voda

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
ekeaze
Příspěvky: 10
Registrován: 08 bře 2011, 21:42

Re: voda

Příspěvek od ekeaze » 08 dub 2018, 20:22

Nevim, přijde mi to čím dál horší... voda teče , že neteče, osprchovat se večer po sedmé je celkem nemožné... a opravdu každým dnem je to dle mne horší. Jsem zvědav , až se dostaví, co se tu staví a připojí na řád.

Dle mne je to tady v Chýni čím dál víc vše nedořešené. Budoucnost bude asi zajímavá, vzhledem jakým způsobem se to rozrůstá. :roll:

ekeaze
Příspěvky: 10
Registrován: 08 bře 2011, 21:42

Re: voda

Příspěvek od ekeaze » 09 dub 2018, 12:24

vyjádření od 1. Vodohospodářské... takže až se tu skutečně dostaví ta mega výstavba a připojí do řádu, tak voda nepoteče vůbec... jestli je to skutečně tak, tak opravdu nechápu, jak nad tím na úřadech přemýšlejí, když nejsou splněny základní požadavky pro další rozvoj.

Dobrý den,
situace se zásobováním některých částí obce Chýně pitnou vodou je již po delší dobu zhoršená a její příčiny jsou známy. Jde zejména o nedostatečné dodávky pitné vody z vodovodu města Rudná, mimořádně vysoký odběr vody v celé vodárenské soustavě v okolí Prahy a na ni napojené lokality včetně obce Chýně, omezená kapacita vodovodu obce Chýně, dosud nerealizovaná stavba vodojemu v Chýni a v neposlední řadě mimořádně suché a teplé počasí posledních let. Naše společnost jako provozovatel vodovodu pro veřejnou potřebu obce Chýně má značně omezené možnosti odstranit příčiny nepříznivého stavu v zásobování některých částí obce Chýně, neboť ty nevznikají při námi vykonávané provozovatelské činnosti, ale souvisejí s kapacitními parametry vodovodu obce Chýně, s jeho dalším nezbytným rozšířením a s financováním tohoto rozšíření. Protože zajištění plynulého a bezpečného provozování vodovodu a vytváření rezerv na jejich obnovu je povinností jeho vlastníka (§ 8 odst. 1 zák. č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, v platném znění), lze napravit dosavadní nevyhovující stav pouze ve vzájemné spolupráci mezi naší společností a obcí Chýně.
Podle našeho názoru není možné řešit problém s nedostatkem vody v krátké době - také bez aktivního zapojení příslušného vodoprávního orgánu (odbor živ. prostředí MěÚ Černošice). Z tohoto důvodu jsme dne 18. 5. 2017 podali podnět k zahájení vodoprávního řízení za účelem prošetření příčin tohoto stavu a k vydání vodoprávního rozhodnutí upravujícího aktuální podmínky dodávek předané vody z lokality Rudná a opatření zajišťující ve stanovených termínech provedení nezbytných zásahů či investic tak, aby byl problém s výpadky dodávek vody v obci Chýně odstraněn. Bohužel do dnešního dne jsme neobdrželi žádné písemné vyrozumění o tom, že by se vodoprávní úřad naším podnětem zabýval.
Závěrem Vám sdělujeme, že bez realizace výše zmíněných investic do vodohospodářského majetku obce Chýně, případně bez vydání nového správního rozhodnutí o úpravě dodávek vody převzaté ze zařízení vodovodu města Rudná nelze očekávat radikální zlepšení dosavadního stavu.

laser
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2018, 19:32

Re: voda

Příspěvek od laser » 16 dub 2018, 20:08

V neděli voda v Opata Petra netekla kolem 21h vůbec, to se nám ještě nestalo, vždy tekla alespoň trochu, i když málo. Jak může obec povolovat další výstavbu, když nemá zajišťěnou vodu ?
Něco je tady https://www.chyne.cz/ochyni/situace-s-vodou, ale situace je IMHO mnohem horší, než že 60 rodin nemá vodu.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: voda

Příspěvek od Palat » 16 dub 2018, 21:05

laser píše: 16 dub 2018, 20:08 V neděli voda v Opata Petra netekla kolem 21h vůbec, to se nám ještě nestalo, vždy tekla alespoň trochu, i když málo. Jak může obec povolovat další výstavbu, když nemá zajišťěnou vodu ?
Něco je tady https://www.chyne.cz/ochyni/situace-s-vodou, ale situace je IMHO mnohem horší, než že 60 rodin nemá vodu.
Situace je opravdu špatná a zhoršuje se. Zhoršuje vždy s příchodem jara/léta. Zdá se, že důvodem je zalévání trávníků a v létě napouštění bazénů pitnou vodou. To je samozřejmě zakázané, ale bezohlednost některých lidí je nebetyčná.

Obec velkou novou výstavbu už dlouho nepovoluje (něco jiného jsou individuální domy uvnitř obce, ale těch je jen pár). To, co se teď staví a připojuje vzniká na základě povolení a souhlasů starých často i deset let. Tenkrát nikdo nedokázal domyslet, co to bude znamenat pro infrastrukturu. Problém je přitom hlavěn na straně dodavatele vody, tj. TS Rudná, která má s obcí smlouvu o dodávkách vody, ale vodu reálně není schopná dodat.

Možná to vypadá, že se nic neděje, ale opak je pravdou, minimálně rok či více se to řeší intenzivně, ale dobré a rychlé řešení prostě není. Připravuje se stavba vodojemu, začít by se mělo ještě letos. Jedná se také o instalaci dočasného vodojemu, který by měl pomoci překlenout dobu do instalace vodojemu trvalého. Připojení nových etap developerských projektů je vázáno na dostavbu vodojemu. Probíhají jednání se všemi zúčastněnými subjekty, ale nikdo neví, kudy z toho ven. Vody je prostě obecně málo a Rudná nám jí víc není schopná nebo ochotná dát.

Všichni se modlíme, aby se podařilo nainstalovat ten dočasný vodojem (to je snad otázka několika málo měsíců) a aby to problém vyřešilo nebo alespoň zmírnilo do doby, než se postaví finální vodojem.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: voda

Příspěvek od Palat » 17 dub 2018, 21:18

Ještě doplnění: aktuální situace s vodou přehledně v otázkách a odpovědích na stránkách obce.

laser
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2018, 19:32

Re: voda

Příspěvek od laser » 22 dub 2018, 19:45

Voda v Opata Petr v 19.15 zase neteče.

ekeaze
Příspěvky: 10
Registrován: 08 bře 2011, 21:42

Re: voda

Příspěvek od ekeaze » 22 dub 2018, 20:04

Vždy to třeba čůrkem teklo, teď už vůbec. Tohle je prostě peklo, jsem celej zadělanej, protože jsem musel něco udělat na autě a nevím co s tím, asi půjdu do rybníka...

a po přečtení těch otázek a odpovědí ? tohle by opravdu stálo za to to nechat prozkoumat nějakou firmou nebo právníky... jako že někdo nemohl něco domyslet ? Co s tím má jako dodavatel vody dělat, když někdo schválí něco, co už v té době bylo jasné, že to kapacitou nebude stačit ?

Asi tak stejné, jak když by se nějaká vesnice několika set násobně rozrostla a chtěla po ŘSD, aby jim tam postavila dálnici, že se jim tam dělají několikahodinové zácpy... což může být další problém v budoucnosti v Chýni..

laser
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2018, 19:32

Re: voda

Příspěvek od laser » 25 dub 2018, 08:25

Na podzim jsou volby....paní starostka nemusí obhájit

Uživatelský avatar
kryglik
Příspěvky: 1377
Registrován: 26 dub 2006, 08:50
Bydliště: Za Ovcinem
Kontaktovat uživatele:

Re: voda

Příspěvek od kryglik » 25 dub 2018, 11:05

laser píše: 25 dub 2018, 08:25 Na podzim jsou volby....paní starostka nemusí obhájit
https://www.chyne.cz/starostuvblocek/2474-voda

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: voda

Příspěvek od Palat » 26 dub 2018, 23:01

laser píše: Na podzim jsou volby....paní starostka nemusí obhájit
Jste v Chýni noví, takže chápu, že nemusíte mít přehled o nedávné i dávné historii. Chápu také, že v takovéhle situaci je normální hledat obětního beránka, někoho, kdo za to všechno může, komu za to vynadat a nejlépe pohnat ho k zodpovědnosti. A starosta je samozřejmě pěkně na ráně, protože starosta může v obci za všechno. Objektivním faktem ale je, že současná starostka za situaci s vodou nemůže. Na tyto problémy bylo založeno už velmi dávno před jejím zvolením. Byla zvolena na podzim 2014, do značné míry právě jako reakce nespokojenosti značné části Chýňáků na přístup předchozího vedení. Od té doby vkládá veškerou svoji energii a úsilí do toho, aby udržela Chýni alespoň nějak v chodu a hasila problémy, které se tu nakupily a které zdědila. V mnoha věcech se jí to v rámci možností podařilo a daří, u vody se to zatím nepovedlo, ale věnuje se tomu maximálně a už dost dlouho. Ale jde opravdu o extrémně komplikovaný problém a to, že se jí to zatím nepovedlo, fakt není důkazem její nechopnosti.
Takže ano, máte pravdu, starostka nemusí obhájit, ale neznamenalo by to ani řešení problému s vodou, ani "spravedlivou odplatu za její neschopnost", ale jen a pouze to, že by Chýně přišla o nejschopnějšího a nejkompetentnějšího starostu (slovo starosta je zde generické maskulinum), kterého minimálně od počátku století měla (a to se jich za tu dobu vystřídalo už šest). Vím, že to jsou silná, možná až patetická slova, počítám s tím, že to tu za ně pěkně schytám, ale ochomýtám se v chýňské komunální politice od roku 2009 a stojím si za nimi.
ekeaze píše: 22 dub 2018, 20:04 Asi tak stejné, jak když by se nějaká vesnice několika set násobně rozrostla a chtěla po ŘSD, aby jim tam postavila dálnici, že se jim tam dělají několikahodinové zácpy... což může být další problém v budoucnosti v Chýni..
Ano, to je přesný příměr. Jenže ten příměr pokračuje takto: v té vesnici se naštvali a zvolili si jiné vedení než to, které ten neutěšený stav spískalo. To vedení ale tu situaci už nemohlo vrátit zpět, maximálně se ji mohlo snažit nějak korigovat. Mezi tím se ale do té rozrůstající vesnice přistěhovaly stovky nových lidí, kteří očekávali, že to tam všechno bude báječně fungovat a jsou naštvaní, že to nefunguje, že stojí v zácpách, nejezdí autobus, není obchod atd. atp. A začnou za to - poněkud absurdně - nadávat tomu novému vedení.

Na závěr: zde odkaz na další dávku informací a historii, souvislostech i nejnovějším vývoji situace s vodou: https://www.chyne.cz/ochyni/situace-s-v ... ode-cast-2

Uživatelský avatar
Batáta
Příspěvky: 264
Registrován: 20 led 2013, 20:00

Re: voda

Příspěvek od Batáta » 27 dub 2018, 06:54

Palat ty máš svatou trpělivost. Já bych to napsal na plnou hubu. Lidi prostě někde koupí dům, byt a ani neví, kam se stěhují (teď dostanu po hubě já - tak tedy třeba polovina z nich neví). Developer jim něco naslibuje a oni jdou a těší se a pak ... Jooo budou volby, zvolíme si jiného starostu, ten co je nyní, ten nic nezařídí. Pak jsou volby a nový starosta. A ten to za rok složí, protože té práce a problémů (škola, voda, silnice, ...) je prostě moc. A pojede to znova... Navíc, kolik z těch křiklounů má trvalý pobyt v Chýni? Ono to s těma volbama nebude tak horký :-))

jojo jak říkám, máš svatou trpělivost chlape a doufám, že se těmahle výkřikama na obci nenecháte znechutit.
Ipomoea batatas

LuckyLuk
Příspěvky: 55
Registrován: 22 kvě 2017, 22:07

Re: voda

Příspěvek od LuckyLuk » 27 dub 2018, 08:58

Spíš by obec měla cílit na developery. Chceš tady masivně stavěk ok - postav školku, vodojem atd. Nebo vybírat od nich více peněz, aby poté mohlo toto být financováno.

A lidi by si měli uvědomit, že se přistěhovali na vesnici. Pokud chtěli veškeré vymoženosti měli zůstat ve městě. Nebo ať tedy navrhnou nějakou variantu jak vyřešit tento problém a pokusí se jí vyjednat. Chápu, že netekoucí voda je pro některé rodiny nepříjemná záležitost, ale dá se to vydržet. Situace se má výhledově zlepšit, tak si na to počkáme.

To by jsme nebyli Češi, aby jsme si věčne na něco nestěžovali :-)

PS: rád bych poté o něco teplejší studenou nyní je studená přímo ledová a při pití mě bolí zuby. Děkuji. :D :D

leovl
Příspěvky: 22
Registrován: 26 kvě 2017, 16:00

Re: voda

Příspěvek od leovl » 27 dub 2018, 09:02

Hasit několik ohnisek požáru najednou je nelehký úkol. Paní starostce (a nám) držím palce, ať se to podaří.

Uživatelský avatar
Martina2
Příspěvky: 435
Registrován: 04 říj 2006, 11:48
Bydliště: U Dráhy

Re: voda

Příspěvek od Martina2 » 27 dub 2018, 11:47

No, tekoucí pitná voda je podle mě v dnešní době samozřejmostí již i na vesnici. Kromě toho Chýně už vesnicí není, tou byla ještě někdy v roce 2009 řekněme. Ráda bych viděla rodinu, pro kterou netekoucí voda NENÍ nepříjemná záležitost, to už jste fakt přehnal.
A Palatovi samozřejmě patří i můj obdiv a dík za trpělivé informování :-)
A souhlasím s ním, že lepšího starostu Chýně ve své novodobé-developerské historii neměla a doufám, že nám starostovat bude i nadále.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: voda

Příspěvek od Palat » 27 dub 2018, 23:13

No, Batáto, dík za pochvalu a podporu, ale já to tak ostře nevidím. Mě tedy nenapadlo předtím, než jsem se nastěhoval do Chýně, ověřovat, jestli mi poteče voda, takže nezazlívám ani nově přistěhovalým, že si to neověřili a že jsou teď mírně řečeno rozladění. Stejně tak chápu, že "starousedlíci", ať už ti opravdoví, nebo ti ze starších vln výstavby, mají vztek, že jim nová výstavba "krade" tu "jejich" starou dobrou Chýni. A dotřetice chápu i to, že ne každý má čas studovat, kdo co rozhodl před deseti lety, jaké jsou záhyby a temná zákoutí stavebního zákona nebo jaké fígle použili developeři, aby obešli to či ono omezení. Snažím se tedy alespoň vysvětlovat ta základní fakta. Ale všechno je za ta léta tak zamotané, že mám občas pocit, že se v tom už taky ztrácím.
Nevadí mi kritika, chápu i rozhořčení, pokud to zůstává v mezích slušnosti. Co mi ovšem velmi vadí, jsou borci, kteří vědí hned a jasně, co se mělo udělat a kdo je ten blbec, který to či ono nedělá a má dělat. Přičemž se u těch nějvětších křiklounů obvykle ukáže, že nemají ani základní informace o situaci. A bohužel, ti si obvykle nenechají ani nic vysvětlit. Aby nevznikla mýlka, tím nemám na mysli nikoho z diskutujících v tomto vlákně, takoví experti se projevují rádi na Facebooku, nebo třeba volají starostce v sobotu večer v osm, vyhrožují jí policií, pokud okamžitě nepřistaví cisternu, a křičí na ni, že tedy v tom roce 2011 tu výstavbu neměla povolovat (toho jsem byl osobně svědkem minulý týden).
Spíš by obec měla cílit na developery. Chceš tady masivně stavěk ok - postav školku, vodojem atd. Nebo vybírat od nich více peněz, aby poté mohlo toto být financováno.
Ano, tohle je právě jedna ze zásadních chyb, které se tu staly. Obec měla na developery páku, dokud nebyla vydána územní rozhodnutí. Do té doby bylo možné uzavírat plánovací smlouvy a vybojovat si i rozumné finanční plnění nebo výstavbu infrastruktury. Po vydání územního rozhodnutí už byl manévrovací prostor obce velmi zmenšený, téměř nulový. Bohužel, k uzavření plánovacích smluv buď nedošlo, nebo byly pro obec extrémně nevýhodné, plnění ze strany developera bylo minimální a ještě byly vlastně nevymahatelné.
V posledních letech se i tohle povedlo alespoň částečně napravit a vztahy s většinou developerů bych označil za více méně korektní. Podařilo se získat od developerů vzhledem k okolnostem celkem slušné finanční i nefinanční plnění. (Tedy ono samo se to nepodařilo, někdo to musel vybojovat, že ano...). Ale vzhledem k tomu, kolik věcí tím bylo a je třeba pokrýt (např. pozemek pro vodojem, pozemky pro školku a řada dalších) těch přímých finančních prostředků zatím zas tolik nezbývá. Navíc to samozřejmě neplatí zpětně, takže ty prostředky teprve budou pomalu přitékat, jak se dokončují nové etapy výstavby. Ale i tak je to podstatně lepší než to bylo a ty prostředky budou použity na spolufinancování stavby vodojemu, případně intenzifikaci čističky a další nutné investice do infrastruktury v obci.
Dalo by se donekonečna diskutovat o tom, jestli bylo možné vyjednat ještě lepší podmínky nebo jestli nebylo možné nějakými opatřeními části nové výstavby zabránit nebo ji zdržet. Bylo to a je to věčné balancování na hraně mezi maximálním ziskem pro obec na jedné straně a hrozbou soudních tahanic kvůli maření investice s pravděpodobnou prohrou a milionovými pokutami na druhé straně.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů