Veřejné zasedání školské rady

Jak se tu bydlí nově příchozím nebo již stávajícím obyvatelům. Co je nového a jak to ve vsi chodí...
Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 21 dub 2015, 00:01

Pro Ivánka: Bude to znít asi jako fráze, ale já Vaše pocity chápu a dokonce mám takový nepříjemný pocit, že na místě člověka, který nevidí "pod pokličku", bych měl pocity podobné. Z pozice člověka, který pod tu pokličku do značné míry vidí (i když všechno taky nevím, ne všechno si můžu ověřit a leccos vím jen z doslechu), Vám můžu říct, že udělat to všechno tak, aby to bylo uspokojivé pro všechny, snad ani nešlo. Třeba co se té kritizované komunikace či nekomunikace týče: bylo by snad správné odpočátku veřejně propírat, co všechno ve škole nefunguje, co by se mělo dělat jinak a pak dál veřejně popisovat, jak se věci napravují nebo nenapravují? Myslím, že tím by se situace kolem školy destabilizovala a vyhrotila mnohem dříve, na delší dobu a především by se mnohem dříve zavřely dveře ke klidnému řešení situace. Dokud byla šance, že se věc vyřeší smírně, bylo podle mě (a především i podle paní starostky) správnější nepropírat vše veřejně a nezahušťovat atmosféru kolem školy.

Teď k některým Vašim bodům:
ivanek píše:Pro mě je postup obce a hlavně něktrých zastupitelů a storstky velkym zklamáním. Vzpoměl sem si jak ste kritizovali Novotnýho za přístup dělám to protože můžu. Nebo tak nějak to znělo. Teď děláte to samé.
Ano, kritizovali jsme odůvodnění rozhodnutí větou "...protože na to máme právo", protože tím byla uzavírána diskuse, když nebyly argumenty. My opravdu to samé neděláme. My jsme se snažili ty argumenty přinést a na tom veřejném zasedání jich myslím zaznělo dost.
ivanek píše: Kritizovali ste nestandardní odvolání ředitelky Jakubové. Teď uděláte to samé.
K odvolání paní Jakubové bych se opravdu nerad vracel, to bychom tu mohli zopakovat všechny ty diskuse, které tu proběhly před dvěma až třemi lety. Ale narozdíl od oné situace na současném odvolání nebylo nic nestandardního, krom toho nešťastného chybějícího člena ŠR. Důvod, proč ŠR zasedala i bez něj jsem se pokusil vysvětlit už v předchozím příspěvku a opět to zopakuji níže.
ivanek píše: Přes řadu výzev aby se starostka ke stavu ve škole vyjádřila tak zaritě mlčí. Kde je ta proklamovaná otevřenost a informovanost.
Částečně jde o to, co jsem napsal výše. Částečně jde o to, že takto citlivou věc paní starostka opravdu nebude komentovat tady na fóru, nota bene na základě anonymních výzev. To po ní přece nikdo rozumný opravdu nemůže chtít! Už vidím, jak by se na její hlavu snesla vlna (oprávněné!) kritiky, že personální a pracovně-právní vztahy v obci řeší přes internetové fórum.

Ale abych byl férový, uznávám, že s tou komunikací to dokonalé nebylo. Důvodem ale rozhodně nebyla neochota být otevřený, ale spíš nejistota, co a kdy lze zveřejnit, protože situace se opravdu měnila každým dnem. Alespoň jako drobnou nápravu přikládám text dopisu zastupitelů členům ŠR, který byl předán členům ŠR a přečten na veřejném zasedání. Dopis zde:
dopis_zastupitelu_skolske_rade.pdf
(35.18 KiB) Staženo 363 x
Oficiální prohlášení k situaci bude zveřejněno velmi brzy.
ivanek píše: Proč není zveřejněn zápis z posledního jednání školské rady?
Jak již tu zaznělo, to je otázka na školskou radu, každopádně by to snad brzy mělo být napraveno.
ivanek píše: Proč zástupce obce nevznášel připomínky k práci ředitelky při minulých zasedáních školské rady?
Protože se nejdřív věc řešila na úrovni starostka, místostarostka, ředitelka. Na předposledním zasedání ŠR tato věc byla probírána a uzavřena s tím, že odpověď na námitky zřizovatele paní ředitelka zpracuje a předá přímo na OÚ.
ivanek píše: Proč obec neudělala průzkum mezi rodiči jestli sou s ředitelkou spokojeni?
Protože nešlo o spokojenost rodičů, ale o spokojenost zřizovatele - viz i onen dopis zastupitelů. Rodiče se (pochopitelně) zajímají o to, co se týká bezprostředně jich a jejich dětí. Zřizovatel musí mít přece jen trochu jinou perspektivu.
ivanek píše: Proč se s odvoláním tak spěchalo a byla omezena možnost vyjádření rodičů? Místo 2 zástupců měli jen jednoho.
To už jsem vysvětlil myslím víc než jednou: konkurzy na nové ředitele se dělají ke konci školního roku tak, aby nový ředitel mohl začít nový školní rok. "Přepřahání" v polovině roku je ta nejhorší varianta z mnoha důvodů. Stalo se to při odvolání paní Jakubové, bylo to velmi nešťastné a bylo nutné tomu zabránit. Odvolání proto muselo buď proběhnout během dubna, nebo pak nejdřív až za rok. Jenže to už bude v plném proudu příprava nové školy...
ivanek píše: Jak se novému vedení řada věcí povedla tak tohle ne. Je to velká kaňka na jejich jinak dobré práci. Navíc to vnímám jako další z řady podrazů na rodiče a děti. Všichni doufali že se situace ve škole stabilizuje. A teď po zápisu jí obec zas destabilizuje. Tohle se vám fakt nepovedlo.
Je třeba odlišit dvě věci: co se stalo a jak se to stalo. Můžeme diskutovat o tom, jestli to, jak se to stalo, bylo to nejlepší řešení a jestli se něco nedalo udělat lépe. Ovšem v otázce co se stalo si stojím za tím, že odvolání paní Urbánkové bylo pro budoucnost chýňské školy jediné dobré řešení.
ivanek píše: Doufám že starostka najde aspoň tolik slušnosti aby celou situaci oficielně vysvětlila a nastínila co bude dál.
Bezpochyby. Jen nevím, jestli Vás její prohlášení uspokojí, alespoň v té vysvětlující části. Těžko se v něm dočtete něco víc než to, co jsem už tady napsal já. Nepochybuji ale o tom, že když se na paní starostku přímo obrátíte s konkrétním dotazem, že se Vám dostane konkrétní odpovědi.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 21 dub 2015, 15:49


Pěna
Příspěvky: 53
Registrován: 08 led 2010, 16:45

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Pěna » 21 dub 2015, 21:54

Toto Prohlášení opět ve mě vzbuzuje domněnku, že odvolání je účelové. Vaše požadavky nejsou standardní, ve vztahu mezi zřizovatelem a ředitelem školy.
Chcete nám občanům, respektive rodičům žáků ZŠ říci, že jste si jisti, že
ve vyhlášeném konkurzu bude kandidát, který Vám splní všechny Vaše požadavky ?

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 21 dub 2015, 22:38

Pěna píše:Toto Prohlášení opět ve mě vzbuzuje domněnku, že odvolání je účelové.
Proč? A co je vlastně "účelové odvolání"?
Pěna píše: Vaše požadavky nejsou standardní, ve vztahu mezi zřizovatelem a ředitelem školy.
Které požadavky nejsou standardní?
Pěna píše: Chcete nám občanům, respektive rodičům žáků ZŠ říci, že jste si jisti, že ve vyhlášeném konkurzu bude kandidát, který Vám splní všechny Vaše požadavky ?
To si samozřejmě jisti být nemůžeme, protože konkurz bude otevřený a vítěze předem neznáme. Ale vzhledem k tomu, že ve většině okolních škol to funguje normálně, tak to snad bude normálně fungovat i u nás. A doufám, že příští ředitel se alespoň nebude stydět podepsat se pod své názory a bude dostatečně morálně na výši na to, aby neštval lidi proti sobě anonymními příspěvky tady na fóru.

evča
Příspěvky: 162
Registrován: 21 zář 2012, 10:19
Bydliště: Chýně Kaliště

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od evča » 22 dub 2015, 11:42

Palat píše:Prohlášení starostky: https://www.chyne.cz/163-zakladni-a-mat ... prohlaseni
Prohlášení je hlavně o škole. Jak se bude řešit situace ve školce? Odešla vedoucí učitelka. Kdo školku povede? A jak se bude řešit personální obsazení?

obyvatelka
Příspěvky: 82
Registrován: 16 úno 2015, 12:39

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od obyvatelka » 22 dub 2015, 16:49

Po přečtení výzvy zastupitelstva školské radě je jasné, že asi hlavním důvodem k odvolání pí. ředitelky je její nedostatečné nadšení pro výstavbu nové ZŠ.
To je zcela legitimní, ale nestačí nadšení pí. starostky, resp. celého zastupitelstva. Nový ředitel pak mohl nastoupit až bude škola stát.

bruno
Příspěvky: 43
Registrován: 16 dub 2013, 16:12
Bydliště: Chýně

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od bruno » 22 dub 2015, 16:59

obyvatelka píše:Po přečtení výzvy zastupitelstva školské radě je jasné, že asi hlavním důvodem k odvolání pí. ředitelky je její nedostatečné nadšení pro výstavbu nové ZŠ.
Myslím, že tohle ten hlavní důvod nebyl, nicméně přispěl. Jak jsem pochopil, tím hlavním důvodem byla naprostá absence spolupráce se starostkou, místostarostkou a finančním výborem obce, bez výhledu na jakékoliv zlepšení do budoucna.

Uživatelský avatar
Forsyte
Příspěvky: 247
Registrován: 13 dub 2008, 20:57
Bydliště: Ke Skále

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Forsyte » 23 dub 2015, 18:53

obyvatelka píše:... Nový ředitel pak mohl nastoupit až bude škola stát.
Tak v tom se asi neshodneme. Nový ředitel se musí na tvorbě nové školy zásadně podílet od samého začátku. Vložit do projektu své vize, manažerskou a odbornou erudici a v neposlední řadě také nadšení. Nová škola nejsou jenom cihly.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 23 dub 2015, 21:02

evča píše: Prohlášení je hlavně o škole. Jak se bude řešit situace ve školce? Odešla vedoucí učitelka. Kdo školku povede? A jak se bude řešit personální obsazení?
Odchod vedoucí učitelky s odvoláním paní ředitelky nesouvisí, vědělo se o něm a řešil se už dříve. Detaily neznám, ale vím, že personálně je školka zajištěná. Předpokládám, že novou vedoucí učitelkou se stane její dosavadní zástupkyně Martina Macháčková. Přesnější informace by určitě měli ve školce. Až budu mít příležitost, můžu se zeptat a dám vědět, asi by to stálo i za informaci na webu MŠ. Pokud nechcete čekat, můžete se zeptat sama. :-)

obyvatelka
Příspěvky: 82
Registrován: 16 úno 2015, 12:39

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od obyvatelka » 24 dub 2015, 11:42

Forsyte píše:
obyvatelka píše:... Nový ředitel pak mohl nastoupit až bude škola stát.
Tak v tom se asi neshodneme. Nový ředitel se musí na tvorbě nové školy zásadně podílet od samého začátku. Vložit do projektu své vize, manažerskou a odbornou erudici a v neposlední řadě také nadšení. Nová škola nejsou jenom cihly.
No to se fakt neshodneme. Pokud tedy obec chtěla, aby se pí. ředitelka od začátku podílela na formování nové ZŠ, tak ji mohla např. jmenovat do poroty, která podobu ZŠ vybere. Na webu je již uveřejněna dost jasná představa vedení obce, jak by měla škoda vypadat. Neumím si představit, jak by mohla ředitelka s něčím přijít co by se vedení nelíbilo. No prostě ředitelka neprojevila patřičné nadšení a tak, že si zastupitelstvo chce vybrat nového ředitele, který naplní jeho představy. Je to zcela O.K., jen by nemělo vyhledávat zástupné problémy a říci to narovinu.
Chápejte, že tady hodnotím věc podle toho co si zde a na stránkách obce přečtu, jelikož neznám ani pí. ředitelku ani nikoho z vedení obce a na nové ZŠ nemám osobní zájem, jelikož děti tam chodit nebudou.
Jenom doufejme, že až bude škola a nový ředitel, tak ho nové vedení obce opět neodvolá, jak je zde zvykem.

evča
Příspěvky: 162
Registrován: 21 zář 2012, 10:19
Bydliště: Chýně Kaliště

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od evča » 24 dub 2015, 13:54

Palat píše:
evča píše: Prohlášení je hlavně o škole. Jak se bude řešit situace ve školce? Odešla vedoucí učitelka. Kdo školku povede? A jak se bude řešit personální obsazení?
Odchod vedoucí učitelky s odvoláním paní ředitelky nesouvisí, vědělo se o něm a řešil se už dříve. Detaily neznám, ale vím, že personálně je školka zajištěná. Předpokládám, že novou vedoucí učitelkou se stane její dosavadní zástupkyně Martina Macháčková. Přesnější informace by určitě měli ve školce. Až budu mít příležitost, můžu se zeptat a dám vědět, asi by to stálo i za informaci na webu MŠ. Pokud nechcete čekat, můžete se zeptat sama. :-)
Já taky netvrdim že spolu odchod vedoucí učitelky a vyhazov ředitelky souvisí. Jen mě podobně jako rodiče dalších sto dětí ze školky zajímá co ve školce bude. A zpráva starostky to neřeší. Ředitelka byla ředitelkou školy i mateřinky.
Vaše odpověď neznám, ale vím mě docela pobavila. :D
Tohle neni žádná malichernost a rejpání ale vážná věc která se týká hodně obyvatel Chýně. A nejde jen o odchod vedoucí učitelky. Jde o docela katastrofální personální situaci ve školce o který se tady už psalo. Školka se má prej do zaří rozšířit o další dvě třídy. Tak by mě třeba i zajímalo jak bude personálně řešeno tohleto rozšíření?

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 24 dub 2015, 23:42

evča píše: Jen mě podobně jako rodiče dalších sto dětí ze školky zajímá co ve školce bude. A zpráva starostky to neřeší. Ředitelka byla ředitelkou školy i mateřinky.
Máte pravdu, změny ve školce to prohlášení neřeší. Asi proto, že nesouvisí s odvoláním ředitelky, a to prohlášení bylo k odvolání ředitelky. A taky je pravda, že narozdíl od školky prohlášení řeší personální obsazení školy. Asi proto, že zatímco obsazení školky bylo vyřešené před odvoláním ředitelky, ve škole ne.
evča píše: Tohle neni žádná malichernost a rejpání ale vážná věc která se týká hodně obyvatel Chýně.
Já to určitě nebagatelizuju. A máte pravdu, že ta informace k dispozici není, alespoň ne veřejně, třeba na webu školky. Obecně komunikace o personálních změnách ve školce je slabá a většina věcí se mezi rodiči šíří spíše "lidovým podáním od úst k ústům". Ale to je záležitost komunikace školy/školky, ne obecního úřadu nebo dokonce přímo starostky. Nezlobte se, ale fórum není místo, kde tyhle informace můžete vyžadovat, a starosta není mluvčí školky. Tady na fóru si můžete postěžovat, že nic nevíte, a zeptat se, jestli někdo jiný neví něco víc. Ale pokud máte pocit, že Vám chybí informace ze školky nebo ze školy, tak se prostě musíte zeptat tam, případně přímo vyžadovat, aby se komunikace zlepšila.
evča píše: Vaše odpověď neznám, ale vím mě docela pobavila. :D
Tak to jsem rád, že jsem Vás pobavil. :)

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od tučňák » 25 dub 2015, 09:16

Palat píše:
evča píše: Jen mě podobně jako rodiče dalších sto dětí ze školky zajímá co ve školce bude. A zpráva starostky to neřeší. Ředitelka byla ředitelkou školy i mateřinky.
Máte pravdu, změny ve školce to prohlášení neřeší. Asi proto, že nesouvisí s odvoláním ředitelky, a to prohlášení bylo k odvolání ředitelky. A taky je pravda, že narozdíl od školky prohlášení řeší personální obsazení školy. Asi proto, že zatímco obsazení školky bylo vyřešené před odvoláním ředitelky, ve škole ne.
Pane Palatinusi, v tomto s Váni nesouhlasím. Odvolána byla ředitelka ZŠ a MŠ. Tudíž situace ve škole a školce je provázaná. Z tohoto důvodu by se paní starostka, jako statutární zástupce obce - zřizovatele školy i školky měla k situaci veřejně vyjádřit a měla by hlavně nastínit řešení situace jak ve škole tak ve školce. Popravdě i mně jakožto rodiče jehož dítě navštěvuje školku a od příštího roku školu zajímá, jak bude obec situaci konkrétně řešit a to jak ve škole tak ve školce. Zatím jsou to jen obecné fráze.

Uživatelský avatar
Palat
Příspěvky: 356
Registrován: 28 kvě 2010, 20:53

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od Palat » 25 dub 2015, 11:12

tučňák píše:Pane Palatinusi, v tomto s Váni nesouhlasím. Odvolána byla ředitelka ZŠ a MŠ. Tudíž situace ve škole a školce je provázaná. Z tohoto důvodu by se paní starostka, jako statutární zástupce obce - zřizovatele školy i školky měla k situaci veřejně vyjádřit a měla by hlavně nastínit řešení situace jak ve škole tak ve školce. Popravdě i mně jakožto rodiče jehož dítě navštěvuje školku a od příštího roku školu zajímá, jak bude obec situaci konkrétně řešit a to jak ve škole tak ve školce. Zatím jsou to jen obecné fráze.
Pane Pelnáři, víte, že Vašich názorů si vážím a velmi často s Vámi souhlasím, ale teď Vám opravdu nerozumím. Voláte po veřejném vyjádření a nastínění řešení situace ve škole a školce. Veřejné vyjádření visí už několik dní na webu a poslední odstavec začíná větou "Co bude následovat nyní?" Tam je napsáno, že v tuto chvíli vedení školy přebírá paní Kubišová a že bude bezodkladně vyhlášen konkurz na nového ředitele (ten už byl vyhlášen). Dále je tam napsáno, že paní starostka byla ujištěna, že (cituji "Ona (tj. pí uč. Čermáková, pozn LP) i ostatní členové pedagogického sboru školy i školky nám slíbili, že udělají vše pro hladké fungování školy do doby nástupu nového ředitele." Jinými slovy - všichni počítají s tím, že škola i školka bude i nadále fungovat stejně jako doposud. To myslím je celkem jasné nastínění toho, co bude dál. Víc v tuto chvíli říci nejde.

Ptám se, a myslím to vážně, ne jako útok, protože mi to není jasné: jaká informace, která je v kompetenci starostky a ne školy a školky Vám (nebo ostatním) chybí?

Teď když to tak pročítám, tak mě napadá, jestli nejde o to, že v tom prohlášení stojí "do doby nástupu nového ředitele jsem formálním vedením školy pověřila paní Michaelu Kubišovou" a ne "Do doby nástupu nového ředitele jsem formálním vedením školy a školky pověřila paní Michaelu Kubišovou." Škola a školka jsou jedna právnická osoba, takže pověřená osoba je samozřejmě pověřena vedením obou institucí. Že by mohlo být toto zdrojem nedorozumění, to mě napadlo až teď, a pokud to tak je, můžu samozřejmě zkusit zajistit nápravu.

tučňák
Příspěvky: 173
Registrován: 21 kvě 2009, 12:40

Re: Veřejné zasedání školské rady

Příspěvek od tučňák » 25 dub 2015, 14:33

Asi jsme se nepochopili. Moje myšlenka byla, že odvolání paní ředitelky se dotýká jak školy tak školky, tudíž, že považuji dotaz paní Evči za zcela oprávněný.
Co se týká řešení situace ve škole a školce, byla tím myšlena dlouhodobá koncepce. Chápu, že tato vyjde od nového ředitele, ale s ohledem na to, že by se od září měly otevírat další třídy v mateřské školce, nebude mít tento na řešení mnoho času. Předpokládám, že obec již nějaký plán (vizi) má a že by nebylo na škodu nás s ní seznámit.

Palat píše:
tučňák píše:Pane Palatinusi, v tomto s Váni nesouhlasím. Odvolána byla ředitelka ZŠ a MŠ. Tudíž situace ve škole a školce je provázaná. Z tohoto důvodu by se paní starostka, jako statutární zástupce obce - zřizovatele školy i školky měla k situaci veřejně vyjádřit a měla by hlavně nastínit řešení situace jak ve škole tak ve školce. Popravdě i mně jakožto rodiče jehož dítě navštěvuje školku a od příštího roku školu zajímá, jak bude obec situaci konkrétně řešit a to jak ve škole tak ve školce. Zatím jsou to jen obecné fráze.
Pane Pelnáři, víte, že Vašich názorů si vážím a velmi často s Vámi souhlasím, ale teď Vám opravdu nerozumím. Voláte po veřejném vyjádření a nastínění řešení situace ve škole a školce. Veřejné vyjádření visí už několik dní na webu a poslední odstavec začíná větou "Co bude následovat nyní?" Tam je napsáno, že v tuto chvíli vedení školy přebírá paní Kubišová a že bude bezodkladně vyhlášen konkurz na nového ředitele (ten už byl vyhlášen). Dále je tam napsáno, že paní starostka byla ujištěna, že (cituji "Ona (tj. pí uč. Čermáková, pozn LP) i ostatní členové pedagogického sboru školy i školky nám slíbili, že udělají vše pro hladké fungování školy do doby nástupu nového ředitele." Jinými slovy - všichni počítají s tím, že škola i školka bude i nadále fungovat stejně jako doposud. To myslím je celkem jasné nastínění toho, co bude dál. Víc v tuto chvíli říci nejde.

Ptám se, a myslím to vážně, ne jako útok, protože mi to není jasné: jaká informace, která je v kompetenci starostky a ne školy a školky Vám (nebo ostatním) chybí?

Teď když to tak pročítám, tak mě napadá, jestli nejde o to, že v tom prohlášení stojí "do doby nástupu nového ředitele jsem formálním vedením školy pověřila paní Michaelu Kubišovou" a ne "Do doby nástupu nového ředitele jsem formálním vedením školy a školky pověřila paní Michaelu Kubišovou." Škola a školka jsou jedna právnická osoba, takže pověřená osoba je samozřejmě pověřena vedením obou institucí. Že by mohlo být toto zdrojem nedorozumění, to mě napadlo až teď, a pokud to tak je, můžu samozřejmě zkusit zajistit nápravu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů