bublinky mohou být vytvořeny vápenitýma usazeninama v potrubí, reakce ? ale to je možná blbost :)

kopretina

Re: Vodovod

Příspěvek od kopretina » 25 led 2013, 07:42

Tak jsem před týdnem přenastavila myčku na "nejměkčí" vodu a výsledek perfektní. Mám fakt radost, že byl projekt vodovodu schválen a dotažen do vítězného konce. Díky.

Mydlan

Re: Vodovod

Příspěvek od Mydlan » 25 led 2013, 08:02

také máme už přes týden na jedničku a naprosto v pohodě, bublinky už zmizeli,
máme z toho radost, už se ví, kolik ta fajná voda vlastně stojí? :D Tedy jestli už se soudruzi domluvili?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů