Zaplevelené pozemky na Hájích

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
Mydlan

Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Mydlan » 24 dub 2011, 14:55

Dobrý den všem,
bylo by hezké, kdyby si majitelé zaplevelených pozemků zejména teď
své pozemky posekaly. To co vám na nich roste je samozřejmě vaše věc, pouze ale jen do té doby, než plevel vykvete a zveden se vítr. Plevelná semena, padáčky pampelišek a bodláčí létají vzduchem do okolních zahrad. Za prvé to lítá do bytů otevřenými okny a za druhé si semena sedají na okolní udržované zahrady. Pokud vám plevel nevadí, neobtěžujte s ním alespoň své sousedy.
Loni i předloni jsem měl zahradní trávník kompletně bílý od padáčků pampelišek,
a nejen já, teď nědělám ic jiného než vytrhávám pampilišky a bodláky, co k nám od vás nalítaly. Jedná se mi o pozemky tady na konci v zatáčkách ulice Točivá.
Děkuji vám za pochopení.

Mydlan

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Mydlan » 02 kvě 2011, 16:28

No tak tady odpověď z obecného úřadu:
v dopise my bylo sděleno, že pampeliška je vlastně léčivá rostlina :roll:

Vážený pane,
k Vaší stížnosti na poletování údajných plevelných semen na Hájích Vám sdělujeme:
Obec ve své OZV (obecně závazné vyhlášce) nemůže omezit poletování údajných plevelných semen a ani uložit toto vlastníkům pozemků. Povinnosti může obec v OZV uložit pouze má-li k tomu zmocnění ze zákona a to v tomto případě nemá.
Povinnosti vlastníků pozemků jsou uvedeny v §3 zákona 326/2004Sb o rostlinolékařské péči, kdy jsou tito, m.j. povinni „zajišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí a nebo k ohrožení zdraví lidí, zvířat,…“
Porušení těchto povinností – „jde-li o výskyt a šíření plevelů, jakožto škodlivých organismů, které se šíří z neobdělané zemědělské půdy a které ohrožují životní prostředí nebo zdraví lidí nebo zvířat…“ pak řeší příslušné obecní úřady s rozšířenou působností (§73 téhož zákona).
Pro fyzické osoby viz.§ přestupkového zákona tedy § 47b odstavec (1) písmeno d) zákona 200/1990 Sb. - Zákon o rostlinolékařské péči:
Poškozený musí v řízení dokázat, že škoda vznikla prokazatelně ze sousedního pole a ne odjinud - a toto důkazní břemeno je pouze na straně poškozeného.
Z výše uváděných skutečností tedy vyplývá, že
- žádný zaměstnanec obecního úřadu není oprávněn bez předchozího souhlasu majitele vstupovat na soukromý majetek a tam provádět jakékoliv zkoumání údajných plevelných semen na náklady obce,
- obecní úřad bez rozšířené působnosti nemá v agendě zjišťování a rozlišování výskytu a šíření škodlivých organismů včetně plevelů na pozemcích a ani nedisponuje odborníky z oblasti rostlinolékařské péče. Není tedy oprávněn předjímat závěry o škodlivosti organismů.
I přes tyto skutečnosti zaměstnanci úřadu provádějí kontroly a s majiteli dotčených parcel se snaží toto řešit. V případě oficiálních upozornění občanů (podatelna, email s elektronickým podpisem, doporučeně) předává obecní úřad podnět k prošetření příslušnému odboru životního prostředí v souladu se zákonem. 326/2004Sb.§73.odst.1.
S pozdravem
Vladimír Plaňanský
investiční referent

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od pavel » 09 kvě 2011, 15:21

Ano, ano. Chýně je obec, kde nejsou možné věci, které jsou v jiných obcích samozřejmostí ... Ochrana běžného občana by přeci pro úředníky znamenala zvýšené úsilí! Zákonné nástroje pro ochranu "poškozených" jednoznačně existují a v jiných obcích je používají. V Chýni se raději napíše dlouhý dopis, který vysvětluje proč to nejde. To co se v odpovědi od pana Plaňanského píše, je pravda pouze částečně. Stačilo by vytvořit obecní vyhlášku, která by záležitost kolem neudržovaných pozemků řešila - a měli bychom nástroj konkrétně i pro Chýni.
Velice dobrý příklad přístupu obce v podobném případě je prach šířící se ze stavebního odpadu v ulici Točivá naproti Vašemu domu. Starostka Kovářová taky dlouho tvrdila, že vše je v pořádku. Až jste se jako občan naštval, napsal jste několik stěžovacích dopisů a najednou byla hromada pryč. Je to jako na vojně. Občan se stará, občan se má. Obec se na běžného člověka vysere

luky
Příspěvky: 174
Registrován: 11 čer 2008, 09:31

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od luky » 10 kvě 2011, 10:22

Pak je otázkou zda je p. Plaňanský úředník na svém místě? Je tento mistr "nejde to..." tak líný či neschopný nebo jen plní pokyny shora? To se asi nikdy nedozvíme.

Jaké máte zkušenosti s p. Plaňanským vy ostatní?

No a co se týká zaplevelených pozemků, komu se to nelíbí, řiďte se doporučením p. Plaňanského.
- najděte si v katastru čí pozemek je
- podejte stížnost na obecní úřad a nejlépe i na oddělení životního prostředí do Černošic (přesně jak píše pan Plaňanský buď osobně do podatelny nebo doporučeným dopisem nebo emailem s elektronickým podpisem).

Potom se tím úředníci včetně p. Plaňanského budou muset zabývat.

Na fóru s tím bohužel nic nezmůžete.

Danila
Příspěvky: 100
Registrován: 16 kvě 2006, 11:06
Bydliště: Chýně

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Danila » 10 kvě 2011, 13:36

S p. Plaňanským máme jen ty nejlepší situace a jak vidíte, snaží se osvětlit situaci, tak jak je v souladu se zákonem. To by taky mohl za chvíli řešit, že někomu svítí slunce na zahradu jinak. Lidi vzpamatujte se proboha. Vemte ruce a lopatku a plevelte,jako to děláme my na valu např. u domu 320. Holt na to Oxes kálí, obec nemá páky, no tak než mít všude bodláky, tak to jednou za rok vypleju a není to tak strašný zas. Vim, že to dělám za ně, ale v tuhle chvíli mám na výběr buď bodláky všude, nebo nikde.
Tady nejsme v Praze, aby vyjela četa a uklízela zeleň apod. Sami víte, že ty páky v zákoně moc nejsou a myslim, že obec se snaží řešit důležitější věci, než jsou nějaký parašutysti :-) a bodláky např.

A jinak, pampeliška, čili Smetanka lékařská je opravdu léčivá. Učili jsme se to na základní škole.

http://zdravi.ao-institut.cz/Zdravi/Byl ... inale.html

pavel
Příspěvky: 540
Registrován: 05 bře 2009, 17:22
Bydliště: Chýně

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od pavel » 10 kvě 2011, 14:19

Nevim proč sem zase motáte Prahu? Co s tím má společného Praha? To je nějaké zaklínadlo?
Já jsem už před rokem dodal na obecní úřad kompletní balík podkladů, který obsahoval související zákony a jejich výklady, jak se jimi řídit a příklady vyhlášek, kterými řeší situaci s neudržovanými pozemky v malých i větších obcích v ČR. Obec by s tím neměla už moc práce - stačilo by jen jednu z těch vyhlášek plus minus zkopírovat a měli bychom nástroj i pro Chýni. Páky by byly, jenom musí být vůle je použít.
V "nových" lokalitách v Chýni je bohužel stále hodně pozemků, ze kterých do okolí létá plevel. Na obecním úřadě by to někoho stálo 1-2 dny práce tohle dodělat. Plus se samozřejmě potom někdo musí věnovat komunikaci s hříšníky. Lidi na úřadě jsou placeni za to, aby něco pro občany v obci dělali, nebo se mýlím? Takže Vaše řešení je "nechtějte po úřadu aby pro vás něco udělal" a místo toho desítky majitelů pozemků bude odplevelovat? Nepřipadá vám to trochu nerozumné? Od čeho potom máme obecní úřady, zákony a vyhlášky?

Danila
Příspěvky: 100
Registrován: 16 kvě 2006, 11:06
Bydliště: Chýně

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Danila » 10 kvě 2011, 14:36

Na co jsou zákony, vyhlášky atd. se můžete denně podívat v televizi. Na druhou stranu máte sice pravdu, ale sám vidíte, že to nikam nevede, kolikrát jsme si stěžovali, že Oxes nedělá, co by měl? A co z toho je? Že tu byli cca před 2 rokama, osadili val, trochu to tam podělali a od té doby tam nikdo nebyl. A když se k naší stížnosti nikdo nepřidá, nikoho to nezajímá, tak co máme dělat? Tak to holt vytrhám, občas podám stížnost, nic se s tim nedělá stejně. Tak jedině sepsat lejstro, nechat to podepsat lidma a hodit jim to tam černé na bílém. Já už fakt nevim jak jinak.
Údajně existuje zákon, že majitelé pozemků jsou nuceni ho alespoň 2x za rok posekat (např. nějaká zahrada třeba), ale víc o tom nevím, nechám se poučit. Ale to s tou obcí s rozšířenou působností je pravda, alespoň se to všude tvrdí. TAk nevim.

Mydlan

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Mydlan » 10 kvě 2011, 15:22

Škoda že tady u komentáře Pavla není tlačítko "to se mi líbí", protože má pravdu, na obci raději budou dvě hodiny vymýšlet proč to nejde, než by to vyřešili dlouhodbě. Heleďte já nejsem žádnej hnidopich ale když se staráte o zahrádku a druhej vám na ní nasere plevelný semena, je to to samý jako kdyby k vám přijel na udržovanou zahradu a normálně vám je tam vysypal. Pampeliška jako taková nikomu nevadí, když je pozemek žlutý, je mě to jedno, je to každého věc, ať je léčivá nebo není, to je mě jedno. Ale když vykvete a teď začne foukat vítr, budu mít celou zahradu a dům obalený miliony semen, které potom déšť zatluče do trávníku a poté vzejdou. Podívejte se na fotku, ať víte o čem mluvím. O lidské lhostejnosti a bezohlednosti k ostatním, a dokonce i k sousedům, ikdyž budoucím, že ano.
Přílohy
P1000477.JPG
(308.13 KiB) Zatím ještě nestaženo

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 10 kvě 2011, 15:34

Já myslím, že majitel toho vyfoceného pozemku na fórum stejně nechodí.............
Ondřej Fingerhut

PaMi
Příspěvky: 400
Registrován: 15 kvě 2006, 14:24
Bydliště: Chýně

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od PaMi » 10 kvě 2011, 15:41

Již v roce 2008 jsem nechal od právní kanceláře s kterou spolupracuji vypracovat mustr dopisu (přečtěte si jej v příloze), který by obec mohla zasílat těm, kteří neplní svoje povinnosti, tzn. že nesekají svoje pozemky. Tento dopis jsem tehdy poskytl OÚ. Podle výkladu, který mi tehdy právník k tomu podal by postup měl být takový, že obec by měla zaslat výzvu a v přípaě že na ni nebude reagováno, tak celou věc předat přestupkové komisi.
Protože ale tady v Chýni přestupkovou komisi nemáme, tak by se toto mělo předávat přestupkové komisi v Hostivici. Nevím jak je to dnes, ale před 4 lety měla Chýně smlouvu s Hostivicí právě o přestupkové komisi, která má pravomoc takovémuto člověku vyměřit pokutu. Vybraná pokuta ale dle tehdejší smlouvy připadla Hostivici. Možná by stálo za úvahu možnosti reinkarnace toho postupu (tehdy jej totiž starostka Kovářová zavrhla)
Přílohy
vyzva k odstranění závadného stavu.doc
(25.5 KiB) Staženo 525 x

Uživatelský avatar
Ondřej Fingerhut
Příspěvky: 228
Registrován: 19 dub 2007, 10:37
Bydliště: Háje, Točivá ul.

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Ondřej Fingerhut » 10 kvě 2011, 16:10

PaMi píše:Již v roce 2008 jsem nechal od právní kanceláře s kterou spolupracuji vypracovat mustr dopisu (přečtěte si jej v příloze), který by obec mohla zasílat těm, kteří neplní svoje povinnosti, tzn. že nesekají svoje pozemky. Tento dopis jsem tehdy poskytl OÚ. Podle výkladu, který mi tehdy právník k tomu podal by postup měl být takový, že obec by měla zaslat výzvu a v přípaě že na ni nebude reagováno, tak celou věc předat přestupkové komisi.
Protože ale tady v Chýni přestupkovou komisi nemáme, tak by se toto mělo předávat přestupkové komisi v Hostivici. Nevím jak je to dnes, ale před 4 lety měla Chýně smlouvu s Hostivicí právě o přestupkové komisi, která má pravomoc takovémuto člověku vyměřit pokutu. Vybraná pokuta ale dle tehdejší smlouvy připadla Hostivici. Možná by stálo za úvahu možnosti reinkarnace toho postupu (tehdy jej totiž starostka Kovářová zavrhla)
Ale pokud dobře čtu, tak dopis odkazuje na právnické osoby a fyzické osoby, které jsou podnikatelem...
Ondřej Fingerhut

tomasek
Příspěvky: 25
Registrován: 23 zář 2010, 13:11

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od tomasek » 10 kvě 2011, 22:01

Navrhuji odstranit vsechny pampelisky, kopretiny a jinou havet z oxesiho vrsku a povolit tam pouze anglicke travniky, thuje a jehlicnany, tedy zadne kytky, ktere by mohly vysemenet a taky zakaz sazeni listnatych stromu, protoze by mohlo padat listi, nebo nedej boze presahovat vetve k sousedum, mozna i vyska travniku v centimetrech by se dala prosadit, kdyby se toho nejakej bejvalej prazak chopil v ramci volneho casu...., no a doufam ze v centru obce a na hrbitove jim to snad vadit nebude.

Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2499
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od Srneček » 10 kvě 2011, 22:41

Šmarjá lidi, neblbněte, pampelišky nejsou baobaby a parcelu vám neroztrhnou a i kdyby jste donutili majitele neudržovaných pozemků ke kosení dvakrát do roka, pampeliška tem stejně vykvete a vysemení. To si piště, že jo.
Srneček

languageguard
Příspěvky: 89
Registrován: 23 črc 2009, 10:33

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od languageguard » 10 kvě 2011, 22:55

Srneček píše:Šmarjá lidi, neblbněte, pampelišky nejsou baobaby a parcelu vám neroztrhnou a i kdyby jste donutili majitele neudržovaných pozemků ke kosení dvakrát do roka, pampeliška tem stejně vykvete a vysemení. To si piště, že jo.
a pak že se na fóru nenajde nikdo se zdravým rozumem :clap:

Uživatelský avatar
kubajs
Příspěvky: 710
Registrován: 01 pro 2006, 10:06
Bydliště: Králův Dvůr
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaplevelené pozemky na Hájích

Příspěvek od kubajs » 11 kvě 2011, 08:18

Srneček píše:Šmarjá lidi, neblbněte, pampelišky nejsou baobaby a parcelu vám neroztrhnou a i kdyby jste donutili majitele neudržovaných pozemků ke kosení dvakrát do roka, pampeliška tem stejně vykvete a vysemení. To si piště, že jo.
Ovšem mít baobab na zahradě, to by byla krásná rarita. Rohodně bych se ho nezbavoval ;). Nechal bych ho jako atrakci pro turisty.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů